Main menu

 

Akú detskú fľašu vybrať?

16th mar 2015

Je lepšia sklenená alebo plastová fľaša?

Plastové fľaše sú ľahšie a prakticky nerozbitné, mlieko v nich ohrejete určite rýchlejšie než v skle. Sú ideálne na cesty alebo v prípade, keď z nich staršie dieťa pije už vlastne samo. Plast však takisto lepšie tepelne izoluje, a preto je hmatom zložitejšie odhadnúť teplotu tekutiny. Navyše je jeho životnosť o niečo kratšia, než životnosť skla – časom sa totiž zafarbí od mlieka, čaju alebo ovocnej šťavy. Starším deťom kupujte fľaše s vytvarovanými úchytmi pre pevné držanie, aby sa ich rýchlejšie naučili správne uchopiť. Staršie deti už pijú z fľaše väčšinou samy, preto je im rozumné kúpiť takú fľašu, ktorú udržia v detských rúčkach. Plastová fľaša je ľahká a prakticky nerozbitná.

Pre správnu sterilizáciu sú vhodnejšie sklenené fľaše, poprípade plastové bez farebných obrázkov. Sklenené fľaše sú ťažšie a môžu sa rozbiť, ohrev ich náplne takisto zaberie dlhšiu dobu. Na druhú stranu sú zase odolnejšie voči vysokým teplotám a dlhšie vydržia. Ostanú stále číre a nezafarbia sa od tekutín, ktoré do nich nalievate. Sú vhodné hlavne vtedy, pokiaľ dieťa z fľaše kŕmite Vy.

Fľaše sú v ponuke v rôznych objemoch, preto vyberajte takú, ktorá vyhovuje veku dieťaťa. Novorodencovi vyberte tú s menším objemom a napríklad ročnému dieťaťu kúpte fľašu s objemom väčším.

12051_1

 

Nemôžete dojčiť? Buďte pripravená!

Keď prestávate dojčiť alebo nemôžete dojčiť z akéhokoľvek dôvodu a Váš lekár vám odporučil kŕmiť bábätko z fľaše, je nutné kúpiť dostatočné vybavenie na kŕmenie dojčenským mliekom. Zvoliť si môžete z rôznych materiálov – tradičné sklenené či plastové a tvarov so širším či užším hrdlom. Dobrou voľbou je takisto sada dojčenských fliaš, pretože cumlíky Vám budú sedieť k ostatným fľašiam alebo hrnčekom z tejto sady.

Koľko fliaš kúpiť ?

Budete potrebovať hneď niekoľko detských fliaš – napríklad na čaj by ste si mali kúpiť samostatnú fľašu, ktorú nikdy nebudete plniť mliekom. Jednu fľašu na mlieko by ste mali mať doma a ďalšiu fľašu majte na cesty. Môže sa stať, že keď idete napríklad k prarodičom, zabudnete si vziať so sebou fľašu. Preto sa vyplatí nechať jednu záložnú fľašu na najčastejšej návšteve.

 14203_1

Je lepšie kúpiť fľašu so širokým hrdlom alebo so zúženým hrdlom?

Výhodou dojčenských fliaš so širokým hrdlom je jednoduchšie plnenie sušeným mliekom a jednoduchšie umývanie. Dojčenské fľaše so zúženým hrdlom môžu byť potom jednoduchšie na uchopenie malou rukou a bábätko sa tak môže začať učiť piť z fľaše úplne bez pomoci. Pri výbere vhodnej fľaše sa teda riaďte nielen svojimi potrebami, ale i potrebami svojho dieťaťa.

Viete, že prehĺtanie vzduchu z fľaše je jednou z príčin detskej koliky, ktorá vedie k plynatosti?

Niektorí výrobcovia dojčenských fliaš ponúkajú špeciálne modely cumlíkov s mechanizmom, ktorý zabraňuje prehĺtaniu nadbytočného množstva vzduchu – čo môže viesť u dojčiat k nepokoju či plynatosti. Ak u bábätka po kŕmení pozorujete známky nepokoja či zvýšenú plynatosť, skúste vymeniť fľašu, ktorú práve používate za dojčenskú fľašu s ventilom proti kolike – práve táto zmena mu môže citeľne uľaviť.

Aký zvoliť prietok, tvar a materiál cumlíka?

Pre novorodenca sú najvhodnejšie cumlíky s pomalým prietokom, u starších detí, ktoré si už na kŕmenie z fľaše zvykli, je možné zvoliť cumlík s rýchlejším prietokom. Jednotlivé typy cumlíkov sú odstupňované podľa veku dieťaťa i podľa sily prietoku (veľkosti/počtu dierok v cumlíku). Slabý prietok je vhodný na riedke tekutiny (čaj), stredný na mlieko a silný na kašu.
Cumlíky (označované takisto ako náhradný cumlík) sa vyrábajú buď z gumového latexu alebo zo silikónu. Silikónové cumlíky vydržia o niečo dlhšie (guma totiž po čase zmäkne), avšak nie sú vhodné pre staršie deti s vyvíjajúcimi sa zúbkami, mohli by cumlík poškodiť. Čo sa týka tvaru, na trhu existujú cumlíky guľaté a ploché, anatomicky tvarované. Aj keď guľatý cumlík môže na prvý pohľad viac pripomínať prsník, kupujte vždy radšej cumlíky so špeciálnym tvarom. Sú totiž navrhnuté tak, aby napomáhali správnemu vývoju čeľuste a podnebia a napodobňujú správanie ďasien pri dojčení. Výber správnej veľkosti a prietoku cumlíka je veľmi dôležitý.

12034_1

Ako viem, že som vybral/a správny cumlík?

Tekutina by nemala z fľaše pri otočení tiecť, ale len pomaly odkvapkávať, aby bol uspokojený sací reflex dieťaťa. Správnu rýchlosť prietoku môžete overiť rýchlym testom: otočte fľašu hore nohami a sledujte, ako rýchlo z nej tekutina kvapká. Mala by odkvapkávať pomaly, nie príliš rýchlo alebo dokonca tiecť pramienkom.

Čo ak zvolíte zlý cumlík?

Ak bábätko počas kŕmenia z dojčenskej fľaše uhýba alebo vykašliava mlieko, prietok použitého cumlíka je príliš rýchly. Ak naopak počas kŕmenia s fľašou zápasí a má problémy s rovnomerným saním mlieka, znamená to, že prietok cumlíka je príliš pomalý. Pokiaľ nedodržíte správnu veľkosť, bábätko si zvykne na to, že sa mu z fľaše saje lepšie a nebude sa chcieť k prsníku vrátiť. Neprechádzajte preto na ďalší typ cumlíka s väčším prietokom príliš skoro. Určite je na mieste si uvedomiť, že cumlíky nie sú večné a ich vlastnosti sa môžu s časom zhoršovať.

Prečo dojčenské fľaše sterilizovať?

Imunita bábätiek nie je po narodení úplne vyvinutá, a preto sú bábätká veľmi citlivé na mikrobiálne nákazy – pre novorodenca to platí dvojnásobne. Dôležitým okamžikom v starostlivosti o zdravie dojčaťa je teda dôsledná sterilizácia všetkých potrieb pre kŕmenie z dojčenskej fľaše, ktorou sa ničia škodlivé baktérie. Po každom použití opláchnite všetky potreby horúcou vodou. Fľaše vždy starostlivo umyte pomocou kefky a opláchnite. Skontrolujte cumlík, jeho otvor a tesnenie na fľašu. Sterilizujte varom (3-5 minút) alebo parou v sterilizátore. Vysterilizované veci nechajte uschnúť a uchovávajte na čistej podložke prikrytej vyvarenou a vyžehlenou utierkou. Pred ďalším kŕmením si umyte ruky, čistých cumlíkov sa snažte pri nasadzovaní nedotýkať. Fľaše a cumlíky pre bábätká musia byť z tých najkvalitnejších materiálov – práve do takých sa oplatí investovať.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia