Main menu

 

Keď zápcha trápia našich najmenších

6th okt 2017

Všetci sa isto zhodneme, že zápcha nie je príjemná vec. Ten pocit, keď nás niečo trápi a tlačí v bruchu, je veľmi nepríjemný. A čo potom, keď zápcha trápi tých najmenších z nás! Zápcha je totiž pomerne častým problémom, ktorého liečenie môže byť veľmi problematické, pretože príčiny sa môžu kombinovať. Aké sú príčiny zápchy, čo na zápchu pomáha a kedy je potrebné navštíviť s dieťaťom lekára?

Čo je to zápcha?

So zápchou u detí sa stretáva pomerne dosť rodičov. U dojčiat je zápcha skôr výnimočná. Deti, ktoré sú dojčené, majú stolicu mäkkú a riedku, teda i vyprázdňovanie je ľahké. Zápcha sa často prvýkrát objaví v dobe zavádzania prvých príkrmov z dôvodu zloženia stravy. Prvé príkrmy sa totiž pripravujú z potravín, ktoré zápchu spôsobujú (ryža, mrkva, banán, apod.). Deti kŕmené umelým mliekom môžu na zápchu trpieť. Potom sa odporúča zmeniť podávané mlieko. Existujú i UM s probiotikami.

Zápcha sa definuje ako problematické vyprázdňovanie čriev (alebo náročná, omeškaná a bolestivá defekácia). V detskom veku patrí zápcha k celkom častým problémom. Aby sme mohli určiť, že má naše dieťa zápchu, musíme najprv poznať isté informácie, ktoré sa týkajú vyprázdňovania čriev dieťaťa. Defekačný reflex je riadený centrom v driekovej oblasti. U dojčiat ide o reflex nepodmienený, alebo nekontrolovateľný. U detí od približne druhého roku veku si už dieťa začína reflex uvedomovať a ovládať, kontrolu defekačného reflexu potom preberá mozgová kôra. Dieťa medzi 2. a 5. rokom na zápchu trpieť môže, môže pri vyprázdňovaní pociťovať bolesť a následne sa snaží vyprázdňovanie stolice oddialiť.

Ak sa jedná o zápchu trvajúcu dlhšie ako 3 mesiace, potom sa dá hovoriť o tzv. chronickej zápche. Keď je zápcha dlhodobá, môže byť prejavom iného ochorenia ako celiakia, vrodené poruchy tráviacej sústavy, ochorenia štítnej žľazy, atď.

Ako sa zápcha prejavuje?

Rodičia si musia všímať frekvenciu vyprázdňovania čriev u dieťaťa. Niektoré deti chodia na stolicu raz denne, iné deti viackrát za deň. Sú i deti, ktoré chodia na stolicu raz za dva či tri dni. Ak je frekvencia vyprázdňovania pravidelná, i napriek tomu že to nie je každý deň, potom sa rodičia nemusia znepokojovať, pretože u detí je veľká variabilita v normálnej frekvencii stolice. Čisto orientačne platí, že kojené deti majú stolicu 3x denne, deti živené UM potom 2x denne. S pribúdajúcim vekom sa deťom pohyby čriev upravujú na približne jednu stolicu denne. O zápche sa hovorí, ak je vyprázdňovanie čriev obvykle dlhšie než 72 hodín.

Dieťa sa problematicky vyprázdňuje. Ak je pre dieťa vyprázdňovanie namáhavé, problematické či bolestivé, potom sa môže jednať o zápchu. Táto informácia je veľmi dôležitá vzhľadom k frekvencii stolice.

Dôležitým ukazovateľom je i konzistencia stolice. Stolica môže byť pri zápche riedka, vodnatá, ale i hustá a tvrdá.

K ďalším ukazovateľom zápchy patrí bledosť, bolesti bruška, neprospievanie dieťaťa, zvracanie, nechuť k jedlu.

Aké sú príčiny zápchy?

  • Nevhodné zloženie stravy. Málo zeleniny a ovocia, ktoré obsahujú tak potrebnú vlákninu. Častá konzumácia sladkostí.
  • Málo tekutín.
  • Nedostatok pohybu.
  • Úmyselné odsúvanie vyprázdnenia, mnohokrát ako dôsledok nútenia dieťaťa na nočník.
  • Stres z nedostatku súkromia. Dieťa na záchode v škôlke či jasliach nemá potrebné súkromie, ktoré je u malých detí nesmierne dôležité. Podobný problém majú i deti na základných školách.
  • Stres z rodinných pomerov. Ak žije dieťa v strese (napr. stratí rodiča, súrodenca, rodičia sa rozvádzajú,…), môže to byť príčinou zápchy.
  • Potlačovanie vyprázdňovania. Môžu vzniknúť v okolí konečníka praskliny a takisto infekcie.
  • Poruchy funkcie čriev a látkovej výmeny.

Všetky tieto príčiny a ich kombinácie môžu postupne viesť k chronickej zápche. Čím dlhšie problémy s vyprázdňovaním trvajú, tým horšie sa potom upravujú. Rodičia i deti sa o týchto problémoch hanbia hovoriť. Mnohokrát sa o tom zmienia, až keď si nevedia rady. Problémy so zápchou sa však musia riešiť a nečakať, že sa to samo upraví.

Ako sa zápchy zbaviť?

Hlavným krokom je úprava stravovacích návykov. Zvýšenie podielu vlákniny v strave. Najviac vlákniny obsahuje čerstvá zelenina a ovocie (môže byť i sušené), slivky, broskyne, hroznové víno, hrášok, brokolica, jablká, hrušky. Takisto celozrnné pečivo a ovsené vločky.

Takisto obmedziť pojedanie potravín, ktoré zápchu podporujú (ryža, mrkva, banán, biele pečivo, sladkosti).

Zvýšiť príjem kyslých mliečnych výrobkov (kyslé smotany, kefíry, jogurty).

Dôležitý je príjem tekutín. Najlepšie sú nesladené nápoje, voda, ovocné a zeleninové šťavy. Nevhodný je čierny čaj a sladené limonády.

Dieťaťu dopriať dostatok pohybu. Dojčatám pomáha cvičenie s nožičkami, priťahovanie nožičiek k brušku a polohovanie na bruško.

Vhodné je naučiť dieťa pravidelnému vyprázdňovaniu. Naučte dieťa, aby sa pravidelne vyprázdňovalo. Ideálne po raňajkách. Vy buďte pokojní, nech je v pohode i dieťa.

Na nočník učte dieťa nenásilne. Každé dieťa je iné a trvá rôzne dlho, než pochopí zmysel tohoto úkonu, preto neporovnávajte deti medzi sebou.

Vo výnimočných prípadoch môžete použiť glycerinový čapík.

So zápchou k lekárovi?

Ak sa nedarí ani po zmienených opatreniach zápchu zmierniť, je nutné situáciu konzultovať s lekárom, ktorý navrhne podrobnejšie vyšetrenie. U detí sa nepoužívajú preháňadlá, pretože sú návykové.

Lekára s dieťaťom navštívte, ak sa dieťaťu nedarí vyprázdniť v domácich podmienkach. Ak sa zápcha opakuje a dieťa plače od bolesti. Ak pri vyprázdňovaní kričí a plače. Ak má na nohavičkách či plienke stolicu alebo krv.

Prečítajte si aj ďalšie články:

Pozrite sa na veľký výber dojčenského oblečenia a dojčenských potrieb, u nás si určite vyberiete.

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia