Main menu

 

Ideálny počet detí? Existuje výsledok?

22nd feb 2019

Premýšľate, že si založíte rodinu a už tak nejako počítate, aká veľká bude vaša rodina? Že budete mať dve, tri alebo štyri deti. Či radšej len jedno? Tak to by vás mohlo zaujímať, aký počet detí je najrozumnejší a dá sa vlastne stanoviť ideálny počet detí? Možno je to individuálne na každom z nás koľko detí zvládneme a v SR je v poslednej dobe najväčší trend mať len dve deti. Je to najlepší počet alebo robíme chybu?

Jedno dieťa, žiadne dieťa

Hovorí sa, že jedno dieťa vlastne nie je žiadna starosť. Každopádne každý, kto nejaké dieťa má, teda aspoň jedno, vie, že mať dieťa je skutočne veľká starosť. Ale s jedným dieťaťom je to skutočne o dosť jednoduchšie. Na dieťa máte viac času i priestoru. Dieťa vám každý rád postráži a zároveň každé cestovanie a návštevy sú s jedným dieťaťom jednoduchšie a lacnejšie. O to horšie je to ale s tým, že dieťa vlastne nemá žiadneho rovesníka priamo doma. A tým sa horšie začleňuje do kolektívu. Takisto je dosť upnuté na rodičov a vy nikdy nebudete mať chvíľu času na seba, pretože zakaždým bude vaša ratolesť vyžadovať vašu pozornosť – to je najväčšia nevýhoda jedináčika. A nám vždy predsa radili naše babičky – jedno dieťa je o strachu. Vždy budete mať o deti strach, o to viac, ak bude len jedno.

Dve deti – dvojitá radosť i starosť

S dvoma deťmi už nič nie je také jednoduché, ale zasa je to skutočne dvojitá radosť. Viac sa nasmejete a o samote nebudete do ich dospelosti ani vedieť. Doma jednoducho budete mať veselo. Horšie je, že dve deti sa rady pokúšajú, a tak máte o vzruch doma neustále postarané, na druhú stranu sa ale vedia pekne spolčiť proti rodičom. Čo sa týka financií, tak to stále nie je také hrozné, preto sa možno dve deti u nás držia ako štandard, ale času ubúda. Mnoho rodičov zisťuje, že na to druhé dieťa skutočne už nemajú toľko priestoru, ako tomu bolo pri prvom. Dve deti takisto stále celkom rýchlo vypravíte na cesty či na rannú výpravu do školských zariadení, ale niekedy už to nie je také jednoduché, ako keď máte len jedno dieťa, to je isté.

Tri deti do nepohody

S tromi deťmi začínate byť odvážni, už vás len tak niečo nerozhádže. Stávate sa skúsenými rodičmi a zároveň už nemáte toľko času dôležito riešiť každú nepríjemnosť. Či budú deti viac vyvádzať alebo sa budú vonku viac špiniť a naháňať, to už vás nebude tak trápiť. Aj okrikovať ich prestanete. A jednoducho sa budete baviť s nimi. Budú vám robiť radosť, aj keď sa budete cítiť akokoľvek unavení. Pravdou však je, že jednoduché to mať nebudete, všetko budete musieť riešiť trikrát a čas ani úspory žiadne nebudú. A predovšetkým sa budete musieť vo všetkom dosť obmedziť, ale s toľkými deťmi vás zasa nebude nič tak trápiť.

Štyri deti a viac radosti

Pokiaľ s tromi deťmi už nič neriešite, tak so štyrmi vlastne prestanete byť úplne nervózni. Aj keď s viacerými deťmi máme skutočne viac starostí a dosť si musíme odriekať, predsa len získavame viac pomocníkov. Staršie deti sa starajú o tie mladšie, súťažia spolu, mladší majú vo svojich súrodencoch vzory, dokážu si spolu vymyslieť veľa hier, a čo ďalej, nič už nenakupujete, hračiek máte dosť, oblečenia dostatok, všetky potreby nakúpené a všetkého nad mieru. Deti potrebujú len vás a nič iné im nechýba, spolu budú spokojní, budú mať všetko ako v kolektíve, budú sa spolu smiať, spolu hádať, tvoriť, boriť hranice, hrady i mýty a budú spolu neporaziteľní a nepolapiteľní. Skutočne sa o nich nebudete musieť toľko strachovať a na staré kolená budete mať istotu, že aspoň jeden z nich sa o vás s láskou postará. Viac detí teda neznamená len menej slobody, naopak môžete tým pre seba získať viac pokoja, môžete sa s deťmi viac rozvíjať, viac si osvojiť ich rokovania, viac s nimi cítiť a viac sa do nich dokážete vžiť, aj sa s nimi nespútane radovať. Viac detí, viac radosti a menej snahy dosiahnuť nemožné …

Na záver možno konštatovať, že na každom počtu detí, rovnako ako na každom veku je niečo prínosné, záleží skôr na vás, aké sú vaše možnosti a koľko síl máte na výchovu svojich detí a tiež koľko máte času. Je dokázané, že viac zamestnaní ľudia a ľudia na vyšších pozíciách majú menej detí. Nie je teda jednoznačne preukázateľné, či je výhra jedno alebo viac detí, ale podľa všetkých plusov a mínusov je stále lepšie mať viac detí ako jedno. Nehľadiac na to, že ak sa rozhodnete len pre jedno dieťa, môže byť brané ako vaša slabosť či sebeckosť. Z druhého pohľadu je to predovšetkým len a len vaša voľba, a na tom ostatným vám nemusí záležať.

Prečítajte si aj ďalšie články:

S prianím pekného dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia