Main menu

 

Hádať či nehádať sa pred deťmi?

2nd máj 2017

K životu hádky a konflikty patria. Ľudia sa hádajú v práci, v obchode, ale aj doma. V prípade hádok medzi rodičmi sú ohrozené vzťahy celej rodiny a v hre je aj prípadný vplyv na deti. Možno si to rodičia neuvedomujú, ale rodičovské hádky majú na deti veľký vplyv. Môžu sa deti zúčastniť rodičovských hádok? Aké pravidlá dodržiavať, keď už sú deti pri hádke prítomné a aké témy radšej vynechať? Môžu mať hádky na deti nejaký vplyv?

Deti sa od svojich rodičov učia ako komunikovať, ako riešiť konflikty. Je nereálne chcieť po rodičoch, aby sa pred deťmi nikdy a vôbec nehádali. Deti sa môžu zúčastniť rodičovskej výmeny názorov, len ak je téma rozhovoru či hádky prijateľná pre vek dieťaťa a ak je hádka zakončená zmierením rodičov. Dieťa si z takej hádky odnesie to, že výmena názorov je normálna vec, ale že je dôležité uzmieriť sa a mať sa zase radi. Dieťa sa z konfliktu rodičov naučí dôležitým zručnostiam, ale môže sa bohužiaľ naučiť aj patologickému správaniu. Do života rodiny patrí vyjadrenie nesúhlasu, oznamovanie pocitov a výmena názorov. Nepatrí tam však ignorovanie, mlčanie, manipulácia, zákernosť, vyhrážanie, krik a rev, ponižovanie druhého a iné agresívne postoje. Podstatné je, aby po hádke nasledovala medzi partnermi radosť, zdieľanie, humor a dôverné okamihy vzájomnosti.

Zároveň je nutné si uvedomiť, že hádky rodičov skrývajú pre deti isté nebezpečenstvo. Ak sú deti prítomné pri prudkých hádkach svojich rodičov, môžu si z týchto hádok odniesť doživotné psychické problémy. Preto je dôležité, aby rodičia pri hádkach vnímali a tlmili svoje emócie, aby sa vyhli násiliu a hlavne aby sa dieťa pri prizeraní hádke necítilo v ohrození. Zásadné je to, aby sa deti mohli rodičov opýtať na všetko, čo im ohľadom hádky nie je jasné. Rodičia by mali vždy dieťaťu zrozumiteľne vysvetliť, prečo sa hádali a vysvetliť, že sa majú stále radi a dieťa tiež. Ak rodičia tieto pravidlá pri hádkach pred deťmi dodržať nevedia, rodičovské konflikty sú potom pre deti rizikové.

Deti, ktoré sú prítomné pri hádkach, ktoré sú však pre nich prijateľné, neskôr vykazujú empatiu, dokážu hľadať riešenie a kompromis. Vedia sa zmierovať. Naopak deti z rodín, kde boli hádky plné násilia, deštrukcie alebo plné manipulácie a vydierania, sa neskôr v hádkach správajú podobne.

Možno sa to nezdá, ale najviac trpia hádkami najmladšie deti, ktoré zdanlivo nič nevnímajú (bábätká, batoľatá). Ide o to, že v ranom veku sa v mozgu spolu s inteligenciou vyvíja tiež emocionálna odolnosť a schopnosť samoregulácie. Pri emocionálnom vypätí a hádke plnej stresu sa dvíha u dieťaťa hladina stresových hormónov. Hneď ako potom dieťa začuje krik, a týka sa to aj malých dojčiat, vyplavuje sa veľa chemických látok spojených so stresom. Odbúranie takýchto chemikálií trvá niekoľko hodín. Stresové hormóny potom bránia dieťaťu zaspať. Ak sa dieťa cíti na emočnej úrovni dlhodobo ohrozené, začnú sa prejavovať symptómy ako je depresia, úzkosť, agresia a nepriateľstvo.

Hádky musia mať pravidlá

Deťom neprospieva, keď ich budete držať pri bežných hádkach za dverami. Deti sa musia naučiť, že v živote budú čeliť množstvu konfliktov a od koho iného sa majú naučiť, ako spory a hádky riešiť, keď nie od rodičov.

Rodičia však pri hádke v rozrušení musia zostať slušní a ovládať svoje emócie. Nesmú podľahnúť nekontrolovanej agresii, nestratiť sebaovládanie.

V žiadnom prípade nevyhrážať a nerozbíjať veci.

Dôležité je zmierenie na záver. Alebo aspoň pokus vidieť pohľad na vec aj z opačnej strany, keď už nedôjde k úplnej zhode.

Ako deti reagujú na hádky rodičov?

Každé dieťa reaguje na hlučnú hádku rodičov inak. Malé bábätká a batoľatá na zvýšenie hlasu a krik reagujú plačom. Deti predškolského veku väčšinou zostávajú stáť ako prikovaní či objímu jedného z rodičov, alebo utečú do svojej izby. Dievčatká sú väčšinou ustaranejšie, ustráchanejšie. Naproti tomu chlapci reagujú hlukom, zlostením, krikom. Až do doby tesne pred pubertou deti väčšinou nechápu, o čo v hádke ide. U niektorých detí, ktoré časté a neprimerané hádky svojich rodičov zle znášajú, sa môžu objaviť vo zväčšenej miere detské zlozvyky, ako obhrýzanie nechtov, trhanie vlasov a iné upokojujúce zlozvyky. V závažnejších prípadoch sa detské reakcie na hádky môžu javiť ako psychosomatické ťažkosti (bolesť bruška, poruchy spánku, bolesti hlavy atď.).

Témy nevhodné pre deti

Niektoré témy a okruhy konfliktov by rodičia nemali púšťať medzi deti, ale nechať si ich len na situáciu medzi sebou navzájom. Ide o problémy so sexualitou, neveru, problémy s inými členmi rodiny (napríklad zlá svokra môže byť aj tak milujúca babička), tiež finančné ťažkosti či tieseň nepatrí detským ušiam. Ale možno ani hádky o výchove dieťaťa by nemalo dieťa počúvať. Ďalej okruhy tém, ktorým dieťa nemôže rozumieť.

Prečítajte si aj ďalšie články:

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia