Main menu

 

Kinetóza alebo prečo je deťom v aute zle?

21st júl 2016

V letných mesiacoch, keď rodiny viac cestujú, sa častejšie stretávame s tým, že deťom býva v aute nevoľno. Iste ste sa s tým niekedy stretli. Dieťa, sediace v destké autosedačke, je mrzuté, nudí sa, hnevá, navyše mu k tomu začne byť zle a z prázdninového cestovania sa stane pre všetkých zúčastnených nočná mora. Jedná sa o kinetózu, čiže choroba z pohybu. Čo je kinetóza? Aké má príznaky? Aké sú preventívne opatrenia a liečba?

Two boys in car seats, travelling, sleeping in the car with teddy bears

Čo je kinetóza?

Kinetóza, zvaná tiež choroba z pohybu, nie je choroba v pravom slova zmysle. Ide skôr o nepríjemný stav, ktorý môže vzniknúť z akéhokoľvek spôsobu premiestnenia tela, okrem chôdze a behu. Chôdza a beh sú pre človeka prirodzeným pohybom, prírodou daným, preto v tele nevzniká problém s interpretáciou takéhoto pohybu.

Oči vidia stále rovnakú veci (dieťa napr. Zadnú stranu sedačky pred sebou), ale v rovnovážnom ústrojenstve vo vnútornom uchu sa prelieva tekutina a vytvárajú sa tak informácie o pohybe. Zrakové vnemy sú statické, ale telo pritom polohu mení. Vyhodnocovacie centrum v mozgu už na túto konkrétnu situáciu môže byť zvyknuté, a tak sa nemusí dostaviť žiadna reakcia. Avšak tiež môže byť centrálny nervový systém zmätený a môže vysielať nelogické nepríjemné reakcie, ako je nevoľnosť a zvracanie.

Podobne môže ku kinetóze dôjsť i pri rozpore – telo sa nehýbe, ale oči sa pohybujú, napríklad ak stojíme na moste a pozeráme sa na hladinu prúdiacej vody.

U detí sa orgán rovnováhy úplne vyvinie asi od 2. roku života. Od tej doby potom môžu deti trpieť kinetózou rovnako ako niektorí dospelí.

Kinetóza sa môže prejaviť v rôznych dopravných prostriedkoch či pri jazde na koni alebo kolotoči.

Príznaky kinetózy

Typický prejavom je nevoľnosť a zvracanie. Je možné, že dieťa začne pri kinetóze zvýšene zívať, môže ho bolieť hlava, byť bledé a mať nízky krvný tlak. Môže sa objaviť aj plynatosť, grganie, zvýšená tvorba slín, studený pot.

Prevencia

  • Prevenciou kinetózy je vyhnúť sa pohybu, ktorý ju spúšťa. U niekoho napr. Jazda autom či točenie sa na kolotoči.
  • Ak cestu niekam absolvovať dieťa musí, odporúča sa, aby sa ľahko najedlo. Prázdny žalúdok nie je ideálny. Dieťaťu nedávajte tučné a ťažké jedlá.
  • Deťom pomáha sedieť v smere jazdy, teda tak, aby mohlo pozorovať trasu. V aute to býva miesto spolujazdca, v autobuse miesto vpredu. Ideálne miesto, kam smerovať pohľad, je horizont.
  • Riziko vzniku kinetózy znižuje pocit, že môžeme pohyb ovplyvniť. Trebárs takým vodičom sa robí zle len málokedy.
  • Eliminovať kinetózu je možné tak, že pri jazde dieťa zaspí. Potom vyhodnocovacie centrum nedostáva informáciu od zraku, len z rovnovážneho ústrojenstva. A tak sa nedostávajú do rozporu. Na dlhšie trasy je lepšie cestovať v noci, keď dieťa zaiste zaspí.
  • Na prevenciu kinetózy existujú rôzne liečebné prostriedky. Homeopatiká, žuvačky a lízanky proti nevoľnosti. A tiež lieky (napr. Kinedryl).
  • Odporúča sa tiež prísun čerstvého vzduchu, teda otvoriť okno alebo pustiť vetrák. Ďalej robiť časté zastávky s možnosťou voľného pohybu, aby sa dieťa prebehlo.
  • Starším deťom môže pomôcť počúvanie hudby alebo rozprávky (len audio). Navodí to pocit relaxácie.

Liečba

Vzhľadom k tomu, že sa nejedná o chorobu, tak sa ju ani nedá liečiť. Možno jej iba predchádzať. Existujú síce cvičenia, ktoré zvyšujú odolnosť človeka proti kinetóze, alebo sú špeciálne kliniky, ktoré sa na odstraňovanie kinetózy zameriavajú. Výsledky takejto liečby však nie sú isté.

Najznámejší je liek Kinedryl (Nokinal, Travel Gum), ktorý sa podáva asi 30 minút pred jazdou. Dávkovanie je uvedené v príbalovom letáku a neodporúča sa ho používať dlhšie ako 2-3 dni po sebe.

Možnosťou sú aj žuvačky alebo lízanky proti nevoľnosti. Opäť sa užívajú asi 15 – 30 minút pred začiatkom jazdy. Účinky proti nevoľnosti a zvracaniu má zázvor, môže pomôcť cmúľať zázvorové cukríky alebo piť zázvorový čaj.

Pri cestovaní deťom dávame so sebou igelitové vrecúško pre prípad, že bude potrebné.

Prečítajte si ďalšie články o deťoch:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

 

 

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Kinetóza alebo prečo je deťom v aute zle?

  1. Pingback: Slnečné dni sú tu! Hurá za výletmi! | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia