Main menu

 

Jarné upratovanie

18th mar 2016

Jar so sebou prináša pre väčšinu samé pozitíva. Príroda, ktorá sa po dlhej zime prebúdza k životu, stromy začínajú kvitnúť a v tráve vykukujú prvé jarné kvetiny. Vtáci spievajú. Ľudia trávia stále viac času vonku v prírode. Pracovité gazdinky však čaká dosť práce. Jarné upratovanie!

Jarné upratovanie nebude jednorazová akcia. Väčšina žien, ktoré chodia do zamestnania a nemôžu sa upratovaním zaoberať vo všedné dni, bude musieť pracovať cez víkend. Upratovanie je potrebné starostlivo naplánovať. Nezabudnúť ani na tie najodľahlejšie miesta. A takisto zapojiť ďalších členov domácnosti. Alebo aspoň poslať otecka s deťmi von, nech máte na upratovanie pokoj a čas, pretože všetci vieme, ako sa upratuje s deťmi za chrbtom.

Ak sa pripravujete na veľké jarné upratovanie, môžete vyskúšať namiesto agresívnych čistiacich prostriedkov takisto nejaké prírodné, ekologickejšie, skrátka tie, ktoré mohli používať i naše babičky a sú nemenej účinné.

Wiping off dust

Umývanie okien

Jarné slnko na oknách odhalí špinu, cez ktorú nie je mnohokrát ani vidieť. Ako dosiahnuť to, aby boli okná čisté a lesklé?

Na zaschnuté dažďové kvapky sa odporúča potrieť okennú tabuľu studeným čiernym čajom. Do sucha potom doleštiť handrou (najlepšie flanelom) alebo novinami. Tie nenarobia šmuhy.

Zaschnuté mušince na oknách sa zle odstraňujú. Pomôcť môže cibuľa, ktorú rozpolíme a šťavou z nej potom potrieme znečistené miesta. Chvíľu necháme pôsobiť a potom by mali byť miesta ľahko vyčistiteľné obvyklým spôsobom.

Čo proti zahmlievaniu okien? Zahmlievaniu okien zabránite roztokom glycerínu a liehu (v pomere 1:10), ktorým okná potriete.

Záclony

Okná máme umyté. Nesmieme teda zabudnúť na záclony. Bieloskvúce záclony len podtrhnú krásne umyté okná. Nežiaduceho zažltnutia záclon alebo sivého nádychu z prachu sa zbavíme tak, že záclony namočíme cez noc do teplej vody s niekoľkými plátkami citróna. Druhý deň záclony i s citrónmi vyperiete. Budú potom žiarivo biele a navyše budú sviežo voňať.

Voňavé spanie

Nie je nad čisto prezlečené periny, ktoré sa predtým dôkladne prevetrali. Zvlečte obliečky a periny a vankúše nechajte celý deň vetrať.

Pokiaľ máte radi hodvábne obliečky a tie strácajú svoj lesk, môžete im ho vrátiť tým, že ich vyperiete v zemiakovej vode. Tú si pripravíte tak, že asi 4 zemiaky nastrúhate do vody, necháte asi hodinu vylúhovať, potom scedíte a vodu použijete na pranie.

Čistá kuchyňa

Mikrovlnnú rúru zbavíte mastnoty tak, že na pol minúty vložíte na otočný tanier rozpolený citrón (rezom hore). Potom len steny zotriete suchou handrou.

Odmrazenie chladničky je takisto neobľúbená činnosť. Celý proces môžete urýchliť tým, že do mrazničky dáte hrniec s horúcou vodou. Takisto pomáha natrieť ľad silným soľným roztokom, prípadne vnútro rovno posoliť.

Ako na pripálené hrnce? Stačí do hrnca naliať vodu a prisypať praciu sódu, ktorú zoženiete v drogérii. Do druhého dňa necháte pôsobiť a potom pôjde hrniec krásne umyť.

Izbové rastliny

Pri jarnom upratovaní nezabúdajte ani na izbové rastliny, ktoré si zaslúžia poriadnu sprchu, prípadne orosenie vodou z postrekovača. V záhradníctve či kvetinárstve kúpite i špeciálne postreky na báze parafínového oleja, ktoré na listoch vytvoria ochranný lesklý film.

Odpočinok

Po poriadnom jarnom upratovaní keď už bude domov čistý si doprajte oddych a odpočinok. Na čistom gauči s výhľadom na nablýskané okná.

S prianím krásneho dňa

www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia