Main menu

 

Dojčenská múčnivka

5th aug 2015

Múčnivka, odborne nazývaná soor, je kvasinkový zápal dutiny ústnej. Ide o premnoženie kvasinky z rodu Candida. Tento povrchový plesňový zápal je typický perlovo bielymi povlakmi na jazyku, lícnych slizniciach a podnebí. U dojčených novorodencov a dojčeniec je pomerne častým problémom.

Aj keď je to pomerne nezávažné ochorenie, môže mnohokrát spôsobiť nepríjemnú bolesť a nepokoj dieťaťa. Dieťa potom odmieta prijímať potravu a môže dôjsť až k dehydratácii. Belavý povlak v ústach vyzerá ako zrazené mlieko alebo tvaroh. Spočiatku sa dá povlak zotrieť. Pri dlhšie trvajúcej nákaze už na sliznici pevne drží. Táto infekcia sa môže preniesť z dutiny ústnej i na sliznicu pier a tam napadnúť kútiky.

White coating on tongue baby. Oral thrush.

Liečba

Múčnivku je potrebné včas liečiť. Pokiaľ sa infekcia nepodchytí včas, môže sa kvasinka rozšíriť z ústnej dutiny cez hltan a tráviacu sústavu až ku konečníku dieťaťa. Tam sa potom prejaví sčervenaním sliznice, mokvajúcimi pľuzgiermi. Dieťa je potom uplakané, nepokojné, miesta okolo konečníka ho nepekne a boľavo svrbia a pália.

K liečbe sa používajú rôzne dezinfekčné a antimykotické tinktúry. Napadnuté miesta sa nimi potierajú niekoľkokrát denne. Obvykle odporučí lekár genciánovú violeť, roztok z tea tree oleja alebo aloe vera. Počas niekoľkých dní by malo dôjsť k ústupu nákazy. Pokiaľ má dieťa oslabenú imunitu, detskú cukrovku alebo je inak vážne choré, je možné múčnivku liečiť pomocou antimykotík v podobe liekov na prehĺtanie.

Súčasťou liečby musí byť i dôkladné vyvarenie všetkých vecí, ktoré dieťa strká na úst (cumlíky, hračky, hryzadlá a hrkálky,…).

Pokiaľ má múčnivku v ústach dojčené bábätko, je veľmi pravdepodobné, že sú nakazené i bradavky mamičky. Bradavky môžu mamičku svrbieť až páliť a počas odstriekavania či dojčenia sa svrbenie zhoršuje. Môže dôjsť i k sčervenaniu prsného dvorca alebo sa na prsiach môžu objaviť biele povlaky, ktoré majú tendenciu sa odlupovať. Je nutné zahájiť liečbu i prsných bradaviek a dvorcov. Najlepšou prevenciou múčnivky je nechať bradavky po dojčení vetrať a oschnúť.

Zmena jedálnička

Múčnivka je spôsobená kvasinkami, teda hubami a tým sa dobre darí vo vlhkom teplom prostredí, s dostatočným prísunom cukru. Dojčiaca mamička by teda mala upraviť svoj jedálniček – obmedziť prísun cukru. Žiadne sladené nápoje, sladkosti. Pozor i na sladké ovocie a džúsy.

Múčnivka sa týka predovšetkým dojčiat. Zdraví dospelí ju väčšinou nechytia. I keď je prenos na dospelých výnimočný, stať sa môže hlavne u ľudí so zníženou imunitou, u ľudí s cukrovkou či dlhodobo chorých a onkologických pacientov.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia