Main menu

 

Detské zlozvyky a ako sa ich zbaviť?

20th okt 2016

Deti môžu mať rôzne zlozvyky, hryzenie nechtov, cmúľanie palčeka, štúchanie v nose, okusovanie pasteliek, húpanie na stoličke, srkanie pri jedle … Rodičom idú detské zlozvyky väčšinou na nervy, a tak rieši, ako sa ich čo najskôr zbaviť, aj napriek tomu že sú neškodné. Aké sú najčastejšie detské zlozvyky? Čo je ich príčinou? A ako nad nimi vyhrať?

Baby boy suckling thumb isolated on white

Zlozvyky a ich príčiny

Zlozvyk je obvykle činnosť, ktorá je spoločensky nevhodná a neprijateľná. Dieťa ju vykonáva bez ohľadu na miesto alebo situáciu, v ktorej sa práve nachádza. Je dôležité spomenúť, že dieťa zlozvyk nevykonáva schválne, aby rodičia naštvalo. Preto platí, že čím viac rodič na dieťa tlačí, aby sa zlozvyku zbavilo, tým horšie sa zlozvyk odnaučí.

Deti za svoje zlozvyky väčšinou samé nemôžu. Bývajú výsledkom stresujúcich situácií, nepochopenia, vyústením psychického napätia. Dieťaťu zlozvyk prináša upokojenie pri napätí, strachu alebo úzkosti, v neistote, v niektorých prípadoch vyjadrujú sklamanie, nudu a zlosť. Iste si viete predstaviť situáciu, kedy si dieťa hryzie nechty, keď je nervózne, cmúľa si palec, keď chce zaspať alebo sa upokojiť a pod. Niekedy môže byť príčinou zlozvyku neuspokojenie potreby dieťaťa. Trebárs deti, ktoré boli málo dojčené, majú sklon k neustálemu okusovanie predmetov, cmúľanie palca, cmúľanie pasteliek, …

Ak zlozvyky pretrvávajú dlho, môžu aj škodiť zdraviu. Trebárs keď si bude dieťa dlhodobo cmúľať palček, môže sa tým narušiť postavenie zubov, môže si neumytými prsty zaniesť do úst infekciu a pod. Ak chcete dieťa zlozvyku zbaviť, musíte najprv vypozorovať situáciu, v ktorej dieťa zlozvyk robí a potom pátrať po príčine vzniku. Príčiny môžu byť napríklad aj zmeny v detskom živote (smrť, rozvod, strach z niečoho).

Najčastejšie detské zlozvyky

Cmúľanie palčeka je zlozvyk, ktorý sa objavuje už v dojčenskom veku. Väčšinou je to spôsobené tým, že dieťa nie je často dojčené. Preto sa dnes odporúča dieťa dojčiť podľa jeho potrieb a požiadania, nie podľa časového harmonogramu po 3 hodinách. Deti si cmúľajú palček väčšinou vo chvíli, keď chcú zaspať alebo sa chcú upokojiť. Hovorí sa, že do piatich rokov by mal tento zlozvyk zmiznúť, pretože pri výmene mliečneho chrupu za stály by tento zlozvyk mohol spôsobiť zlé postavenie stálych zubov. Okrem iného spôsobuje aj dermatitídu a škaredé vytvarovanie palčeka.

Hryzenie nechtov je zlozvyk, ktorý často pretrváva až do dospelosti. Hryzenie nechtov sa týka skôr starších detí, zvyčajne od mladšieho školského veku, ale sú aj dospelí, ktorí sa tohto zlozvyku za celý život nemôžu zbaviť.

Medzi ďalšie časté zlozvyky patrí popoťahovanie pri nádche, ktoré je časté v predškolskom a školskom veku. Ďalej žmolenie ucha alebo cíp trička, okusovanie nechtovej kožtičky, motanie vlasov na prst, vŕtanie v nose a mnoho ďalších.

Ako sa zlozvyku zbaviť?

Rodičia dieťaťu bránia, aby robilo zabehnutú činnosť, pri ktorej relaxuje a robí mu dobre. Dieťa potom reaguje zlostne a zlozvyku sa zbavuje ťažko. Akonáhle má dieťa zlozvyk už zafixovaný, odstrániť ho nebude tak jednoduché.

U starších detí môže zabrať vysvetľovanie následkov. Možno pri cmúľaní palca – vysvetliť, že dieťa bude mať škaredý palček, že sa mu môžu skriviť zúbky. U hryzenia nechtov dieťa vidí, že nechty nevyzerajú pekne. U mladších detí môže pomôcť dieťa motivovať. Trebárs sľúbiť darček, keď dieťa nebude zlozvyk robiť. V žiadnom prípade by rodičia nemali dieťa strašiť, vyhrážať mu a vôbec pristupovať k zbavovaniu zlozvyku s negatívnym prístupom.

Dieťaťu môžete stále dookola opakovať, že to či ono robiť nemá. Že bude mať ocumlaný prst, vyrážku okolo pusy, že bude mať škaredé nechty, …, ale väčšinou podobné rady nezaberú.

Na hryzenie nechtov sa dá v drogérii kúpiť bezfarebný lak na nechty, ktorý je určený priamo pre tieto účely. Lak je horký alebo kyslý a dieťaťu nechutí, tak by mohol po prvých ochutnaní s hryzením prestať.

Dobrou metódou je tiež zamestnať ruky. Dieťaťu dajte do ruky gumovú loptičku alebo hračku, ktorá zamestná ruky, aby neskončili v ústach.

Použiť sa dá tiež výstražné slovo. Pri štúchaní v nose dieťaťu povieme „nos“ alebo iné výstražné slovo, na ktorom sme sa dohodli, aby si dieťa dalo pozor.

Pri srkaní polievky stačí podávať polievku studenú. Dôvodom, prečo ľudia a deti polievku srkajú, je to, že je príliš horúca a majú dojem, že srkáním horúcej polievky ju ľahšie zjedia alebo dokonca vychladia. K odnaučeniu tohto zlozvyku stačí podávať polievky studené. Tie nie je nutné ochladzovať a srkať.

Pri okusovaní ceruziek je dobrým riešením umiestniť na koniec ceruzky alebo pera čokoľvek, čo nie je práve chutné. Trebárs chlpatú bambuľku, perového panáčika, … Predtým sa používala metóda, kedy sa konce písacích potrieb namáčali do octu.

Dôležité je tiež ponúkať dieťaťu iné činnosti, pri ktorých sa zbavia napätia a budú relaxovať. Každý sa stresu a napätia zbavuje inak. A platí to aj u dospelých, niekto športom, jedlom, alkoholom, výbuchom hnevu. Tak ponúknite množstvo rôznych činností, pri ktorých dieťa bude môcť relaxovať (modelovať, zaobstarať mačkacie zvieratko alebo Rubikovú kocku), proste čokoľvek u čoho dieťa bude môcť odbúrať motorický nepokoj.

Prečítajte si aj ďalšie články na tému výchova detí:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Detské zlozvyky a ako sa ich zbaviť?

  1. Pingback: Prečo je široké balenie (plienok) tak dôležité? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia