Main menu

 

Ako vyliečiť upchaté mliekovody či zápal prsníka?

30th mar 2015

Krátko po pôrode máte prsia naliate, bradavky boľavé a k tomu sa navyše pridala bolestivá zatvrdlina v prsníku a stav podobný chrípke? Môžeme vás uistiť, že v tom nie ste sama. Upchaté mliekovody (retencia) a zápal prsníka (mastitída) sú si veľmi podobné a prekoná ich asi tretina mamičiek, najčastejšie prvorodičiek a objavia sa asi 2. až 4. týždeň po narodení bábätka. Priblížime vám príčinu retencie/ zápalu a poradíme, ako tento neduh čo najrýchlejšie odohnať.

Aké sú príznaky?

Cítite zatvrdnuté miesto v prsníku, pripomínajúce hrudku alebo hrču. Postihnuté miesto je bolestivé, tvrdé, teplé a citlivé na dotyk. V mieste zatvrdnutia môže byť pokožka červená. Zatvrdlina sa objavuje najčastejšie len v časti jedného prsníka.

Príznaky sú veľmi podobné chrípke – máte zimnicu, ktorú strieda horúčka, bolia vás svaly, ste unavená a slabá. Môže sa objaviť i malátnosť a pocity na zvracanie.

 

zánět prsu

Ako odlíšiť upchatý mliekovod od zápalu?

Často nie je možné s istotou určiť, či práve prekonávate miernu mastitídu alebo silnú retenciu prsníka. Zablokované mliekovody sa veľmi podobajú zápalu, ale sú menej intenzívne. Pri upchatých mliekovodoch sa objaví miestne začervenanie prsníka, naopak pri zápale je začervenanie omnoho väčšie a môže sa objaviť červený pruh, ktorý sa ťahá cez prsník. Pokiaľ navyše zistíte, že mlieko obsahuje hnis, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o zápal.

Prečo k tomu dochádza?

  • Dôvodov môže byť hneď niekoľko. Najčastejším dôvodom je nedostatočné vyprázdnenie prsníka, kde je na vine zlá technika dojčenia (dieťa nepije efektívne).
  • Príčinou môžu byť i dlhé pauzy medzi dojčením v noci či nepravidelné dojčenie. Tým dochádza k preplneniu prsníkov.
  • Na vine môže byť i tlak na prsia (tesné oblečenie či ležanie na boku).

Ako sa zbaviť upchatého mliekovodu/zápalu?

Aby ste sa zbavili nepríjemností čo najskôr, základom je zlepšiť vyprázdnenie prsníkov. Dojčite preto čo najčastejšie i z postihnutého prsníka.

Než začnete s dojčením, nahrejte si prsia napríklad v sprche a premasírujte ich (lepšie sa z nich mlieko uvoľní). Pred dojčením skúste ešte trochu mlieka odstriekať a až potom priložte dieťa k prsníku. Platí pravidlo, že dieťa by malo svojou bradou smerovať k zatvrdline. Niekedy je to pekná akrobacia, ale určite stojí za to. Pokiaľ cítite, že máte naliate prsia i po dojčení, pokúste sa ešte mlieko odstriekať, avšak iba do pocitu uvoľnenia, nie vyprázdnenia (zvýšili by ste si tak tvorbu mlieka). Po dojčení si urobte studený obklad z tvarohu (použite tradičný tvaroh balený v kocke, nie z vaničky).

Striedajte polohy. Často sa odporúča futbalová poloha (podobne ako futbalista drží loptu, tak dieťa priložíte z boku k prsu).

Dodržujte správnu techniku dojčenia. Presvedčte sa, že dieťa pije mlieko efektívne (tzn. ústočká má široko otvorené, spodná pera ohnutá dole, bradou sa úplne dotýka prsníka a celé telo je v jednej línii).

Poriadne odpočívajte a pite až do vymiznutia problémov. Môžete užiť paralen alebo ibuprofen podľa bežného dávkovania.

Ak sa však situácia nezlepší do 24 hodín, bezodkladne navštívte svojho gynekológa alebo ambulanciu pôrodnice, kde vám predpíšu antibiotiká. Nepodceňujte preto liečbu, neliečený zápal môže prerásť v absces prsníka, ktorý je potom možné odstrániť len operačne.

Čo robiť, aby sa to už neopakovalo:

  • Dojčite pravidelne.
  • Pri pocite preplnenia prsníkov odstriekajte len do pocitu uvoľnenia.
  • Striedajte polohy pri dojčení.
  • V sprche si prsia premasírujte.
  • Neprechladnite, hlavne pri nočnom dojčení.

 

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia