Main menu

 

Hádky medzi súrodencami – zasiahnuť alebo nie?

13th apr 2018

Každá mamička si to jedného dňa okúsi. Deti vyrastú a začnú sa postrkovať. Jeden druhého provokujú, až to skončí bitkou. Nasleduje rev a plač, keďže každé postrkovanie, ako hovorí známe príslovie, väčšinou končí plačom. Hádky medzi súrodencami však môžu byť veľmi časté a niekedy aj nebezpečné. Čo s tým? Aj keď vás ich spory znervózňujú, pýtate sa sama seba, či im máte brániť alebo nie? To je správne, nie vždy je totiž nutné zasahovať. Ich hádky majú svoje odôvodnenie.

Starší a múdrejší

Väčšinou sa medzi súrodencami objavuje rivalita v prípadoch, keď od jedného z nich viac očakávame, máme na neho väčšie nároky. „Ty si ten starší a máš byť múdrejší, prečo sa tak nesprávaš? Pozri sa – tvoj braček je mladší než ty a vie to. Ty to musíš dojesť, si starší!“ Deti chcú byť v očiach svojich rodičov tými najlepšími a najšikovnejšími a ak majú pocit, že sa o našu starostlivosť, chválu a lásku musia deliť, začnú sa brániť. Bránia sa tým, že ubližujú a postrkujú svojho súrodenca. Je to však úplne normálny jav, ktorý ak nepresiahne svoju únosnú mieru, nie je potrebné trápiť sa. Avšak aj my si musíme dať pozor na to, čo hovoríme. Nech zbytočne svoje staršie dieťa nepodnecujeme k žiarlivosti.

Prečo on áno a ja nie? Žiarlivosť.

Ako už bolo spomenuté vyššie, deti sa snažia bojovať o lásku a pozornosť svojich rodičov rôznymi spôsobmi. A vzájomné šarvátky k tomu patria, obzvlášť keď im k tomu pridáte príčinu. Mali by sme ako rodičia merať rovnakým metrom, aj keď je to často zložité. Už kvôli tomu, že každé dieťa sa rodí s iným temperamentom a iným potenciálom. Predovšetkým teda s inou povahou. Ale aj tak je detská psychika nevyspytateľná a ešte ku všetkému všetko komplikuje poradie, v ktorom deti prichádzajú na svet.

Ten mladší túži totiž robiť veci rovnako samostatne ako ten starší, starším zasa môže prísť ľúto, že už nemajú rovnakú starostlivosť a pozornosť, ktorej sa teraz teší mladší súrodenec. Mimoriadne citlivé bývajú deti aj na pochvaly, teda pochvaly od rodičov k súrodencom.

Mám ťa rada, ale svojím spôsobom

Do určitého veku sú deti zamerané len samy na seba a nie sú schopné empatie, ktorá prichádza až s určitou kvalitatívnou fázou ich myslenia. Teda aj keď sa súrodenci majú radi, niekedy majú pocit, že musia nechať vyniknúť svoje ja a súrodenca potlačiť. Preto si ubližujú a zasa inokedy sa podporujú. My ich síce musíme kontrolovať, ale nie vždy im musíme v ich rozpore brániť. Ich vzájomné boje ich vlastne učia, ako vychádzať s inými ľuďmi. Učia ich teda sociálnemu správaniu.

Kedy zasiahnuť?

Aj psychológovia odporúčajú pri bežných sporoch medzi deťmi nezasahovať, pretože potom sa môže stať, že deti budú vyžadovať, aby za nich rodičia všetko riešili a budú sa chodiť neustále žalovať. Ak sa naučia vyjasniť si spory samy, bude to pre ich prospech. Osvoja si schopnosť vymedziť sa medzi rovesníkmi, riešiť konflikty, rešpektovať druhých. Iná situácia samozrejme nastane, ak sa šarvátky premenia v krvavý súboj.

Určite je potrebné dbať na bezpečnosť detí, obzvlášť ak je medzi nimi výraznejší rozdiel vo fyzických silách. Keď vidíme, že si deti ubližujú viac než je bežné, musíme zasiahnuť. Väčšinou situáciu posudzujeme tak, že starší súrodenec by mal byť opatrný a neubližovať mladšiemu, na druhej strane často je to tak, že vďaka tomu si mladší k staršiemu dovolí oveľa viac. V každej rodine je to inak a každé dieťa je iné. Avšak my musíme odhadnúť situáciu a posúdiť že nehrozí, že si deti ublížia, a to spravodlivo.

Faktom ale je, že boje a hádky medzi súrodencami majú podľa odborníkov vo vývoji významnú pozitívnu funkciu. Vďaka nim sa učia presadzovať a obhájiť si svoje miesto v živote. Či už sú spory medzi nimi akokoľvek intenzívne, neznamená to, že by sa deti v skutočnosti nemilovali. A tak sa nemusíme obávať, deti si poradia, aj keď z tých ich hádok nejasajú, sú pre nich neškodné a prospešné.

Prečítajte si aj ďalšie články o súrodencoch:

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

4 comments on “Hádky medzi súrodencami – zasiahnuť alebo nie?

  1. Pingback: Hádať či nehádať sa pred deťmi? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Aký je ideálny vekový rozdiel medzi súrodencami? Existuje? | Blog Mimulo

  3. Pingback: 7 x ako uspať dieťatko | Blog Mimulo

  4. Pingback: Ideálny počet detí? Existuje výsledok? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia