Main menu

 

Keď deti nechcú jesť mäso

30th dec 2015

Mäso by v detskom jedálničku nemalo chýbať. Je najlepším zdrojom železa, ktoré ovplyvňuje správnu krvotvorbu. Dodáva deťom energiu a je zdrojom hodnotných bielkovín a vitamínov skupiny B (predovšetkým B12). Do detského jedálnička by malo byť mäso zaradené nejakú dobu po podaní zeleninových príkrmov (približne okolo 7. mesiaca). Odporúčané druhy sú netučná hydina, králik, chudé hovädzie, hovädzie a teľacie mäso. U dojčiat sa odporúča ako súčasť každodenného jedálnička, u detí starších než 1 rok stačí mäso 3-4x týždenne. Čo ak dieťa mäso jesť nechce? Ako nahradiť dôležité látky, ktoré mäso obsahuje?

mother's hand feeding a young child from a red plastic spoon.

Prečo dieťa neje mäso?

Príčiny môžu byť rôzne. Niektorým deťom môže mäso pripadať príliš suché, tvrdé, môžu im vadiť mäsové vlákna. Dieťaťu môže vadiť napríklad i určitá úprava mäsa (mäso tuhé, tučné, korenené). Snažte sa prísť na to, prečo dieťa mäso nemá rado.

Ak dieťa prestalo jesť mäso, alebo ho nikdy nejedlo, rodičia by mali byť trpezliví. Zamerať by sa mali predovšetkým na vyváženú skladbu jedálnička, resp. toho, čo dieťa je, aby malo detské telo dostatok potrebných látok pre správny vývoj a rast.

Tipy na úpravu mäsa

Pokiaľ dieťaťu vadí jesť mäso, odporúča sa použiť nejaká finta a mäso upraviť tak, aby dieťa nepoznalo, že je mäso. Buďte prefíkaní a rafinovaní. Čo napríklad mäso pomlieť? Mleté mäso je pre deti viac prijateľné, nemusia ho toľko prežúvať. Alebo môžete mäso použiť do rôznych omáčok, nákypov či plnených cestovín. Deťom často vadí plátok mäsa, ale obaľované mäso (rezeň) zjesť môžu.

Mäso môžete spracovať rôznymi spôsobmi – dusenie, varenie, grilovanie, pečenie. Takisto vyprážanie, ale to nie je pre malé deti príliš vhodné, pretože mäso pri vyprážaní nasiakne veľkým množstvom tuku.

Pozor na dostatočné tepelné spracovanie. Nedostatočne tepelne spracované mäso môže vášmu dieťaťu privodiť silné hnačky, dokonca i salmonelózu. Pre tepelnú úpravu mäsa nepoužívajte mikrovlnnú rúru, tá nedokáže mäso správne prepiecť. Mohlo by sa stať, že je mäso pri kosti ešte surové. Naopak veľmi vhodný je tlakový hrniec, v ktorom sa mäso dostatočne uvarí a podusí, dokonca za kratší čas než v klasickom hrnci, takže si uchová viac prospešných látok.

V žiadnom prípade nenahradzujte kvalitné čerstvé mäso nezdravými údeninami, konzervami, salámami či párkami.

Čím nahradiť mäso?

Ak na vaše dieťa nezabrali žiadne fígle a mäso jednoducho jesť nebude, snažte sa bielkoviny, vitamíny a železo, ktoré by dieťa prijalo z mäsa, nahradiť inými potravinami.

V jedálničku by nemali chýbať obilniny, predovšetkým celozrnné.

Ďalej strukoviny (fazuľa, mungo, šošovica,…). Strukoviny obsahujú množstvo rastlinných bielkovín, vitamínov a minerálnych látok. U malých detí sú však horšie stráviteľné, preto sa pre tie menšie deti odporúča začať s lúpanou šošovicou a hráškom. Obľúbená je červená šošovica, ktorá nenafukuje. Až potom skúsiť klasickú šošovicu a fazuľu. Vhodné sú tiež naklíčené strukoviny.

Ovocie a zelenina (ríbezle, paprika, karfiol, kaleráb, fenikel, kapusta, kiwi apod.) zas obsahujú mnoho železa. Pre dobré vstrebávanie železa je nutný i dostatočný prísun vitamínu C.

Dobrým zdrojom bielkovín sú mliečne a zakysané výrobky, kvalitné rastlinné oleje, vajcia, orechy a semená, atď. Môžete skúsiť dieťaťu ponúknuť i náhrady, ako sójové mäso, tofu, seitan, klaso, tempeh, šmakoun.

Vitamín B12 môže v tele dieťaťa, ktoré neje mäso, chýbať. Vitamín B12 je dôležitý pre správnu krvotvorbu a funkciu nervového systému, takisto znižuje riziko vzniku srdcových chorôb, zlepšuje pamäť, podporuje sústredenie. Okrem mäsa sa vitamín B12 vyskytuje v mliečnych výrobkoch, vajciach, ryži, sójových nápojoch, ale takisto sú ním obohatené cereálie, mäsové náhrady a kvasnice.

Správny vývoj mozgu a centrálnej nervovej sústavy ovplyvňujú omega 3 mastné kyseliny. Tie sa nachádzajú v rybách (morských i sladkovodných), vo vlašských orechoch, ľanových semienkach i oleji, sójových bôboch, sójovom a repkovom oleji a takisto v pšeničných klíčkoch. Ak dieťa odmieta jesť ryby, skúste mu podávať rybí tuk.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Keď deti nechcú jesť mäso

  1. Pingback: Keď zápcha trápia našich najmenších | Blog Mimulo

  2. Pingback: Chyby, ktorými rodičia ničia správny pohybový vývoj dieťaťa | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia