Main menu

 

Keď dojčím, ale málo…

4th jan 2018

Po pôrode sa vám začne tvoriť mlieko a vy máte radosť, v pôrodnici vás chvália, bábätko šikovne saje, ale stále to nie je dokonalé. Avšak väčšinou v šestonedelí, obzvlášť po pôrode, si s tým nerobte starosti. Málo komu ide v šestonedelí dojčenie bez bolesti a bez ťažkostí. Dôležité je, že sa vám mlieko tvorí a bábätko po dojčení spokojne spí a prospieva.

V prípade že doma zistíte, že mlieka stále nie je dosť a bábätko plače a stále sa dožaduje dojčenia, tak sa skutočne môže v mliečnych žľazách tvoriť menej materského mlieka. Alebo môže tiež ísť o zlú techniku dojčenia. Ako teda tvorbu mlieka posilniť a pri tom neprepadnúť stresu a panike? Zbytočný strach je predovšetkým pre dojčiacu mamičku veľmi zlý radca. Riaďte sa pocitmi vlastného tela a v prípade, že si už neviete rady, sa môžete obrátiť na odborníkov. A čo hlavne radia odborníci mamičkám? Predovšetkým pokoj a trpezlivosť.

Pozrime sa, aké odporúčania uvádza laktačná poradkyňa.

Čím viac, tým lepšie

Tvorba mlieka je otázkou ponuky a dopytu. Čím častejšie sa bábätko k prsníku priloží, tým viac mlieka sa pre neho vytvorí. Problém ale býva aj v zlej technike alebo v psychickom stave a vyčerpaní mamičky. V období rastových špurtov sa potom dieťa zdá nenásytné, množstvo mlieka by sa však malo v priebehu niekoľkých dní upraviť jeho potrebe.

Bábätko neplače len z hladu

Môžete si tiež myslieť, že máte málo mlieka, pretože bábätko neustále plače. Ale to vôbec nemusí byť z hladu. Možno mu len chýba vaša prítomnosť, alebo ho bolí bruško a trápia ho „prdíky“ alebo jednoducho z nepohodlia – nemôže zaspať pod. Jeho plač vôbec nemusí súvisieť s tvorbou vášho mlieka. To zistíte potom z toho, ako bude bábätko prospievať.

Dôvodov je niekoľko

Keď už dlhšie pozorujete, že vaše materské mlieko malému nestačí. Môže sa vám skutočne tvoriť menej mlieka. Pocit nedostatku mlieka však môže súvisieť s množstvom situácií. Nemožno ich ani všetky vymenovať. Malá sebadôvera mamičiek (vo svoju schopnosť dojčiť) je jedna z hlavných príčin. S tým súvisí aj niekoľko ďalších možností, týkajúcich sa psychických problémov mamičky. Inokedy je dôvodom určitý problém pri pôrode, v popôrodnom období, niekedy je na vine nesprávny postup pri zahájení dojčenia v pôrodnici. A tiež môže byť problém nevhodné a zbytočné dokrmovanie, aj keď v niektorých prípadoch to inak nejde.

Ako tvorbe mlieka dopomôcť?

Odborníčka z laktačnej ligy radí:

1) správna technika dojčenia

2) často dojčiť 10 až 12-krát denne, z toho raz až dvakrát v noci

3) pri každom dojčení prikladať k obom prsníkom

4) prsia počas jedného dojčenia i 4 x vystriedať

5) 8-10x denne medzi dojčením odstriekavať vždy 10-15 minút

6) nepoužívať fľašu, cumlík

7) v prípade dokrmovania používať alternatívne spôsoby kŕmenia- sondou po prsníku či prste, lyžičkou, hrnčekom

Ďalšie stratégie, ktoré môžu pomôcť s tvorbou mlieka:

A rozhodne sa nevzdávať! Dojčenie je pre bábätko to najlepšie a za jeho zdravie stojí bojovať. Ale nie sa trápiť. Ak sa budete trápiť, bude sa trápiť aj vaše dieťa. V prípade, že sa vám rozdojčiť nedarí, tak nezúfajte a prikrmujte. Vaše šťastie a šťastie vášho dieťaťa je v prvých dňoch jeho života to najpodstatnejšie.

Prečítajte si aj ďalšie články o dojčenie:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

Zdroj: Laktační liga a https://ona.idnes.cz/problem-kojeni-duvody-proc-nejde-do9-/deti.aspx?c=A150730_234706_deti_haa

Zdieľať

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia