Main menu

 

Je vhodné kravské mlieko pre bábätko?

24th mar 2016

V minulosti, keď niektorá mamička nemohla dojčiť, zohnala sa pre bábätko dojka. Keď však dojku zohnať nemohli alebo si ju nemohli dovoliť, nezostávalo nič iné, než dať bábätku mlieko od kravičky alebo od kozy. V dnešnej dobe časť rodičov kravské mlieko dieťaťu do 3 rokov nedá a radšej kupuje dojčenské a batoľacie mlieka, iní zasa po 1. narodeninách postupne zaraďujú obyčajné kravské mlieko. Aký postup je správny?

livestock-384628_1920

Kravské mlieko namiesto mliečnej výživy u dojčiat

Ako je to u nekojených bábätiek do 1 roku? Pokiaľ je dieťa nekojené, do 1 roku veku je potrebné dieťa kŕmiť umelými výživami. Umelé mlieka sa síce vyrábajú z kravského mlieka, avšak sú upravené tak, aby boli pre bábätká dobre stráviteľné a svojím zložením sa podobali čo najviac materskému mlieku. Pokiaľ niektorá mamička nemôže alebo nechce dojčiť, potom je naozaj potrebné siahnuť po mlieku umelom, nie však kravskom. Bežné kravské mlieko sa neodporúča podávať deťom do jedného roku pre vysoký obsah bielkovín a málo vitamínov (vrátane dôležitého vitamínu D, ktorý je dôležitý pre správny vývoj pevných kostí).

Kravské alebo umelé mlieko u detí starších než 1 rok

To, že kravské mlieko nie je pre dojča do 6. mesiaca – 1 roku, vie dnes snáď každá mamička. Čo ale po prvých narodeninách? Na trhu je veľké množstvo rôznych umelých mliek (počiatočné, pokračovacie, pre alergikov, pre batoľatá,…).

433449-top_foto1-f3ps4

Pokiaľ sa rodičia rozhodnú po 1. narodeninách podávať dieťaťu kravské mlieko, odporúča sa, ak je to možné, plnotučné. Plnotučné mlieka sa odporúčajú deťom do 2 – 3 rokov veku. Rovnaké je to s mliečnymi výrobkami. Deti by nemali dostávať nízkotučné či odtučnené jogurty, syry, apod. Batoľatám z kravských mliek radšej kupujte tie s označením bio, prípadne čerstvé pasterizované mlieka. Rozhodne sa neodporúča podávať mlieka ošetrené UHT technológiou (trvanlivé). Mlieka z mliekomatov alebo priamo od chovateľov z kravína je nutné prevariť, pretože nie sú pasterizované.

Ak rodičia preferujú umelé mlieko, ktoré obsahuje dostatok vitamínov, železa, bielkovín a je volené s ohľadom na vek a aktuálnu hmotnosť dieťaťa, nie je to problém a rozhodne môžu v používaní umelého mlieka pokračovať.

Zavádzanie kravského mlieka – imunologické okno

V posledných rokoch sa presadzuje teória „imunologického okna“, čo je vo vývoji dieťaťa unikátne obdobie, kedy sa odporúča, aby sa dojča v malých dávkach a pozvoľna zoznámilo s mliekom (a ďalšími alergénmi). Toto imunologické okno nastáva v období medzi 17. – 26. týždňom, ide o dobu, kedy podľa posledných výskumov je najlepšie stretnúť sa s potravinovými alergénmi (nielen kravským mliekom, ale ďalšími – lepok, vajcia,…). Tým sa zvyšuje šanca na prijatie týchto látok bez alergickej reakcie. Rozhodnutie na tak skoré podávanie mlieka je však na rodičoch.

S prianím krásneho dňa

www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Je vhodné kravské mlieko pre bábätko?

  1. Pingback: Akým potravinám by sa mali vyhýbať deti do jedného roka? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia