Main menu

 

Fínske bábätká v škatuli

12th feb 2016

Iný kraj, iný mrav. Každá krajina má úplne iné rituály a tradície. U nás dáva väčšina mamičiek bábätká do postieľok, kočíkov či pojazdných košíkov, v Afrike sa bábätká nosia v šatkách na tele, vo Fínsku sa bábätká dávajú do papierových škatúľ. Čo je to za škatuľu? Kde sa táto tradícia vzala?

Portrait of a cute baby sitting in a brown cardboard box

Tradícia

Táto tradícia trvá už cez 75 rokov a to od 30. rokov 20. storočia. Fínsko bolo v tej dobe oproti dnešku chudobnou krajinou s vysokou dojčenskou úmrtnosťou. Fínska vláda v roku 1938 zaviedla pre matky z chudobných rodín materský balíček a to pod podmienkou, že najneskôr do 4. mesiaca tehotenstva navštívia lekára. Možno i vďaka tomu dnes Fínsko vykazuje najnižšiu dojčenskú úmrtnosť na svete. Od roku 1949 sa začal balíček dávať všetkým tehotným bez ohľadu na výšku rodinných príjmov. Škatuľa slúži ako taký štartovací balíček pre mamičky a deti. Balíček dostávajú všetky tehotné ženy, len v súčasnosti si už mamičky môžu zvoliť, či chcú od vlády dostať škatuľu alebo hotovosť 140 eur. Škatuľu si vraj volí väčšina, až 95% žien.

Škatuľa pre bábätko

Mamičky vo Fínsku dostávajú od fínskej vlády špeciálnu škatuľu s výbavou pre bábätko. V škatuli bývajú košieľky, body, plienky, dojčenské oblečenie, hračky, fusak, lôžkoviny, malý matrac na dne škatule ….Vďaka matracu slúži samotná škatuľa ako prvá postieľka. Fínske deti tak prvé dni a týždne svojho života spinkajú v škatuli.

Obsah škatule sa v priebehu rokov mení. Vždy odrážal potreby svojej doby. Vo svojich počiatkoch, teda v 30. – 40. rokoch obsahoval predovšetkým látky. Ženy boli zvyknuté svojim deťom šiť výbavu samy. Počas druhej svetovej vojny však látky ako flanel a bavlna potrebovala prednostne armáda a tak nastávajúce matky dostávali plachty a zavinovačky z papiera. V 50. rokoch pribudlo do balíčku hotové oblečenie na bábätko. To začalo byť od 60. – 70. rokov pestrofarebné a vzorované, ušité z moderných elastických materiálov. V roku 1968 bol balíček bohatší o spací vak a rok na to boli v škatuli i jednorazové plienky. Od roku 2006 sa Fínsko s ohľadom na životné prostredie vrátilo k látkovým plienkam.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia