Main menu

 

Detská chodúľka. Áno či nie?

6th nov 2015

Predtým boli chodúľky hojne využívané a nechýbali v mnohých domácnostiach. Deti i niekoľko hodín denne zostávali v chodúľke a mamička mala viac času na domáce práce. V dnešnej dobe už detská chodúľka nie je tak ospevovanou pomôckou a stáva sa často tŕňom v oku ortopédov. Avšak medzi mamičkami i na trhu je chodúľka stále existujúcim a obľúbeným predmetom na zabavenie detí. Je skutočne chodúľka nebezpečná pre nôžky našich najmenších? A pokiaľ si nejakú chodúľka kúpime, vieme ako ju používať správne, aby nášmu maličkému neublížila?

stepp_green3k

Nebezpečenstvo tkvie v zlom používaní

Veľmi nebezpečná je chodúľka typu „zasadzovacieho“, kedy do takej chodúľky vložíme dieťa, ktoré ešte ani samo nesedí či nestojí a len tak v chodúľke tzv. visí. V tejto dobe jeho svaly ešte nie sú vyvinuté a chrbtica tak nie je dostatočne spevnená a môže sa nesprávne vyvinúť. Následky si tak dieťa ponesie celý život a v dospelosti môže trpieť zbytočnými problémami. Trpia i bedrové kĺby, ktoré sú v chodúľke v nesprávnej polohe. Dieťa vlastne nesedí, ale je iba zavesené v neprirodzenej polohe a špičkami nôh sa odráža od podlahy.

Mylná je i tá predstava, že pomáhame dieťaťu v psychomotorickom vývoji a že ho naučíme skôr chodiť. Nie je to vôbec pravda, pretože tým môže naopak dieťa preskočiť dôležité vývojové štádium, a tým je prirodzený vývoj od horizontálnej polohy k polohe vertikálnej. Namiesto toho, aby sa prirodzene samo začalo plaziť, liezť po kolenách, samo si sadlo, kľaklo a postavilo sa, môže vynechať napríklad lezenie, ktoré je veľmi dôležité. Samozrejme niektoré deti samy preskočia fázu lezenia, ale pokiaľ im nijak nepomáhame a necháme ich vyvíjať sa prirodzene, robíme pre ne to najlepšie.

Chodúľkou môžeme ich psychomotorický vývoj naopak zbrzdiť. Neplatí to síce všeobecne, ale mnoho „chodúľkových“ detí začne chodiť neskôr a čo je horšie, môžu začať chodiť po špičkách a potom je nutná, úplne zbytočne, rehabilitácia.

Typy chodúľok

Pokiaľ už dieťa sedí a stojí, nie je pre neho už chodúľka tak nebezpečná a môžeme nášmu batoľaťu nejakú kúpiť a zvoliť si takisto typ, ktorý bude dieťaťu i nám rodičom úplne vyhovovať.

Klasická chodúľka (sedacia) – je chodúľka, ktorá pri správnom použití umožní dieťaťu pohyb, ale pritom mu do istej miery obmedzí dosiahnutie niektorých predmetov a miest, podľa lekárov nie je pre deti príliš vhodnou hračkou.

Interaktívna chodúľka – využíva systém sedacej chodúľky, ale takisto ešte obsahuje interaktívny stolček, ktorý našim deťom ponúkne nové audiovizuálne i taktilné podnety a rozvíja tak detskú predstavivosť, fantáziu a hravosť. Medzi mamičkami je to najkupovanejšia chodúľka. Šikovná chodúľka, ale používajme iba v prípade, kedy dieťa už aspoň stojí!

Aktívna chodúľka (vozík) – poslúži ako pojazdná opora pri prvých krôčikoch i ako hračka a možnosť jej nesprávneho použitia je takmer vylúčená. Vozík je podľa väčšiny názorov zdravší. Do tejto chodúľky sa totiž dieťa neposadí, ale len ju tlačí pred sebou (je na princípe chodúľok pre zdravotne postihnutých). Tieto chodúľky je možné používať na hranie väčšinou už od cca 9 mesiacov. Najprv sa používa ako hrací panel, napríklad aj v sede, a až neskôr, kedy vie dieťa chodiť okolo nábytku apod. sa vďaka tejto chodúľke môže zdokonaľovať v chôdzi. Táto chodúľka potom slúži na hranie omnoho dlhšiu dobu než klasická, ktorá sa prestáva používať vo chvíli, kedy sa dieťa naučí chodiť.

tiptop_beige1k

Zhrnutie – ako chodúľku správne použiť

Chodúľky ponúkajú našim malým prieskumníkom nový uhol pohľadu na svet. Uvítajú ich predovšetkým živé a zvedavé deti i ich rodičia. Je však samozrejme dôležité dodržiavať niektoré zásady pre používanie chodúľky.

  1. Detské chodúľky sa odporúčajú používať najskôr vo veku, keď dieťa dokáže sedieť bez opory. Ešte vhodnejší je vek, kedy už dokáže samo robiť prvé krô
    iky.
  2. Nikdy nedávajte dieťa do chodúľky na príliš dlhú dobu, lepšie je využiť chodúľku niekoľkokrát za deň v kratších časových intervaloch, než napríklad raz denne na hodinu.
  3. Pri používaní chodúľky majte vždy dieťa na očiach a pre bezpečnosť svojho dieťaťa vyberajte také chodúľky, ktoré majú ochranné prvky, ako je napr. zarážka proti pádu zo schodov.

Keď zhrnieme všetko podstatné, pre dieťa je chodúľka zábavnou hračkou/pomôckou pre objavovanie sveta i nových možností. Pokiaľ ju použijeme v správnej dobe, nie je pre dieťa tak nebezpečná a užije si s ňou mnoho zábavy. Pre nás rodičov sú chodúľky prospešné už z dôvodu, že dieťa na chvíľu zabavia. Ale ruku na srdce – je takýto krátkodobý spôsob zabavenia naozaj nevyhnutný?

Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia