Main menu

 

Dojčiaci vankúš– dôležitý pomocník pri dojčení

12th nov 2015

Vankúš určený pre pohodlné dojčenie jedného či dvoch bábätiek môže slúžiť takisto ako viacúčelový výrobok, ktorý ponúka komfort a pohodlie tiež pre mamičku v dobe tehotenstva. Pri dojčení ho môžete použiť vo všetkých polohách – pri kojení v ľahu, v sede a takisto pri bočnom, tzv. futbalovom držaní. Dojčiacemu vankúšu sa takisto hovorí „umelá maternica“. Dobre to vystihuje jeho ďalšie funkcie – v dobe po pôrode sa totiž väčšina bábätiek bojí veľkého priestoru okolo seba. Dojčiaci vankúš urobí z veľkého priestoru malý, a keďže ho používa i mamička, bábätko sa cíti bezpečne a myslí si, že mama je stále nablízku. Môžete ho použiť i ako bezpečnostnú bariéru okolo bábätka pri jeho odpočinku, pre jeho polohovanie napr. pri jedle a takisto ako opora dieťaťa pri sedení. Pretože sa dojčiaci vankúš zďaleka nepoužíva len na dojčenie, ale slúži i pre relaxáciu mamičky a pri spaní na boku ako opora rastúceho bruška, je vhodné si ho kúpiť už v druhom trimestri tehotenstva.

kojící polštář

Ako sa dojčiace vankúše používajú?

Pri kojení je dôležitá predovšetkým pohodlná pozícia matky i dieťaťa, k čomu práve slúži dojčiaci vankúš, pretože akékoľvek nepohodlie, stres a bolesť spôsobujú horšie spúšťanie mlieka. A za zmienku takisto stojí, že ak sa bude dieťa cítiť nepohodlne, bude nespokojné a bude na to samozrejme reagovať plačom, neúčinným saním, únavou.

Dojčiaci vankúš nám pomôže eliminovať strnulé pozície pri držaní čím ďalej tým ťažšieho dieťaťa. Takisto stupienok pod nohami a tým vyzdvihnutie nôh pomôžu rozložiť váhu dieťaťa a zaistiť jeho lepšiu stabilitu. Dieťa musí mať istotu, že nikam nespadne, že je pevne držané. Je potrebné si uvedomiť, že zo začiatku budeme dojčením tráviť mnoho hodín denne a napríklad aj 45 minút bez prestávky, takže pohodlie je skutočne nutné. Boľavý chrbát alebo preťažené ruky k našej pohode ani spokojnosti bábätka rozhodne neprispejú, preto je lepšie si aspoň na začiatok nejaký dojčiaci vankúš kúpiť. Medzi mnohými mamičkami sú dojčiace vankúše veľmi obľúbenou záležitosťou, ktorú potom využívajú takisto pre seba, i keď sú deti už väčšie.

kojící polštář s miminkem

Typy a materiál dojčiacich vankúšov

Dojčiace vankúše väčšinou zoženieme s prateľným poťahom, s rôznymi vzormi a motívmi, zo 100 % bavlny, niektoré poťahy sú jemne semišové (100 % polyester), ale pod poťahom je potom opäť vankúš pokrytý 100 % bavlnou. Výplň tak väčšinou tvoria polystyrénové guľôčky (mikroperly), ktoré by sa mali doplňovať a náhradné náplne sa bežne dajú dokúpiť už k vankúšu. Takisto môžeme objaviť vankúše s vatovou výplňou či s polystyrénovou výplňou ale bez guľôčok, tých je avšak o dosť menej, väčšina vankúšov má výplň z guľôčok.

Vankúš sa dá kúpiť väčšinou v tvare podkovy, buď len nasadzovací – maxi alebo štandard (podľa potreby pohodlia – ak chce na vankúši relaxovať takisto mamička, je lepší vankúš maxi, je výborný takisto pre dojčenie dvojčiat) alebo môže byť zaväzovací. Ale ak by sme chceli menší vankúš, zoženieme takisto vankúše v tvare bumerangu či rovný vankúš v tvare hada, ktorý sa dá rôzne tvarovať, ale niektoré nedržia formu. Vankúš je lepšie si vyskúšať, aby sme zistili, ktorý tvar najviac vyhovuje nám i bábätku, nechať si poradiť a prehliadnuť si viac druhov.

Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Dojčiaci vankúš– dôležitý pomocník pri dojčení

  1. Pingback: Ako vyliečiť upchaté mliekovody či zápal prsníka? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Keď dojčím, ale málo… | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia