Main menu

 

Dvojčatá a viacerčatá

8th sep 2015

Pokiaľ sa na tehotenskom teste objavia dve čiarky, vyberie sa žena k svojmu gynekológovi. Gynekológ ženu vyšetrí a ultrazvukom zistí, koľko je v maternici plodov. Väčšina žien, ktoré sa dozvedia, že nečakajú len jedno bábätko, je sprvu v šoku. Viacpočetné tehotenstvo so sebou prináša okrem dvojnásobného či viacnásobného tešenia sa i viac rizík.

baby-507335_1280
Človek ako tvor rodí bežne len jedno dieťa. Avšak v posledných rokoch sa rodí viac dvojčiat a viacerčiat než v rokoch minulých. Čím je to spôsobené? Narodenie viacerčiat ovplyvňuje mnoho faktorov.

  • Vek matky – S vekom sa u ženy zvyšuje pravdepodobnosť narodenia viacerčiat.
  • Genetické predispozície – Pokiaľ matka alebo matka jej matky je z dvojvaječných dvojčiat, môže byť táto žena nositeľkou génu pre hyperovuláciu (produkuje počas jedného ovulačného cyklu viac než jedno zrelé vajíčko).
  • Predošlé viacpočetné tehotenstvá – Pokiaľ už žena raz porodila dvojvaječné dvojčatá, je u nej pravdepodobné, že bude mať ďalšie dvojčatá.
  • Liečba neplodnosti – Ak žena podstupuje liečenie neplodnosti, je pravdepodobné, že bude čakať viacerčatá. Po užívaní liekov na ovuláciu produkujú vaječníky viac vajíčok. Takisto po IVF (umelom oplodnení) sa rodí viac dvojčiat alebo viacerčiat než pri prirodzenom otehotnení. Je to spôsobené tým, že pri využívaní asistovanej reprodukcie k počatiu dieťaťa sa do tela matky prenesie viac embryí.
    Vyššie ženy a ženy s nadváhou majú častejšie dvojčatá a viacerčatá.

Medzi narodenými dvojčatami prevažujú dvojice rovnakého pohlavia (teda dvaja chlapci alebo dve dievčatká).

Jednovaječné dvojčatá

Jednovaječné dvojčatá sa vyvíjajú z jedného vajíčka, ktoré je oplodnené jednou spermiou. Ak sa oplodnené vajíčko uhniezdi do 3 dní, vytvára sa pre každé dieťa vlastná placenta a plodový obal. Ak dôjde k oplodneniu medzi 4. a 8. dňom (čo je najčastejšie), majú potom dvojčatá spoločnú jednu placentu, jeden vonkajší plodový obal a dva vnútorné plodové obaly. Ak k oplodneniu dôjde medzi 9. a 12. dňom, majú potom dvojčatá jednu placentu, jeden vnútorný a jeden vonkajší plodový obal. Tieto dvojčatá sú vždy rovnakého pohlavia, výšky a rovnakej krvnej skupiny. Sú úplne rovnaké. Avšak k tomuto rozdeleniu dochádza len vzácne.

Curious Twin Babies on White

Dvojvaječné dvojčatá

Dvojvaječné dvojčatá vznikajú tak, že sa z vaječníka ženy uvoľnia dve vajíčka a sú oplodnené dvoma rôznymi spermiami. Vznikajú počas jedného pohlavného styku, ale je možné, že vzniknú i počas niekoľkých dní (výnimočne i týždňov). Každé dieťa má vlastnú placentu, môžu sa líšiť pohlavím. Dvojvaječné dvojčatá sa vyskytujú 3x – 4x častejšie než jednovaječné.

Siamské dvojčatá

Ak sa embryo rozdelí až po 13. dni po oplodnení, môžu vzniknúť siamské dvojčatá. Siamské dvojčatá sú najčastejšie spojené v oblasti hrudníka a hlavy. Siamské sa im hovorí podľa Siamu v Thajsku, kde sa v roku 1829 narodili známe siamské dvojčatá – bratia Bunkeroví (týchto bratov sa však operáciou nepodarilo oddeliť). Operácia siamských dvojčiat je veľmi riziková a u niektorých sa nepodarí. Avšak vďaka dnešným ultrazvukom sa dá v tehotenstve veľmi zavčas zistiť, že sa jedná o siamské dvojčatá a matke je potom navrhnuté umelé prerušenie tehotenstva. Vo väčšine prípadov však príroda zasahuje sama a telo vypudí siamské dvojčatá ešte v zárodočnej fáze. Dochádza teda k samovoľnému potratu.

Viacerčatá

Dvojčatá sú v dnešnej dobe už vcelku bežné. Vzácnejšie sa môže stať, že žena čaká a porodí trojčatá či štvorčatá. V minulom roku dokonca pätorčatá. Trojčatá môžu vzniknúť z jedného vajíčka a potom sa rozdeliť do troch zárodkov. Tie sú potom rovnakého pohlavia. Takisto však môžu byť tri vajíčka oplodnené tromi spermiami. Dokonca je možné i to, že dve z trojčiat môžu byť jednovaječné a tretie vzniká oplodnením druhého vajíčka.

Riziká viacpočetného tehotenstva

Viacpočetné tehotenstvo prináša vyššie riziko pre matku i deti. Najčastejším rizikom je strata tehotenstva a predčasný pôrod. Tehotné s viacerčatami trpia častejšie na preeklampsiu (zvýšený krvný tlak a vylučovanie bielkoviny do moču). Ďalším rizikom sú častejšie nevoľnosti, horšie dýchanie, únava matky, chudokrvnosť, vysoký krvný tlak, tehotenská cukrovka, silné tlaky na maternicu, krvácanie, črevné problémy, pálenie záhy.

Tehotná, ktorá čaká dvojčatá či viacerčatá, je prísnejšie strážená gynekológom a chodí častejšie na kontroly.

Pôrod viacerčiat je náročnejší. V prípade, že sú bábätká v dobrej polohe, teda otočené hlavičkou dole, môže žena rodiť fyziologicky. Vo väčšine prípadov sa však na Slovensku vykonáva cisársky rez.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

3 comments on “Dvojčatá a viacerčatá

  1. Pingback: Materská a rodičovská v roku 2018 | Blog Mimulo

  2. Pingback: Čo všetko dokáže odhaliť ultrazvuk? | Blog Mimulo

  3. Pingback: Mám doma dvojčatá! | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia