Main menu

 

Epidurál – áno alebo nie?

3rd jún 2016

Snom snáď každej ženy je pôrod bez bolesti. Odnepamäti sa pri pôrode používali rôzne prostriedky k tlmeniu bolesti. Používali sa tlakové masáže, masáže chrbta, ďalej sa využívali vodné kúpele a obklady. Nedielnou súčasťou boli bylinky, odvary z nich a dokonca i alkohol. Zo začiatku 19. storočia sa rodičkám púšťalo žilou. Súčasná medicína ponúka na tlmenie pôrodných bolestí epidurálnu analgéziu, čo je metóda, ktorá síce môže viesť k bezbolestnému pôrodu, avšak je to zásah do prirodzene prebiehajúceho pôrodného deja. Čo je to vlastne epidurál a aké sú jeho klady a zápory?

Niektoré ženy a dokonca i tie, ktoré sa na pôrod pripravovali a chodili na rôzne kurzy môžu byť intenzitou pôrodných bolestí veľmi prekvapené. Tieto ženy potom žiadajú pôrodné bolesti zmierniť. Väčšina slovenských pôrodníc tak mamičkám ponúka k úľave od bolesti epidurálnu analgéziu, hlavne v prvej dobe pôrodnej.

epidural nerve block

Epidurálna anestézia

Epidurálom sa nazýva lokálna anestézia aplikovaná pri pôrode. Účelom je blokovanie bolesti spôsobenej sťahmi maternice. Epidurálna analgézia je prechodné prerušenie nervových vzruchov podaním anestetika do epidurálneho priestoru v chrbtici. To je miesto pozdĺž celej miechy medzi obalmi miechy a väzmi, ktoré spájajú jednotlivé stavce. Rodička pri aplikácii leží na ľavom boku, chrbát má ohnutý do najväčšieho oblúka.

Vpich sa vykonáva do miechového kanálika čo je miesto, ktorým vedie mnoho ciev, rozhodne tam neprechádza samotná miecha. Miesto vpichu je v oblasti hornej driekovej chrbtice. Epidurálnu anestéziu vykonáva anesteziológ špeciálnou ihlou, ktorá prenikne postupne kožou a podkožím do epidurálneho priestoru, tam sa umiestni katéter – cievka. Týmto katétrom potom vpraví do epidurálneho priestoru dávku anestetika. Anestetikum postupne prestupuje k miechovým nervom a spôsobí blokádu nervového prenosu smerom k mozgu. Asi štvrť hodiny po aplikácii rodička pociťuje úľavu od bolestí. Ak je epidurál vykonaný správne, bolesť je utlmená, ale funkcia svalov ovplyvnená nie je a rodiaca žena tak nie je obmedzená v pohybe.

Kedy sa vykonáva?

Indikáciou k vykonaniu epidurálu je prianie rodičky. Takisto sa epidurál používa v prípade, že hlavička bábätka nalieha na driekové nervové zväzky a spôsobuje tak bolesti v krížovej oblasti. Zo zdravotných indikácií je možné urobiť epidurál ženám s bronchiálnou astmou, epilepsiou, kardiovaskulárnymi chorobami, cukrovkou atď. U rodičiek so závislosťou na alkohole, nikotíne alebo drogách sa epidurál takisto odporúča.

Kedy nie je možný?

Epidurál nie je možné vykonať ženám s poruchou krvnej zrážanlivosti. Takisto ženám s alergiou na lokálne anestetiká. Z pôrodných kontraindikácií sú to krvácanie počas pôrodu a akútna tieseň plodu. Epidurál sa nevykonáva ak došlo k predčasnému odlučovaniu placenty alebo pri unáhlenom pôrode.

Klady epidurálu

Niektoré ženy vnímajú bolesť pri pôrode veľmi intenzívne, môžu mať takisto z pôrodu strach. Tým pôrodný proces neprebieha tak, ako by mal. V takých prípadoch je použitie epidurálu opodstatnené. Niektorí pôrodníci vidia výhodu epidurálu v tom, že rodička uvoľní svaly panvového dna a tým i pôrodné cesty. Samozrejmá výhoda použitia epidurálu je pri operatívnych pôrodoch.

Zápory epidurálu

Epidurálna analgézia so sebou prináša i možné komplikácie. Epidurál znižuje účinnosť kontrakcií. To neskôr vedie k ďalším zásahom do pôrodného procesu a jeho urýchľovaniu (napr. podanie umelého oxytocínu). Zásahy zvyšujú riziko operatívneho ukončenia pôrodu (cisárskym rezom alebo kliešťami). Hneď ako sa podá umelý oxytocín, ktorý zosilňuje kontrakcie, ale takisto blokuje vyplavovanie oxytocínu vo svojej prirodzenej podobe. A práve prírodný oxytocín je zodpovedný za priebeh pôrodných kontrakcií a takisto je dôležitý pri kojení (nazýva sa hormónom lásky). Občasnou komplikáciou je bolesť hlavy spôsobená únikom mozgovomiechového moku pri nesprávne vykonanom vpichu. Následkom podania anestetík je pokles krvného tlaku, problém s močením vďaka uvoľnenej svalovine, svrbenie brucha a tváre, triaška, zvracanie alebo nevoľnosť a v niektorých prípadoch dokonca znecitlivenie dolných končatín alebo problémy s hybnosťou.

S pozdravom a želaním krásneho dňa
www.mimulo.sk

Epidurál – áno alebo nie?

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Epidurál – áno alebo nie?

  1. Pingback: Pôrod očami muža | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia