Main menu

 

Kedy je vhodná doba na náušničky?

30th júl 2015

Máte doma malé dievčatko a premýšľate o náušničkách? Už ste možno v svojom okolí počuli, že dievčatká predsa musia mať náušničky! Náušnice sú krásna ozdoba a dievčatkám veľmi pristanú. A je na každom rodičovi, aby zvážil možné riziká a rozhodol sa, či jeho dcéra náušničky bude mať.

Cute baby with blue eyes and blond hair

Kedy náušničky dievčatku dať?

Pokiaľ sa rodičia pre náušničky rozhodnú, jednou z dôležitých vecí je, kedy dať náušnice bábätku. Väčšina pediatrov odporúča medzi 3. a 6. mesiacom života, pretože v tej dobe už má bábätko za sebou prvé očkovanie. Po 6. mesiaci bábätká objavujú svet rukami a mohlo by sa stať, že si do uška zanesú ručičkami nejakú infekciu.

kedy dať náušnice bábätku

Pokiaľ by rodičia nechceli dávať náušnice svojmu malému dievčatku a chceli rozhodnutie o náušniciach nechať na dieťati, až trochu vyrastie, mohlo by sa stať, že by dievčatko po náušniciach veľmi túžilo, predsa len ich má väčšina dievčatiek, lenže by sa zároveň bolesti spojenej s pichaním či nastreľovaním bálo a náušničky by zo strachu z bolesti nechcelo.

Pichnúť uši alebo nastreliť?

Rodičom sa dnes ponúkajú dve varianty, buď prepichnutie alebo nastrelenie.

Prepichnutie vykonáva väčšina pediatrov. Pred zákrokom by mali byť náušničky minimálne 48 hodín naložené v liehu kvôli dezinfekcii. Lekár prepichne ušný lalok jednorazovou ihlou. Odporúčajú sa použiť visiace náušničky, ktoré sa do ucha zasúvajú zozadu, aby sa pretiahli uškom súčasne s vytiahnutím ihly.

Nastrelenie je menej bolestivá metóda a v dnešnej dobe ju uprednostňuje väčšina rodičov. Ušká sa po nastrelení náušničiek lepšie a rýchlejšie hoja. Nastreľovanie vykonávajú niektorí pediatri, alebo sa rodičia môžu obrátiť na nejakého špecialistu, zaoberajúceho sa práve nastreľovaním náušníc. Pre nastrelenie sa používajú špeciálne náušnice, ktoré ponúkajú väčšinou priamo pediatri alebo špecialisti zaoberajúci sa nastreľovaním. Na výber majú rodičia veľké množstvo tvarov, farieb a materiálov. Náušničky sú vždy sterilne zabalené a pri správnej manipulácii s nimi nedôjde k žiadnemu kontaktu s rukou osoby, ktorá náušnice nastreľuje. Nastrelenie je rýchle a minimálne bolestivé. Dierka nekrváca a hojí sa približne 6 až 8 týždňov. Potom môžu rodičia nastreľovacie náušnice vybrať a vymeniť za iné.

Pri prepichnutí i nastrelení náušníc je nutné dodržiavať prísne hygienické opatrenia. I napriek ich dodržiavaniu sa môže stať, že dôjde k následnému zahnisaniu a zaneseniu infekcie. Preto sa odporúča okolie vpichu 2x denne potierať liehom až do úplného zahojenia.

Aký materiál zvoliť?

K nastreľovaniu sa väčšinou používajú náušnice z chirurgickej ocele alebo špeciálneho kovu, ktorý je potiahnutý zlatom či palládiom. V posledných rokoch sa k nastreľovaniu používa i bioplast (ten je však nutné po štyroch týždňoch vymeniť, nesmie sa nosiť trvalo).

Pokiaľ ste dali dievčatku ušká prepichnúť, alebo meníte nastrelené náušničky za klasické visiace, zvoľte radšej drobnejšie náušničky, nech na dierku v uchu nie je vyvíjaný veľký tlak, a nekupujte také, ktoré obsahujú nikel (spôsobuje často alergické reakcie). Nikel obsahuje väčšina zlatých náušníc, pretože zlato ako také je príliš mäkký kov a preto sa do šperkov so zlatom pridáva do zliatiny i striebro, meď, zinok, palládium a zmieňovaný nikel). Preto starostlivo vyberajte. Vzácne sa môže objaviť tzv. granulom, čo je tuková hrudka (drobný zväčšený útvar na uchu), práve tento granulom môže byť reakciou na niektoré z použitých kovov.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Kedy je vhodná doba na náušničky?

  1. Pingback: Ako zvládnuť starostlivosť o bábätko v horúcich letných dňoch | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia