Main menu

 

Kliešte – letné nebezpečenstvo pre deti

17th máj 2019

Blíži sa nám letné obdobie a s ním aj obľúbené obdobie pre krvilačných nepriateľov detí a zvierat. Áno správne, pre kliešte. Práve malé deti sú pre kliešte ľahkou korisťou. Nájdeme ich totiž prevažne v tráve vysokej 60 cm od zeme. Nevyhýbajú sa ani mestským parkom, lesom či našej záhradke. Ako chrániť naše deti a čo robiť, keď sa už kliešť prisaje?

Prečo sú kliešte tak nebezpečné?

Menšia časť kliešťov môže byť nakazená a prenášať tak choroby. Ak nájdete dieťaťu kliešťa, sledujte, či sa u neho neobjavia príznaky týchto chorôb:

Lymská borelióza

  • Nakazených cca 8 – 10 % kliešťov

  • Od prisatia preniknú tieto baktérie do 12 hodín do krvného obehu a šíria sa ďalej v organizme, príznaky však môžete pozorovať až za niekoľko týždňov

  • Jediným skutočne typickým a nezameniteľným prejavom boreliózy je erythema migrans – červená škvrna, ktorá je buď homogénna alebo od prostriedku bledne

  • Za niekoľko týždňov možno pocítite celkové príznaky choroby, ktoré môžu vyzerať ako bežná viróza. Únava, bolesť svalov a kĺbov, bolesť v krku, tlak v zátylku – ako pri bežnej „chrípke“. Teplota nebýva príliš vysoká. Od virózy to odlíšite predovšetkým tak, že nedostanete nádchu ani kašeľ.

Kliešťová encefalitída

  • Okolo 6 % nakazených kliešťov

  • Príznaky kliešťového zápalu mozgu sa vyvíjajú obvykle do 14 dní od prisatia infikovaného kliešťa

  • Príznaky prebiehajú dvojfázovo

  • Po skončení inkubačnej doby nastupuje prvá fáza, ktorá so sebou nesie príznaky ľahkej chrípky. Chorý trpí bolesťami kĺbov a svalov, zvýšenou teplotou, nevoľnosťou, môže sa cítiť slabý a malátny. Laboratórne testy zistili, že v tejto dobe dochádza k zníženiu počtu bielych krviniek. Ale môže dôjsť aj k úplnému uzdraveniu.

  • Ak však niekto také šťastie nemá, nastupuje druhá fáza, ktorú môžeme charakterizovať vysokými horúčkami, prudkými bolesťami hlavy, svetloplachosťou, nevoľnosťou, zvracaním, stuhnutím svalov na šiji, svalovým trasom, obrnou, poruchami spánku, pamäti a koncentrácie a celkovou dezorientáciou.

Ehrlichióza

  • Menej častá, podobá sa borelióze

Hneď ako sa u vás alebo u detí objavia príznaky zmieňovaných chorôb, okamžite kontaktujte svojho lekára.

Ako chrániť deti pred kliešťami?

Vyhýbajte sa oblastiam, kde je výskyt kliešťov najväčší a vždy používajte vhodný a predovšetkým šetrný repelent pre deti, kupujte ho radšej v lekárni. Obzvlášť záležať si dajte najmä na nastriekaní nôh. Praktickou variantou je repelentový náramok proti hmyzu. Zavesiť ho môžete aj na kočík. Predáva sa v rôznych farebných kombináciách.

Samozrejmosťou by malo byť vhodné oblečenie. Do prírody sú to hlavne vysoké topánky, ideálne i dlhé nohavice.

Po príchode domov dieťa vždy dôkladne prezrite (pozor dajte najmä na vlasy).

Ako vybrať kliešťa?

Ak sa váš potomok vráti z vonkajších radovánok s prisatým kliešťom, je dôležité kliešťa čo najskôr odstrániť.

Neodstraňujte ho však hneď na mieste, napr. na prechádzke či v lese, keď so sebou nemáte vhodné prostriedky a potrebnú dezinfekciu. Zbytočne by ste riskovali neúplné vybratie a vyššie riziko nákazy. Kliešťa vyberte prakticky okamžite, ako dorazíte domov.

Kliešťa vždy odstraňujte s čo najväčšou opatrnosťou. Najskôr na neho aplikujte dezinfekčný prípravok. Na odstránenie použite špeciálnu pinzetu, ktorá má skosené hrany – zoženiete ju takmer vo všetkých lekárňach.

Kliešťa uchopíte tesne pri koži a kývavými pohybmi doprava a doľava vyťahujete, kým sa sám neuvoľní. Snažte sa kliešťa nerozdrviť, pretože tým je riziko infekcie oveľa väčšie. Miesto po uhryznutí opäť vydezinfikujte.

Kliešťa potom zneškodníte napr. vhodením do záchodovej misy alebo ho zabalíte do papierika a spálite.

Miesto po uhryznutí aspoň mesiac sledujte. Podozrivé začervenanie, ktoré nemizne ani po niekoľkých dňoch určite konzultujte s lekárom. Navštívte ho aj vtedy, ak sa vám nepodarilo kliešťa správne vytiahnuť a v koži zostala zahryznutá hlavička.

Na čo si dať pozor?

Na odstránenie nepoužívajte žiadne oleje, masti ani mydlá – ide o zastarané rady, ktoré nie sú účinné. Naopak sa týmto riziko nákazy ešte zvyšuje.

Kliešťa takisto nikdy neodstraňujte len rukou. Používajte vždy len pinzetu alebo klieštiky, špeciálne určené na vyberanie kliešťov. Nikdy nie pinzetou na obočie, ktorá je nevhodná svojím zakončením, ale aj preto, že je kovová.

Prečítajte si aj ďalšie články:

S prianím pekného dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia