Main menu

 

Jarné upratovanie

23rd apr 2015

Prebúdzajúca sa príroda, spev vtáctva, vôňa stromov. To je tá pravá jar! Ľudia sa radujú zo slnečných dní, avšak i jar má svoje menej príjemné stránky. Medzi ne patria chvíle, ktoré gazdinky trávia upratovaním domácností. Vianočné upratovanie je už dávno preč, navyše jarné slnko, ktoré zasvieti tak milo do okien, je tak pravdivé a odhalí i to, čo normálne oko nevidí.

Jarné upratovanie je pre ženu, ktorá chodí bežne do zamestnania, celovíkendová drina. Je dobré si ho starostlivo naplánovať. Aj keď svoje domovy väčšina z nás upratuje pravidelne, veľké upratovanie i tých najodľahlejších rohov a zabudnutých miest je raz za čas nutné. Také upratovanie je však náročné. Bodom číslo jedna bude dozaista – upratať!

Wiping off dust

 • Plánujte a zapojte i ďalších členov rodiny. Najprv si naplánujte, čo všetko chcete urobiť a prácu si zorganizujte. Zvládnuť celé jarné upratovanie za jediný deň je takmer nemožné. Preto si prácu rozdeľte do viacerých dní, nech nie ste tak uťahané a nech vám zvýši čas i na iné príjemnejšie činnosti.
 • Využívajte moderné spotrebiče – ušetríte si čas. Kúpte si kvalitné pomôcky – mop, kýblik so žmýkacím košom, špeciálne handry na leštenie skiel, papierové vlhčené utierky, plastové vrecia, rôzne násady na vysávanie prachu i na horšie dostupných miestach (napr. medzi rebrami radiátora). To všetko vám uľahčí prácu.
 • Zvoľte účinné čistiace prostriedky. S jedným obyčajným saponátom toho nenaleštíte a neumyjete toľko a tak účinne, ako so špeciálnymi prostriedkami. Napr. na mastnotu digestora a sporáku, prostriedok na trúby a sklokeramické dosky, dezinfekčné protiplesňové spreje, spreje proti vodnému kameňu, leštičku na nábytok i podlahu.
 • Pokiaľ máte nerezové spotrebiče, na ktorých je vidieť každý odtlačok prstov, používajte špeciálne čističe, pretože obyčajná hubka s hrubou stranou alebo čistiaci piesok na nerez nepatrí a mohli by ho poškodiť. Špeciálny čistič vytvorí navyše na nereze tenký ochranný film.
 • Nezabúdajte na izbové rastliny. Pri jarnom upratovaní im doprajte poriadnu sprchu alebo aspoň poriadne orosenie vodou z postrekovača. Na rastliny s veľkými listami existujú špeciálne postreky s bázou parafínového oleja, ktorý na liste vytvorí ochranný lesklý film. Kúpite v záhradníctvach či kvetinárstvach.
 • Umývanie okien je jedna z najhorších domácich prác. Nejde len o naleštené sklo, ale predovšetkým o umytie celého okna, rámu, každého rohu a záhybu. Používajte teplú vodu a najprv zmyte vrchnú špinavú vrstvu, až potom utierajte do sucha (ideálne froté handrou) a potom leštite.
 • Medzi nenáročné povrchy patria obklady a dlažby. Avšak malá vrstva nečistoty sa bude vždy odstraňovať lepšie než veľká, preto na ne nezabúdajte. V špárach sa často tvorí pleseň, ktorú môžete likvidovať dezinfekčnými prípravkami a sprejmi. Ale je možné sa obísť i bez chémie, a to pomocou kriedy na biele špáry. Kriedu rozomeľte na prášok a zmiešajte s trochou vody, aby vznikla hustá kaše. Tou potierajte obklady vrátane špár. Po zaschnutí obklady vyčistite suchou handrou, špáry zostanú krásne biele a obklady sa budú lesknúť.
 • Pri práci používajte ochranné rukavice. Predsa si nechcete jarným upratovaním zlikvidovať pokožku, ktorá po agresívnych prostriedkoch praská, svrbí,…
 • Čím menej máte bytového textilu a kobercov, tým menej prachu a roztočov sa u vás bude držať. Avšak prach sa drží i pod gaučom, za skriňami. Pokúste sa vysávačom vysať v každom i horšie dostupnom kúte alebo medzi rebrami radiátora.
 • Nezabúdajte na skrine, bielizníky a šuplíky. Vytrieďte nepotrebné veci či oblečenie, nech sa vám urobí miesto pre nové.
 • Pretrieďte napríklad i domácu lekárničku a zbavte sa starých expirovaných liekov. Odneste ich do lekárne. Nevhadzujte ich do obyčajného domáceho odpadu.

Keď už bude váš domov konečne čistý, je čas si odpočinúť a oddýchnuť. Ideálne na čistom gauči, odkiaľ budete mať krásny výhľad na vašu dokonale nablýskanú domácnosť.

 

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia