Main menu

 

Fontanela

27th júl 2016

Máte v náručí svojej čerstvo narodené bábätko, tak sa mu pozrite na hlavičku zhora, kde má mäkké miestečko, pod ktorým je viditeľný pulz. Toto miesto na hlave sa nazýva fontanela. Čo je fontanela? Prečo ju bábätká majú a kedy zmizne?

photographing-children-735225_1920

Čo je fontanela?

Veľká fontanela, čiže lupienok, nebýva v popredí pozornosti rodičov. Tí sa skôr zaujímajú o to, ako dieťa priberá a rastie. Fontanelu si pripomenú vždy na pravidelných preventívnych prehliadkach u pediatra, ktorý fontanelu meria a zapisuje do preukazu dieťaťa.

Veľká fontanela je miesto, kde sa stretávajú lebečnej kosti. V prvých mesiacoch života nedosahujú chrupavkové okraje kostí až k sebe. Je medzi nimi malé miesto s rozmermi približne 2×2 cm, kde je mozog chránený iba kožným krytom. Toto miesto sa nazýva veľká fontanela a umožňuje ďalší rast lebky po pôrode a zväčšovanie objemu mozgu. V mieste fontanely je hlavička veľmi pružná a prispôsobivá, vďaka tomu môže dieťa bez problémov prejsť úzkymi pôrodnými cestami. Môže sa stať, že sa počas pôrodu hlavička zdeformuje, avšak v priebehu pár dní deformácia zmizne.

Lekár, ale aj rodičia, ju môžu nahmatať uprostred hlavičky, len pár centimetrov nad čelíčkom dieťaťa. Na fontanelu buďte opatrní, avšak nemusíte mať prehnané obavy. Krytie fontanely je pevné a nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. S láskou sa o bábätko starajte, pusinkujte na hlavičku aj čele.
Na čo fontanela slúži?

Fontanela je veľmi dôležitá už pri pôrode, kedy zaisťuje pružnosť lebky, čo je nevyhnutné pre ľahký priechod hlavičky pôrodnými cestami.

Svoj význam má elasticita lebky aj pri pádoch na hlavu. Pružná lebka ľahšie odolá nárazu a do určitej miery chráni mozgové tkanivo. Na to však radšej nespoliehajte a pádom dieťaťa predchádzajte opatrnosťou.

Veľká fontanela umožňuje rýchle vyrovnávanie krvného tlaku v hlavičke.

Významná je pre zdravý rast mozgu.

Vzhľad fontanely

Veľkú fontanelu môžeme ľahko nahmatať. Má tvar kosoštvorca. Veľká fontanela môže meniť svoj vzhľad. Pri dehydratácii dieťaťa pri zvracaní alebo hnačke a zlom pitnom režime je veľká fontanela prepadnutá a na hlavičke dojčaťa môžete nahmatať prepadlinu.

Naopak pri zvýšenom tlaku v hlavičke, najmä pri meningitíde alebo zápale mozgových blán, krvácaní, je fontanela tuhšia, zväčšená a napätá.

Rastom dieťaťa sa postupne fontanela zmenšuje. Uzatváranie a veľkosť fontanely je veľmi individuálna a líši sa od dieťaťa. K uzatváraniu dochádza okolo 13. mesiaca veku dieťaťa. Možno však aj neskôr, najneskôr do 18. – 24. mesiaca veku dieťaťa.

baby-303068

Predčasne uzavretá fontanela

Ak sa fontanela uzavrie už v prvých mesiacoch po pôrode, radšej spozornite. Nemusí to znamenať nič závažné, ale je to dôvodom k návšteve neurológa. Rast mozgu dojčaťa je rýchly a aby mohlo mozgové tkanivo rásť, je potrebné, aby lebka bola pružná. K tomu fontanela slúži. Pokiaľ dôjde ku zrastu lebečných kostí skôr ako pred 12. mesiacom dieťaťa, môže to viesť k útlaku mozgových štruktúr. Dôsledky nemusia byť žiadne, ale tiež výrazné (napr. Spomalený psychomotorický vývoj dieťaťa, zmyslové postihnutie a pod.). Predčasný zánik veľkej fontanely môže znamenať aj ďalšie problémy (napr. So štítnou žľazou).

Keď sa fontanela nechce uzavrieť

Nadmerná veľkosť alebo neskoré uzatváranie veľkej fontanely nemusí nič znamenať, ale môže byť tiež nebezpečné. Najzávažnejšia komplikácia je v tejto súvislosti hydrocefalus, teda stav kedy sa vo vnútri lebky patologicky hromadí mozgovomiechový mok, ktorý neodteká preč. Cerebrospinálny mok by mohol tlačiť na mozog a dôsledkom toho by mohlo dôjsť k zmenšeniu mozgovej hmoty a narušenie mozgových funkcií. Hydrocefalus sa rieši chirurgickým zákrokom.

Viac fontanel

Okrem známej veľkej fontanely je na hlavičke dieťaťa ešte malá fontanela, ktorú môžete nahmatať v strednej čiare medzi tylom a temenom. Tá sa uzatvára v prvých popôrodných mesiacoch. Ďalej sú na hlavičke ešte ďalšie štyri fontanely, čo sú skôr len také drobné miesta v spánkovej oblasti a v oblasti tyla. Tieto fontanely sa už takmer nedajú nahmatať a ani sa bežne nekontrolujú. Uzatvárajú sa okolo 3. roku veku dieťaťa.

Prečítajte si ďalšie články o deťoch:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Fontanela

  1. Pingback: Svet očami bábätka | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia