Main menu

 

Kiahne

30th jún 2016

Kiahne sa správne nazývajú ovčie kiahne. Ide o vysoko nákazlivé detské ochorenie vírusového pôvodu. Ako poznáme kiahne, aký majú priebeh a ako sa liečia?

Kiahne sú vírusové, vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým deti. Avšak môžu ochorieť aj dospelí, ak neprekonali kiahne v detskom veku. Kiahne sa objavujú po celý rok, avšak najčastejšie v zime a na jar v detských kolektívoch. Nákaza sa šíri vzduchom alebo priamym kontaktom s chorým. Vstupnou bránou sú dýchacie cesty.

Baby suffering with chicken pox

Inkubačná doba – výsev

Inkubačná doba je 14 – 21 dní. Môže byť výnimočne aj kratšia a u dojčiat naopak dlhšia. Asi 2 – 3 dni pred objavením sa vyrážky sa zvýši teplota, ktorá s postupujúcim výsevom pupienkov klesá. Ale môže pretrvávať po celú dobu výsevu, čo býva zvyčajne 1 týždeň. Nakazení jedinci sú infekční asi 2 dni pred výsevom vyrážky a až 6 dní po prvom výskyte pupienkov.

Príznaky

Kiahne sa diagnostikujú pomocou klinického obrazu dieťaťa (teplota a vyrážka). Zvyčajne sa nerobí žiadne špeciálne vyšetrenie. Ak si rodičia nie sú istí, či dieťa prišlo do kontaktu s nakazenou osobou, je možné vykonať laboratórnu skúšku vírusu, ktorá sa vykoná sterom spodiny pľuzgierikov alebo vyšetrením protilátok.

Príznaky sú teda: teplota až 40ºC, vyrážka s pľuzgiermi.

Priebeh

Najprv sa objavia červené škvrnky s priemerom niekoľkých milimetrov. Tie sa počas niekoľkých hodín menia na púčiky a pľuzgieriky. Obsah pľuzgierikov sa skalí. Neskôr pľuzgieriky zasychajú do chrasty. V priebehu 1 – 2 týždňov sa chrasty odlúčia. Po pľuzgieroch by nemali zostať jazvy. Vyrážka býva najčastejšie na trupe, vo vlasoch, na končatinách, na slizniciach dutiny ústnej, genitálií, na spojivkách. Na dlaniach a chodidlách sa vyrážka neobjavuje.

Prvé začervenané škvrny sa zvyčajne objavujú vo vlasatej časti hlavy a potom sa šíria na trup, brucho a končatiny. Koža je v priebehu ochorenia a po kiahňach veľmi citlivá na UV žiarenie.

Deti toto ochorenie zvládnu väčšinou iba s ľahkým priebehom. Z dôvodu senzibility kože voči UV žiareniu sa neodporúča pobyt vonku. Dieťa, ktoré má kiahne, radšej izolujte doma. Hospitalizácia je nevyhnutná len u veľmi komplikovaných prípadov.

Liečba

Pri kiahňach sa liečia iba príznaky, ide teda o liečbu symptomatickú, kedy sa zmierňujú ťažkosti. Odporúčaný je pokoj na lôžku, u detí takmer nemožný. Ako u každého ochorenia je dôležitý dostatok tekutín, tlmenie teploty a ak vyrážka svrbí a dieťa sa škriabe, tak sa dieťaťu môžu podať antihistaminiká, teda lieky proti alergii. Pupienky nie je nutné ošetrovať, avšak je možné aplikovať tekutý púder, antiseptickú masť, alebo prostriedky na urýchlenie zasychania pľuzgierikov.

Od začiatku ochorenia až do objavenia sa chrást, čo býva spravidla 14 dní, by mali byť deti v domácej liečbe. S návratom do kolektívu sa neponáhľajte. Dieťa je po kiahňach oslabené a mohlo by chytiť akúkoľvek inú virózu.

Počas kiahní by sa dieťa nemalo kúpať. To preto, aby sa nestrhli tvoriace sa pľuzgieriky a nedošlo k infekcii kože. Je možné dieťa krátko osprchovať a jemne osušiť kožu prikladaním uteráka.

Prevencia

Jediný spôsob, ako sa tomuto ochoreniu vyhnúť, je očkovanie proti ovčím kiahňam. Vakcína obsahuje živé oslabené vírusy varicella zoster. Očkujú sa deti od 9 mesiacov. Vakcinácia zároveň znižuje pravdepodobnosť vzniku pásového oparu u detí v priebehu života.

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia