Main menu

 

Dysplázia bedrového kĺbu u bábätiek

7th júl 2015

S tzv. dyspláziou, ktorá je jednoslovným názvom pre poruchu vývoja a rastu tela alebo rôznych orgánov, sa stretávame už v pôrodnici na oddelení šestonedelia, kedy sa nášmu novorodenému bábätku robí prvé vyšetrenie týchto kĺbikov. Dysplázia bedrového kĺbu (ďalej takisto DKK) je najčastejší ortopedický problém novorodencov. Jedná sa o vývojové postihnutie v oblasti jamky bedrového kĺbu a hlavice kosti stehennej. Vyskytuje sa asi u 3-5 % novo narodených detí a častejšie sú postihnuté dievčatá. Aká je prevencia a liečba zmieňovanej poruchy? Na to sa pozrieme.

Smiling eight day old newborn baby girl sleeping peacefully. She is wearing a striped, lilac and white, upcycled sleeping cap and pant set.

Príčiny DKK

Podľa ortopéda doc. MUDr. Jaroslava Pilného, Ph.D. nie je príčina vzniku preukázaná, len sa vie, že sa vyskytuje v rodinách, kde niektorý z rodičov podobným postihnutím trpel. Vplyv má i poloha plodu v maternici, pretože pri polohe koncom panvovým je výskyt dysplázie vyšší. Svoj vplyv majú i materské hormóny, ktoré u matky v období pôrodu vedú k uvoľneniu panvových väzov, aby mohlo dôjsť k pôrodu. Tieto hormóny vedú prenosom cez placentu k uvoľneniu väzov v oblasti bedrového kĺbu novorodenca, a pokiaľ nie je v tomto období hlavica bedrového kĺbu správne postavená v jamke (centrácia jamky), dochádza k zlému vývoju celého kĺbu. Zvýšený výskyt dysplázie bedrového kĺbu bol na Slovensku zapríčinený zavinovaním detí po narodení do perinky, kedy sa dali dieťaťu nožičky k sebe a pevne sa ovinuli. Týmto mechanizmom dochádzalo k „vykĺbeniu“ bedrových kĺbov. Dysplázia bedrového kĺbu môže byť i súčasťou iných vrodených porúch. Jej nerozpoznanie či neskorá diagnostika vedie k výraznému postihnutiu bedrového kĺbu, ktoré v svojom dôsledku vedie k veľmi skorému rozvoju artrózy bedrového kĺbu. Nie je výnimkou, že dochádza k nutnosti implantácie celkovej endoprotézy (umelého kĺbu) i u tridsaťročných jedincov.

Prevencia DKK

K včasnému rozpoznaniu dysplázie bedrového kĺbu bol na Slovensku vytvorený tzv. systém trojitého sita, kedy sa prvé vyšetrenie vykonáva už v pôrodnici, kde je vykonané klinické a ultrazvukové vyšetrenie. Druhé vyšetrenie sa vykonáva v 6 týždňoch, vyšetruje opäť ortopéd, ktorý znova urobí ultrazvuk mäkkých tkanív. Tretie vyšetrenie sa koná v 3 mesiacoch veku dieťaťa. Ak je v tomto období bedrový kĺb správne vyvinutý, nie je potrebné ďalej dieťa sledovať. Rentgenologické vyšetrenie sa vykonáva len v prípade nejasného ultrazvukového nálezu, pretože sa lekári snažia minimalizovať záťaž bábätka ožiarením.

Liečba DKK

Ako už bolo zmienené vyššie, pre správny vývoj bedrových kĺbov je najdôležitejšia včasná diagnostika a terapia. U novorodencov sa odporúča tzv. široké balenie, pri ktorom je hlavica kĺbu anatomicky centrovaná v jamke. Široké balenie dosiahneme, pokiaľ prikladáme klasické bavlnené plienky priložením ďalšej jednej až dvoch plienok medzi kolienka novorodenca. U plienok na jedno použitie stačí táto plienka k udržaniu dobrého postavenia. Väčšina dysplázií bedrového kĺbu je liečiteľná bez operácie. Zásadou tejto liečby je udržanie správnej centrácie kĺbov na nožičkách bábätka. „V prípade ľahkých dysplázií sa k centrácii používa všitá Frejková perinka, prípadne Pavlíkove strmene (remienka). V prípade zisteného vykĺbenia je potrebné kĺb pozvoľna zakĺbiť pomocou ťahu za obe dolné končatiny, ktorý sa vykonáva pri hospitalizácii tzv. trakčným režimom. Postupným ťahom väčšinou dochádza k zakĺbeniu, čo sa overí na operačnom sále tzv. aerografiou, kedy sa v celkovej anestézii vpichne do kĺbu kontrastná látka a urobí sa rentgen, aby bolo isté, že naozaj došlo k zakĺbeniu a následne sa v anatomickom postavení obe dolné končatiny zasadrujú, z dôvodu stabilizácie kĺbu, po sňatí sadry sa doliečujú pomocou Pavlíkových strmeňov. V prípade, že je pri aerografii zistené, že hlavica nie je správne centrovaná, je potrebné operačné riešenie, ktoré sa vykonáva na špecializovaných pracoviskách a jej cieľom je operačné zakĺbenie bedrového kĺbu“, vysvetľuje terapiu DKK doc. MUDr. Jaroslav Pilný Ph.D. Následne sa sadruje obdobne ako bez operačnej liečby. Podľa pána docenta by dysplázia bedrového kĺbu mala byť vyriešená do jedného roku dieťaťa, aby mohlo začať chodiť ako jeho rovesníci a kamaráti.

Článok pre Vás napísala Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

Informácie boli čerpané od pána doktora doc. MUDr. Jaroslava Pilného, Ph.D.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Dysplázia bedrového kĺbu u bábätiek

  1. Pingback: Zoznam preventívnych prehliadok v 1. roku života | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia