Main menu

 

Keď babička a dedko strážia …

24th júl 2015

Práve prežívame dobu prázdnin a dovoleniek a nebolo by od veci si takisto odpočinúť od tých našich najmenších. Predsa len sa potrebujeme občas slobodne nadýchnuť, čo rozhodne poznajú mamičky na materskej dovolenke, pre ktoré má slovo „dovolenka“ úplne iný význam. Kam ale s tými našimi najmenšími? Využiť dnes môžeme rôzne tábory (vrátane tých prímestských), ale niektoré z nás mamičiek z toho nemusia v noci spať a máme po dovolenke. Potom je teda jedinou bezpečnou voľbou návšteva prarodičov. Babičky sa často rady chopia tejto príležitosti a uvítajú našich potomkov i na dlhšiu prázdninovú dobu. Voľba je to síce takmer ideálna, ale takisto má svoje muchy. Má pobyt u babičky a dedka nejaký vplyv na výchovu a vývoj našich potomkov? Nevráti sa nám domov po dovolenke úplne iné dieťa? Tieto otázky často trápia mnohých z rodičov. Ako je to naozaj?

Grandmother cheerfully playing with her grandson indoors

Keď prarodičia rozmaznávajú

Niekedy sa stáva, že si prarodičia chcú vynahradiť roky, keď sa svojim deťom toľko nevenovali, a preto keď majú na starosti svoje vnúčatá, venujú im omnoho viac času a lásky. Nebolo by na tom nič zlé, keby to ale nebúralo naše už zažité výchovné procesy. Dieťaťu sa teda dostáva viac pozornosti, je viac stredom pozornosti. Malému nezbedníkovi nechávajú prarodičia viac slobody a voľnú ruku. Keď nechce jesť, neje, keď sa chce celý deň váľať a dívať sa na televíziu, tak sa jednoducho díva, ak chce nahé behať po dvore, behá apod. Aké zlatíčko sa nám potom vráti domov? Pojašené, sebavedomé, neposlúchajúce so zlými zlozvykmi, absolútne bez rešpektu k našim prianiam a príkazom.

Riešenie?

Po odovzdaní dieťaťa prarodičom stanovte svoje pravidlá, dôrazne na nich trvajte, aby sa nemenili, inak že nabúrajú systém vašej výchovy a samozrejme celý vývoj dieťaťa. Opakujte im, že je to pre vás nesmierne dôležité (predsa len ide o vaše dieťa). Povedzte a odovzdajte prarodičom všetko, čo vaše dieťa počas dňa potrebuje, píšte zoznamy i s obľúbenými jedlami.

Keď prarodičia neposlúchajú

Avšak mnohokrát nabádame a upozorňujeme prarodičov úplne zbytočne. Urobia si všetko po svojom alebo s nami chcú čisto len súťažiť, aby dokázali, ako sú vo výchove skúsenejší a že majú vo všetkom pravdu. Deti dostanú bonbón pred jedlom, aj keď sme to dôrazne zatrhli, dostanú zmrzlinu za každého počasia i pri kašli, denne dostávajú darčeky či nové hračky. Môžu sa v jedle tzv. „hrabať“ a nedojedať ho. Naše dieťa je len to, čo mu chutí, teda nezdravo. Vráti sa nám opäť potomok drzý a bez rešpektu.

Riešenie?

To je bohužiaľ len jediné. Oznámiť babičke a dedkovi, že pokiaľ to takto pôjde ďalej, vnúčatá u nich na prázdninách nebudú bývať a obmedzia sa návštevy počas roka. Síce zmieňovaný rozhovor či riešenie nie je príjemné, ale zamedzí sa súťaženie o priazeň dieťaťa, ktoré určite ani pre dieťa nie je vhodné (dieťa je viac roztržité, polí sa jeho osobnosť), ako môžu potvrdiť takisto rodičia, čo majú deti po rozvode v striedavej starostlivosti.

Keď prarodičia zabúdajú

Ďalšou kapitolou je, keď prarodičia zabúdajú. Nech už zmienime čokoľvek, aj tak sa nič i pri seba väčšej snahe o výchovu nášho dieťaťa u prarodičov neuplatní. Ale na vine sú skôr zdravotné problémy (s blížiacou sa starobou) babičky a dedka.

Riešenie?

Opäť jediné – písať stále dookola a neustále nekončiace zoznamy, zoznamy a zoznamy s pokynmi.

Záverom môžeme uviesť, že dieťa sa skrátka bude správať tak, ako mu dovolí okolie. Výchova, i cez vrodené a dané gény či vzorce správania, je jednoznačne dôležitý prvok k vytváraniu osobnosti nášho potomka. A dieťa je dosť chytré aby rozpoznalo, že v istých situáciách si môže dovoliť viac a šikovne to využiť. Každá chvíľa, kedy zveríme dieťa aj keď len na zanedbateľný čas do rúk inej osoby je dôležitá jednak pri výchove ale aj pri vývoji dieťaťa. Takisto je odborníkmi preukázané, že pokiaľ sa už dieťa naučí chodiť, ale potom je často nosené, chodiť potom „naschvál“ zabúda (alebo sa mu jednoducho nechce). I keď sa jedná o bábätko, postup výchovného procesu v rámci vývoja musí byť daný a nemenný a na to musíme upozorniť i našich milých prarodičov, ktorí už sú predsa len pár rokov mimo systém vychovávania, nech už je akokoľvek zažitý, ako tvrdia.

Článok pre Vás napísala

Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia