Main menu

 

Detský kašeľ. Ako ho spoznáme a ako ho liečiť?

11th okt 2018

Vo chvíli, keď nám dieťa začne kašľať je zrejmé, že choroba je už za rohom. Ale s kašľom aj tak ešte môžeme úspešne zabojovať. Veľkým prvým krokom k úspechu je rozpoznať, aký druh kašľa naše dieťa má, či vlhký alebo suchý. Od toho sa už tiež bude odvíjať liečba.

Iste to poznáte, prídete k pediatrovi s tým, že má vaše dieťa kašeľ a prvé, na čo sa vás lekár spýta je, akým druhom kašľa vaše dieťa trpí. Teda ako ho vlastne správne rozpoznať ?

Suchý alebo vlhký?

Dobrým tipom k rozpoznaniu kašľa pre vás môže byť to, že ráno, kedy sa v pľúcach a dýchacích cestách nahromadia cez noc hlieny, kašle dieťa vlhko, pretože hlieny potrebujú z tela von. A tak často každý vrátane detí trpí ráno na vlhký kašeľ. Suchý kašeľ je typický v noci. Ako ale rozpoznať, rozdeliť a liečiť jednotlivé typy kašľa?

Ako spoznáme suchý kašeľ?

Suchý kašeľ je charakteristický najmä na začiatku ochorenia. Dýchaciu trubicu niečo dráždi a tá reaguje kašľom. U detí sa prejavuje typicky dávením alebo dusením, väčšinou kašlú až tak, že sa nemôžu nadýchnuť.

Na suchý kašeľ pomáhajú antitusiká, lieky tlmiace kašeľ, sú vhodné najmä na noc, a to aj u takého kašľa, u ktorého si nie sme úplne tak istí.

Ako spoznáme vlhký kašeľ?

Vlhký kašeľ vzniká predovšetkým kvôli nahromadeniu hlienov v pľúcach. Predzvesť takéhoto kašľa u detí je väčšinou hustá nádcha. Inak sa hlieny samozrejme objavia väčšinou na základe infekcie či už bakteriálnej alebo vírusovej. Dieťaťu sa väčšinou po vykašľaní alebo uvoľnení hlienu uľaví, ale len dočasne. Je mu skôr lepšie v polosede. V ľahu ho hlieny nútia kašlať ešte viac. Preto deťom na noc pri vlhkom kašli dáme viac vankúšov, nech spia vyvýšene.

U vlhkého kašľa môžeme zvoliť buď lieky, ktoré podporujú vykašliavanie (expektoranciá), alebo lieky, ktoré riedia hlieny a tiež podporujú vykašliavanie (mukolytiká). Na vlhký kašeľ nikdy neužívajte lieky tlmiace kašeľ. Niektorí lekári ich volia ako doplnkovú liečbu vlhkého kašľa, a to na noc, ale vždy to s nimi starostlivo preberte. Antitusiká totiž bránia vykašliavaniu a výsledkom môže byť nahromadenie hlienu a vytvorenie akejsi zátky, ktorá zabraňuje dýchaniu a môže byť až životu nebezpečná. Teda lieky na podporu vykašliavania a na riedenie hlienu neužívajte po piatej hodine večer. Zbytočne by deti dráždili a nútili ich vykašliavať aj v noci.

A ako ešte inak liečiť kašeľ?

Najlepšie môžete kašeľ vyliečiť bylinkami. Skúsiť môžete harmanček, ktorý má dezinfekčné účinky (pomáha pri suchom kašli) alebo odvar z podbeľa a lipy srdcovitej. Osvedčený je tiež skorocelový sirup alebo tymianový čaj.

Vďaka vysokému obsahu vitamínu C je vhodný aj šípkový čaj alebo čaj z kvetov čiernej bazy. Výborná je tiež materina dúška a aníz. A skvelé upokojujúce a dezinfekčné účinky má aj med.

Pre lepší spánok aj dýchanie vášho dieťaťa sa pri kašli odporúčajú tiež rôzne eukalyptové masti. Pomáhajú práve pri liečbe kašľa. Aplikujú sa na kožu – vtierajú sa pred spaním alebo niekoľkokrát denne do kože na hrudi a chrbte.

Väčšinou je kašeľ prejavom virózy, chrípky či bronchitídy, ale môže byť príznakom ďaleko vážnejšej choroby (laryngitída, tuberkulóza, čierny kašeľ, zápal pľúc), preto kašeľ vášho dieťaťa vždy hodnoťte s lekárom a nikdy, hlavne pri dlhodobom kašli, sa neuchyľujte k samoliečbe.

Prečítajte si aj ďalšie články:

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia