Main menu

 

Hypnopôrod – pôrod bez obáv

4th júl 2018

Strach, ktorý nás pred pôrodom najviac zamestnáva, je bežnou súčasťou každej rodiacej ženy. Ale so strachom a stresom prichádzajú aj iné komplikácie. Podľa rôznych pôrodných špecialistov a asistentiek má byť pôrod prirodzenou pokojnou cestou dieťaťa na svet. Avšak veľa stresu a trápenia zažije mnohokrát pri pôrode dieťa aj mamička a nezaobíde sa bez chemických zásahov. A pritom mnohé štúdie poukazujú na fakt, že pôrod môže byť príjemný a tiež vzrušujúci. Čo pri pôrode ženám najviac chýba? Uvoľnenie. A to je dôležité pri každom športe, o to viac pri pôrode. A s tým nám pri pôrode môže pomôcť hypnóza. Ako funguje?

Čo je Hypnopôrod?

Hypnopôrod je prirodzená metóda úľavy od bolesti, ktorá zahŕňa prevedenie autohypnózy – uvoľnenia a dýchacích techník. Existuje niekoľko metód hypnopôrodu, ktoré budúce matky (a často aj ich pôrodných partnerov) učia techniky, ktoré majú znížiť bolesť a úzkosť počas pôrodu. Čím viac relaxácie a pokoja mamička pri pôrode zažíva, tým viac sa jej uvoľnenie prehlbuje a je schopná sa uviesť do hlbokého stavu hypnózy.

A je už celosvetovo známe, že takéto metódy sú medzi mamičkami čím ďalej tým viac obľúbené, a to aj u nás. S pomocou techník hypnózy rodila dokonca aj vojvodkyňa Kate.

Rodím v hypnóze

Pri kurzoch hypnopôrodu sa mamičky učia, ako dosiahnuť fyzické uvoľnenie a relaxáciu. K tomu je dôležitý tréning a cvik, a preto sa mamička na pôrod pripravuje aj sama doma s použitím vizualizácie. Keď si osvojí schopnosť obísť hypnózou vedomú myseľ, môže svoje podvedomie doslova naprogramovať, aby verilo, že pôrod je pohodlný, ľahký a radostný. Keď si účastníci kurzu hypnopôrodu uvedomia, ako je telo vlastne ovládané mysľou, naučia sa obklopovať pozitívnymi ľuďmi a správami. To im pomôže vytvoriť si pozitívny pohľad a vieru v krásne a radosťou plné zrodenie.

Pôrod bez strachu

Terapia „Uvoľnenie strachu“ je neoddeliteľnou súčasťou kurzu. Budúci rodičia počas nej prejavia svoje obavy, začnú sa prepracovávať k ich riešeniu a nakoniec ich uvoľnia. Strach počas pôrodu môžu vyvolať napätie, ktoré spôsobuje bolesť, ktorá zase generuje viac strachu a celý proces sa neriešiteľne zamotá.

Na kurzoch hypnopôrodu sa ženy učia, ako sa uviesť do sebahypnózy a vytvoriť si tak svoje vlastné prírodné anestetikum kedykoľvek a kdekoľvek ho žena potrebuje. To je veľmi dôležité, pretože akékoľvek lieky, ktoré sú rodiacej žene podané, môžu byť nebezpečné pre ňu aj pre bábätko. Žena trénovaná v technike hypnopôrodu má úplnú kontrolu nad svojím telom a je aktívnym účastníkom priebehu pôrodu. Dôveruje svojmu telu a prirodzenej schopnosti tela porodiť jemne a ľahko. Čím viac jej pôrod postupuje, tým hlbšie sa žena uvoľňuje. Jej myseľ je programovaná tak, aby jej dala presne to, čo chce a potrebuje. A po pôrode sa budeme cítiť ako by sme vôbec nerodili. A to je ďalšia výhoda hypnopôrodu.

Klady hypnopôrodu

Najdôležitejšie je samozrejme to, že náš pôrod bude kratší a pohodlnejší. Nebudeme musieť riešiť žiadne lieky proti bolesti, jednoducho žiadna chémia. Vytvoríme si tak pevnejšiu väzbu so svojím bábätkom a tiež so svojím telom. Naučíme sa ho spoznávať. Bábätká po hypnopôrode lepšie pijú z prsníka, sú pokojnejšie, uvoľnenejšie a vnímavejšie a mamičky sa cítia sebavedome. Štúdie dokazujú, že bábätká porodené hypnopôrodom majú vyššie Apgar skóre (prvý test – Appearance, Pulse, Grimace, Activity, and respiration) a u nás žien vzniká menšia potreba nástrihu hrádze a eliminácia pocitu vyčerpania po pôrode.

Techniky hypnopôrodu je možné použiť aj pri cisárskom reze alebo vyvolanom pôrode. Popôrodná rekonvalescencia má nesporne rýchlejší priebeh a riziko popôrodnej depresie sa značne znižuje. Dobré tiež je, že technika hypnopôrodu môže byť použitá kdekoľvek. Oteckovia sa pri pôrode takisto cítia uvoľnene a pokojne, dokonca vedia, ako komunikovať s doktorom či pôrodnou asistentkou, teda po kurze hypnopôrodu vraj skvelo rozumejú svojej úlohe. A tak nám odpadne ďalšia starosť. 😊

Učenie hypnopôrodu je zástancom zdravého, prirodzeného pôrodu bez lekárskych zásahov, ale zástancovia tejto techniky sa tiež priznávajú, že nie vždy je to možné. Ale byť po pôrode šťastná a fit a celkovo si pôrod užiť v pokoji a bez stresu, to za skúšku stojí. Čo myslíte?

Prečítajte si aj ďalšie články o pôrode:

Pozrite sa na veľký výber dojčenského oblečenia a potrieb pre bábätká.

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

CzechSlovakia