Main menu

 

Kedy začať s výchovou dieťaťa

5th jún 2015

Kto by nechcel mať šťastné a vychované dieťa? Každý rodič chce zo svojho dieťaťa vychovať slušného človeka. Kedy však s takou výchovou začať?

Rodičia majú často obavy, aby s výchovou nezačali príliš neskoro a zaujíma ich, odkedy je potrebné regulovať detské správanie. Väčšinou majú strach, aby z dieťaťa nevyrástol malý spupný tyran, ktorého strážiť je za trest. Ako teda poznať, kedy končí neodkladné prispôsobenie sa potrebám dojčaťa a kedy začať s výchovou?

Pokiaľ do výchovy zahrnieme i porozumenie detskému plaču, musíme s ňou začať hneď po narodení dieťaťa. Bábätko v prvých mesiacoch života potrebuje, aby rodičia uspokojovali jeho potreby, a to nielen telesné (kŕmenie, prebaľovanie,…) ale i psychické (bezpodmienečné prijatie a pocit bezpečia). Dojčatá často plačú a rodičia často nevedia prečo a je pre nich veľmi ťažké sa s takým plačom vyrovnať. Dieťa však i plačom komunikuje. Môže vyjadrovať bolesť bruška, svoju nespokojnosť, ale i spracovávať napr. zážitok z pôrodu. Bábätká potrebujú, aby na ich plač niekto reagoval. Pokiaľ bude dojčenský plač bez odozvy, detské telo začne vyplavovať stresové hormóny, začne sa zvyšovať činnosť srdca a telesná teplota. Táto fyzická reakcia sa neskôr pretransformuje do emocionálnej roviny. Dieťa si zafixuje, že jeho potreby nikto neuspokojuje a že nie je pre okolie dôležité. V živote mu to potom bude znižovať sebavedomie a samostatnosť. Ak chcete vychovať samostatného a sebavedomého človeka, ktorý má dôveru sám v seba, reagujte na dojčenský plač!

Infant child baby girl toddler sad crying yelling isolated on a white background

Z bábätka vyrastá postupom času batoľa, ktoré nepozná limity a možnosti pre svoje správanie. Teraz prichádza na rad tá pravá výchova, pretože všetkým prianiam a túžbam batoľaťa sa vyhovieť nedá. Výchova batoľaťa nie je nič ľahké a hocakému rodičovi prináša neľahkú chvíľku. Niektorí rodičia sú zástancovia autoritatívnej výchovy, teda byť prísny, neoblomný, vyžadovať absolútnu poslušnosť i za cenu fyzických trestov a nenechať si dieťa prerásť cez hlavu. Taká autoritatívna výchova často vedie k neustálym bojom a nedorozumeniam medzi rodičom a dieťaťom, u dieťaťa k oslabeniu dôvery v seba samého, k znižovaniu sebavedomia.

Oproti tomu voľná výchova zastáva opačný názor, že dieťaťu by sa malo všetko povoliť, fyzické tresty nepoužívať a podriadiť sa vôli dieťaťa. Doslovné plnenie liberálnej výchovy takisto nie je správne. Takouto výchovou síce rodičia vychovávajú sebavedomého človeka, avšak často s ním bude k nevydržaniu a pri stretnutiach s autoritou (napr. učiteľom, neskôr v práci) ťažko pochodia.

Bude dobré, keď si každý rodič nájde tú svoju zlatú strednú cestu, ktorá vyhovuje jemu. Vyhnúť by sa mali rodičia kriku, telesným trestom, ale i psychickému nátlaku. Vychovávanie krikom a bitím naruší dieťaťu dôveru v seba samého a v okolitý svet, naruší mu zmysel pre spravodlivosť. Rodič nie je terorista, ktorý môže dieťa vychovávať z pozície svojej sily a moci, ale láskyplný a múdry učiteľ, ktorý má s dieťaťom porozumenie, ale zároveň mu vymedzuje a nastavuje hranice.

Ako vychovať batoľa?

 • Buďte trpezliví rodičia! Nenechajte sa vytočiť. Verte, že váš hnev rozhodne neprinesie žiaduci výchovný výsledok. Nevhodné správanie vášho dieťaťa neusmerňujte v zlosti.
 • Vyhnite sa telesným trestom. Aj tak väčšinou pochádzajú zo situácie, kedy vy ako vychovávatelia nezvládate vlastné emócie.
 • Nevyužívajte k výchove strach.
 • Pokiaľ chcete dieťa potrestať, vyberte primeraný trest.
 • Neposielajte ani nezatvárajte dieťa samotné do inej miestnosti v byte.
 • Nastavte jasné pravidlá, ktoré dieťa pochopí. Tieto pravidlá mu pripomínajte a opakujte. Než batoľatá niektoré veci príjmu, musia ich počuť niekoľkokrát.
 • Používajte pozitívnu spätnú väzbu. Dieťa veľa chváľte, málo napomínajte a málo trestajte. Chváľte ho za dobré správanie.
 • Buďte dôslední. Deti potrebujú mať istotu vymedzených hraníc. Prináša im to pocit bezpečia.
 • Dieťa počúvajte a nechajte ho rozprávať o jeho vlastných potrebách. Povediete ho tak k empatii voči iným.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

4 comments on “Kedy začať s výchovou dieťaťa

 1. Jana on said:

  Nas maly ma skoro rok a objavilo sa unho (po chorobe) akovy vzdorovite spravanie. Predtym mu cistenie zubov nevadilo, teraz robi strasne sceny. Prebalovanie, umyvanie, to vsetko unho vyvolava obrovsky krik a my nechapeme co sa zmenilo a nevieme ako na to reagovat. Aky je najlepsi pristup ak sa dieta vzpiera a extremne reaguje na bezne kazdodenne aktivity hygieny alebo krmenia?

 2. Pingback: Deti vo hviezdach | Blog Mimulo

 3. Pingback: Prečo je dobré deťom na dobrú noc čítať alebo spievať? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia