Main menu

 

Ako vybrať šatku na bábätko?

24th mar 2015

Pokiaľ ste sa, milí rodičia, rozhodli šatkovať, musíte najprv nejakú šatku kúpiť. Aby sa vám páčila, bola pohodlná a bábätko v nej spokojné. Šatky sú lacné i drahé, rôznych dĺžok a materiálov, s rôznymi prímesami… Podľa čoho šatku na nosenie bábätka vybrať? Ako sa v tak širokej ponuke, ktorú dnešný trh ponúka, vyznať?

Na začiatok bude ideálne kúpiť iba jednu šatku, aby ste zistili, ako sa vám a vášmu potomkovi nosenie zapáči. Existujú internetové diskusie, kde zistíte, že sú mamičky – nosnice, ktoré majú obrovské množstvo šatiek, ale nebojte sa, na začiatok bude jedna stačiť. Obzvlášť pokiaľ budete nosenie v šatke kombinovať i s kočíkom a nebudete výhradne nosiť.

 

Dĺžka šatky

Poobzerajte sa po nejakej univerzálnej šatke. Dlhá by mala byť tak, aby ste s ňou zvládli viazať všetky základné úväzy, ktoré sú pre bábätko vhodné. Teda úväzy s viacerými vrstvami látky, aby bolo bábätko usadené pevne a bezpečne. Väčšina šatiek má dĺžku podľa konfekčnej veľkosti nosiaceho.

  • Konfekčná veľkosť do 38 – kupuje väčšinou šatky okolo 4 m.
  • Konfekčná veľkosť 40-42 – šatka dĺžky okolo 4,5 m
  • Konfekčná veľkosť 44 a viac – dĺžka šatky okolo 5 m

Pokiaľ bude nosiť i otecko, ktorý má asi väčší hrudník než žena, bude potrebovať vo väčšine prípadov dlhšiu šatku. Ale zo začiatku berte ohľad skôr na seba, aby šatka sedela vám. Pokiaľ sa oteckovi nosenie v šatke zapáči, môže si neskôr kúpiť vlastnú šatku.

 

Newborn baby sleeping in a sling, in the embrace of her mother

Materiál

Základnou surovinou pre výrobu šatiek je bavlna. Dnes sa už pridávajú do šatiek i prímesi, ako vlna (hreje), ľan (má väčšiu nasiakavosť a je typický pre letné šatky), bambus (moderný, ekologický, pijavý, jemný), hodváb (luxusný, veľmi jemné šatky, lesklý).

Pre prvú šatku je však najvhodnejšia šatka bez prímesi, teda čistá bavlna. Bude ľahko udržiavateľná, môže sa prať i pri vyššej teplote a sušiť v sušičke a zvládne bežné žehlenie. Bavlnené šatky znesú väčšinu pracích práškov a nie je nutné sa o ne nijako výrazne starať.

Letné či zimné nosenie

Zo začiatku, pokiaľ vyberáte len jednu univerzálnu šatku, nepozerajte na ročné obdobie. Či sa bábätko narodí v lete, keď budú veľké horúčavy alebo naopak, ak sa narodí v zime pri teplotách pod nulou, stále si vystačíte s jednou univerzálnou bavlnenou šatkou. Omnoho dôležitejším kritériom pre výber vhodnej šatky bude to, ako je pohodlná a nositeľná, a nie to, ako je teplá či silná. V zime je takisto nutné dieťa zatepľovať. A v lete je možné zaviazať úväz i s nosnou šatkou len do jednej vrstvy látky.

Koľko do šatky investovať?

Niektoré šatky sú veľmi drahé, niektoré naopak podozrivo lacné. Ceny sa líšia u jednotlivých výrobcov v závislosti na tom, či sú šatky vyrábané v Európe či v krajinách tretieho sveta. Najdôležitejším kritériom by mali byť ohlasy a odporúčanie samotných nosiacich mamičiek. Medzi najčastejšie odporúčané značky pre prvú šatku patrí Didymos, Ellevill, Storchenwiege.

Pred nákupom si stanovte limit a pokúste sa ho neprekročiť.

Mnoho mamičiek nechce zo začiatku do šatky investovať veľa peňazí a vyberie čo najlacnejšiu šatku. Tá však nemusí mať dobré nosiace vlastnosti a od nosenia mamičku odradí.

 

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia