Main menu

 

Hnačky u detí

19th feb 2016

U detí sa občas môžu objaviť urputné hnačky, ktoré môžu byť spôsobené vírusmi, baktériami, bakteriálnymi toxínmi, prvokmi, hubami, červami, diétnou chybou, alergiou či toxickou reakciou na potravinu. Čo je príčinou hnačky? Ako prebieha liečba? Dá sa hnačkám predchádzať?

anatomy-160524_1280
Hnačka patrí medzi poruchy bežného trávenia, kedy je dieťa nútené k častému vyprázdňovaniu riedkymi či vodnatými stolicami. Čas od času postihne hnačka snáď každé dieťa. Často hovoríme o črevnej chrípke. U dojčiat môže byť priebeh závažnejší, pretože sú viac než staršie deti ohrození stratou tekutín.
Práve u vírusových hnačiek sa šíri nákaza veľmi rýchlo a ľahko priamym kontaktom medzi deťmi, hlavne v kolektívoch detí. Šíreniu napomáha zlá hygiena. Vírusy bývajú odolné i proti mnohým dezinfekčným prostriedkom.

Priebeh, príznaky

Hnačka, resp. redšia stolica môže krátkodobo sprevádzať napríklad rast zúbkov alebo akékoľvek horúčkovité ochorenie. Príčinou hnačky je zvýšené uvoľňovanie vody do čreva a jej ďalšie nedostatočné vstrebávanie. Ďalšou príčinou môže byť zvýšený pohyb črevných kľučiek.
Hnačky môžu byť akútne (tá je u detí najčastejšia), alebo chronické (tá trvá dlhšie než 2 týždne). Akútne hnačky spôsobujú u nás na Slovensku najčastejšie vírusy (rotavírusy, adenovírusy, koronavírusy, enterovírusy) a baktérie (Salmonella, Campylobacter). Výnimočne paraziti. Často sú hnačky sprevádzané takisto zvracaním.
Dieťa má riedku vodnatú stolicu niekoľkokrát za deň, zvracia. Pokiaľ dieťa stratí príliš mnoho tekutín, prejavuje sa to predovšetkým suchými perami a suchou ústnou sliznicou, dojčatá mávajú prepadnutú fontanelu (blanu, ktorá spája nezrastené lebkové kosti), dieťa môže byť najprv nepokojné, plačlivé, neskôr až apatické s poruchami vedomia, zapadnutými očami, apod.

Liečba

Pri hnačkách je najdôležitejšie dodať telu späť stratené tekutiny a soli. Možné je dieťaťu podať rehydratačné roztoky (dajú sa kúpiť v lekárňach), ktoré rýchlo nahradia stratené soli a vodu už v časnom štádiu ochorenia. Deti prijímajú rehydratačný roztok celkom dobre.
Väčšinou nie je nutné pri hnačke podávať žiadne špeciálne lieky. Lieky s dezinfekčným účinkom, ani antibiotiká nie sú potrebné. Vhodné je podať lieky upokojujúce črevnú sliznicu (Smecta, živočíšne uhlie apod.). Tie na seba viažu mikróby a odpadové produkty. Ďalšie priaznivo pôsobiace sú lieky, ktoré ovplyvňujú narušenú črevnú mikroflóru ako probiotiká a laktobacily.

Infant child baby girl toddler sad crying yelling isolated on a white background

Kedy k lekárovi?

Keď dieťa zvracia, má stále hnačku, odmieta rehydratačný roztok alebo akékoľvek tekutiny a jeho stav sa zhoršuje, je dobré ihneď navštíviť lekára. Obvykle je nutné navštíviť lekára, pokiaľ dieťa zvracia dlhšie než 2 dni, pokiaľ sú v stolici stopy krvi, pokiaľ má dieťa stále teplotu alebo sa sťažuje na veľkú bolesť brucha. Obzvlášť pokiaľ ide o malé dieťa. Možno bude nutná hospitalizácia, kde dieťaťu zaistia prísun vody a solí iným spôsobom a urobia ďalšie vyšetrenia, aby vylúčili závažnejšie ochorenie.

Diéta

Pri hnačkových ochoreniach sa odporúča upraviť dieťaťu jedálny lístok. Vhodné sú dobre tolerované potraviny, ktoré nebudú zaťažovať črevá. Strava by mala byť ľahko stráviteľná. Vhodné je vynechať potraviny s vysokým obsahom tukov a disacharidov. Naopak najvhodnejšia je ryža, zemiaky, jablkové, mrkvové či banánové pyré, staršie pečivo, sucháre. Na pitie je vhodná voda, minerálka, studený sladký čierny čaj. Podávať vždy radšej po lyžičkách a po malom množstve.
Dojčeným deťom jedálny lístok neupravujte. Dojčenie neprerušujte. Vďaka protilátkam proti vírusom, ktoré dojčatá získavajú z materského mlieka sa väčšinou dojčatám problémy vyhnú. Protilátky v materskom mlieku sú dôležitou ochranou dieťaťa pred nákazou.
__________________

Použitá literatúra:

  • Bolesti břicha a jiné břišní obtíže u dětí I: rady rodičům /Miloše Sedláčková
  • Diety při dětských průjmech: recepty, rady lékaře /Praha, Sdružení Mac
  • Průjmová onemocnění vyvolaná rotaviry / Petr Pazdiora, Jana Táborská

S prianím krásneho dňa

www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

CzechSlovakia