Main menu

 

Je lepšie byť staršou či mladšou mamou?

12th júl 2019

Tak veľmi si prajete bábätko a neviete, či ste v tom správnom veku? Myslíte si, že je to príliš skoro alebo príliš neskoro? Je možné, že ak cítite, že bábätko skutočne chcete, žiadny vek nie je ten zlý. Väčšinou by sme sa mali riadiť podľa biologických hodín a podľa toho, kedy príroda volá. Avšak ak ide o zdravie dieťaťa a jeho správnu výchovu, možno musíte trochu pozerať aj na svoj vek. Poďme sa pozrieť prečo.

Psychická pripravenosť

Mladé mamičky: Niekedy si mladé ženy myslia, že na dieťa nie sú ešte úplne pripravené či zrelé, preto je lepšie zvážiť vašu situáciu, či si skutočne trúfate byť mamou. Ale ktorá z nás vlastne je skutočne pripravená? Ak si bábätko prajete, choďte do toho. Ak ste mladšia mamička, budete mať na dieťa viac času a tiež s ním budete viac prepojená a nebudete z potomka tak nervózna.

Staršie mamičky: Vo vyššom veku je väčšina žien už na bábätko pripravená, má všetko preskúmané a všetko nachystané, má tiež okolo seba ženy, ktoré už deti majú, a tak trochu už vie, do čoho ide. Na druhú stranu bábätko vždy prekvapí a niekedy sa žena musí kvôli materstvu mnohého vzdať. Preto to ani pre staršiu ženu nemusí byť psychicky jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Staršia mamička potom oveľa viac svoje dieťa chráni a má o neho väčší strach, čo tiež nie je ideálne.

Fyzická náročnosť

Mladé mamičky: Mladšie ženy majú v tomto smere výhodu, majú viac sily, jednak na pôrod, ale aj na neskoršiu starostlivosť o bábätko. Lekári preto odporúčajú mať prvé dieťa už po 25. roku života. Takisto sa chcú s dieťaťom viac hrať a majú aj dostatok energie na rôzne aktivity s dieťaťom.

Staršie mamičky: S vekom nám trochu ubúda síl i energie. Pociťujeme to pri všetkých našich činnostiach, už nič nie je také ako predtým. To je tak trochu nevýhoda, keď chceme byť pre svoje dieťa mamičkou pre každú zlobu. Ale práve zasa materstvo v nás môže prebudiť zviera a zažať oheň. A tak to nevzdávajte, ani keď už vám nie je dvadsať. Dieťa sa správne nemá úplne plánovať, má byť prirodzenou súčasťou vývoja vášho vzťahu s partnerom a životným stupienkom.

Skúsenosti

Mladé mamičky: Ďalším kritériom pre to byť dobrou mamou je tiež vyzretosť a skúsenosti, ktoré mladučké ženy musia ešte načerpať. Občas tak konajú úplne bez štipky zodpovednosti. Majú život pred sebou, ale tiež pred sebou veľa ďalších vecí, ktoré je potrebné skúsiť alebo urobiť, než sa rozhodnú zaobstarať si rodinu. Ale niekedy je príliš rozumu zasa na škodu.

Staršie mamičky: Za to ženy, ktoré už majú medzi mamičkami kamarátky, môžu už mnohé očakávať, svoj život majú tak nejako v zabehaných koľajach a dieťa je pre nich ďalší životný krok, ktorý už majú premyslený. Budú na dieťa opatrnejšie a budú v mnohom starostlivejšie. Prežili so svojimi známymi aj tie horšie situácie s deťmi či s pôrodom, teda sú so všetkým oboznámené. Avšak rizikových situácií sa zasa viac obávajú.

Finančné zabezpečenie

Mladé mamičky: A to je celkom podstatný problém u mladých žien, keďže finančné dávky materské (prvých šesť mesiacov) sa vypočítavajú z výšky platu. Preto je lepšia niekoľkoročná prax, než mať bábätko rovno po škole. Kto by si totiž chcel požičiavať od rodičov na plienky svojho potomka?

Staršie mamičky: Ženy, ktoré už dlhšiu dobu pracujú, majú práve tú výhodu, že o zabezpečenie svojej rodiny sa nemusia báť. Ale zasa sa ťažko vzdávajú svojich pozícií. Po niekoľkých rokoch už majú svoje dobre platené (teda väčšinou) miesto, ktoré sa horšie opúšťa. A s príchodom dieťaťa ich čaká veľa zmien. Čo zasa tak mladšie ženy netrápi.

Zdravie dieťaťa

Mladé mamičky: Zdravie dieťaťa je najdôležitejšie. U dvadsaťpäť ročných mamičiek sa znižuje riziko vývojových chýb, napríklad Downovho syndrómu. U mladších žien je postihnuté len jedno dieťa z tisíc sedemsto. A ďalšie vady sa tiež vyskytujú veľmi málo. Mladé mamičky majú vitalitu i vitálne dieťa. Bohužiaľ v tomto smere zohráva čas rozhodne proti nám.

Staršie mamičky: U žien nad tridsaťpäť je postihnuté jedno bábätko z tristo päťdesiat. A u štyridsaťpäť ročných žien je to už dokonca jedno zo štyridsiatich. V tomto aspekte, ktorý je jeden z tých najdôležitejších, majú všetky body mladšie mamičky.

Ale ak mamou chcete byť a cítite sa na to, rozhoduje len to, či máte pre svoje bábätko dostatok sily a lásky a akú veľkú náruč vlastníte.

Aký je podľa vás ideálny vek na materstvo?

Prečítajte si aj ďalšie články:

S prianím pekného dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia