Main menu

 

Ktorý cumlík je ten najlepší?

16th mar 2015

Bez cumlíka sa neobíde skoro žiadne bábätko. Lenže v každom obchode s potrebami pre deti, v každom hypermarkete i lekárni je ich veľké množstvo. Líšia sa veľkosťou, materiálom i tvarom. Ktorý je ten najlepší? Skúsime Vám poradiť.

Beautiful baby sleeping

Prečo kúpiť cumlík?

Cumlík patrí k základnej dojčenskej výbavičke. Veď len jemu často vďačíme za trochu pokoja či pár hodín nerušeného spánku. O používaní tejto pomôcky k utíšeniu dieťaťa sa vedú mnohokrát rozsiahle polemiky a pretože sa stretnete s protichodnými názormi, riaďte sa vždy svojím rozumom.

Mnoho mamičiek váha s používaním cumlíkov. Ich používanie má pre dieťa svoje pozitíva i negatíva. Pri výbere voľte rozhodne osvedčené značky a nešetrite.
Bábätká majú sací reflex, vďaka ktorému sú schopné sať z prsníka alebo z fľaše. Cítia však potrebu uplatňovať tento reflex častejšie než kŕmenie samotné. Aj keď postupom času sací reflex odoznieva, cmúľanie prináša dieťaťu príjemné pocity a vyhľadáva ho v situáciách pre neho náročných alebo emočne vypätých. Cmúľanie je pre väčšinu detí nástrojom na upokojenie. Cumlík je nielen najhygienickejší, ale zároveň najľahšie odnaučiteľný. Cumlík v správny čas vyhodíte do koša, ale s perinou či palčekom to urobíte veľmi ťažko. Do prvej triedy nikto s cumlíkom nejde, ale dieťa cmúľajúce si palček občas zahliadnete.
Cumlík Vám takisto pomôže pri obmedzovaní nočného dojčenia. Mnohokrát deti potrebujú len uspokojiť sací reflex a pokiaľ nemajú cumlík, dožadujú sa prsníka.
Najčastejším argumentom proti cumlíku je možnosť deformácie podnebia a zubov. Názory odborníkov sa však líšia a cumlíky neodporúčajú i mnohí pediatri.
V súčasnosti majú mamičky na výber mnoho druhov cumlíkov, ktoré sú šetrné k detskému podnebiu. Cmúľanie cez deň môže obmedzovať dieťa v reči. Preto sa odporúča odnaučiť denné cmúľanie do roka, aby reči nič nebránilo.
Keď má batoľa v ústach cumlík, nebude si do nich dávať iné predmety, a to je nesmierne dôležité pre jeho psychomotorický rozvoj.
Cumlík dokáže dieťa upokojiť i uspať, keď spinká s cumlíkom a niečo ho vyruší, začne brblať a nezobudí sa – to sú nesporné klady cumlíka.

Veľkosti cumlíkov a ich tvarydudlíky

Keď sa pozriete na širokú ponuku najrôznejších tvarov, značiek a materiálov, zatočí sa vám z toho hlava. Mali by ste sa pri výbere zamerať na veľkosť, tvar a materiál cumlíka. Každému dieťaťu vyhovuje iný cumlík, preto je potrebné hľadať taký, ktorý vyhovuje tomu vášmu.

Podľa čoho vyberať cumlík a na čo si dať pozor? Prvé, čo by ste pri výbere mali sledovať, je jeho veľkosť. Vyrábajú sa totiž cumlíky pre bábätká vo veku 0 až 6 mesiacov, 6 až 12 mesiacov a 12 až 18 mesiacov. A dokonca sa dajú zohnať i špeciálne cumlíčky pre predčasne narodené deti alebo deti s nízkou pôrodnou váhou. A práve v tomto prípade nejde o snahu výrobcov donútiť rodičov kupovať každý polrok nové cumlíky. Nie je totiž vôbec rozumné, aby čerstvo narodené bábätko cmúľalo cumlík určený pre batoľatá. Rozdiel vo veľkosti ich ústočiek je značný, teda správna veľkosť cumlíka znižuje riziko deformácie podnebia či zúbkov. Informácia o tom, pre akú vekovú kategóriu je cumlík určený, býva uvedená priamo na obale. Pokiaľ tam táto informácia nie je alebo je tam napísané, že ide o univerzálnu veľkosť, radšej sa tomuto cumlíku vyhnite.

Veľmi krátky cumlík môže škodiť ďasnám, dlhý zase môže vyvolávať zvracanie. Plastová časť by mala byť vybavená otvormi kvôli vetraniu – dieťaťu sa potom netvoria ekzémy.

Čo sa týka tvarov, je potrebné skúšať tak dlho, až objavíte ten, s ktorým bude dieťa najviac spokojné. Našťastie to nie je nekonečné, pretože cumlíky sa vyrábajú len v troch tvaroch – guľaté, anatomické a symetrické. V prvom prípade je jedno, akou stranou ho má dieťa v ústach. Odborníci však tvrdia, že anatomické sú najlepšie – do ústočiek našich najmenších pasujú totiž len jedným spôsobom a vďaka tomu sú najšetrnejšie k ich ďasnám a zúbkom. Hneď ako nájdete cumlík, ktorý dieťaťu vyhovuje, rýchlo si obstarajte ešte jeden a striedajte ho. Nie je totiž nič horšie, ako keď dieťa stratí svoj obľúbený cumlík.

 

Silikón nebo kaučuk?

16259_1

Na našom trhu sú k dispozícii cumlíky vyrobené z dvoch prírodných materiálov. Ide o cumlíky silikónové, ktoré sú priehľadné, a kaučukové, ktoré majú typické žltohnedé sfarbenie. Ktorý vybrať? Oba materiály majú svoje pre a proti.

Uvádza sa, že silikón by mal byť trvanlivejší, cumlík by toho teda mal vydržať viac, než ten kaučukový. Niektoré bábätká dávajú prednosť kaučuku, ktorý býva o niečo mäkší a sanie je tak jednoduchšie, iné zas preferujú silikón. Latexové, teda z gumy, sa rýchlejšie opotrebujú a pri dlhšom používaní lepia. Navyše existujú deti, ktoré sú na latex alergické – pre pokoj vašej duše však musíme podotknúť, že ich je veľmi málo. Silikónové cumlíky dobre držia tvar a ľahko sa udržiavajú v čistote. Deti, ktorým už rastú zúbky, ho však môžu ľahko prehryznúť. Ak však vezmeme do úvahy výmenu cumlíkov z hygienických dôvodov, alebo i z toho dôvodu, že nám z neho dieťa vyrástlo, je to najskôr jedno. V tomto prípade je dobré nechať vybrať dieťa. Jednoducho skúšajte, čoskoro zistíte, čo funguje práve na to Vaše bábätko.

Ako čistiť cumlíky?

Dobrý cumlík dokáže v ten správny okamžik pravé zázraky. S hygienou sa to naozaj nemá preháňať, a to ani u najmenších detí. Cumlík sa však môže jednoducho zmeniť v raj baktérií. Cumlík musí byť bezpečný a udržiavaný v čistote, a preto keď ho dieťa nepoužíva, schovajte ho do špeciálnej uzatvárateľnej nádobky. Vystačíte si i s hygienickými krytkami, ktoré sa nasadzujú priamo na cumlík. Ak Vaše dieťa vyhodí cumlík na zem, v žiadnom prípade ho nečistite vlastnými slinami. Ak je to možné, opláchnite ho horúcou vodou alebo dajte dieťaťu iný. Môžete so sebou takisto voziť špeciálne vlhčené obrúsky určené práve k čisteniu cumlíkov.
Pokiaľ dieťa používa cumlík len na utíšenie alebo na noc, tak by mu mal vydržať zhruba dva mesiace. Napriek tomu ho však kontrolujte každý deň – len čo sa povrch začne lepiť alebo sa v ňom objaví trhlinka, ihneď ho vymeňte. Nakupujte cumlíky v obchodoch, e-shopoch, v obchodoch pre najmenších alebo v lekárni. Každý cumlík by mal byť opatrený informáciami o výrobcovi, spôsobe použitia a údržbe, o rizikách vyplývajúcich z nesprávneho používania alebo ošetrovania a o podmienkach uchovávania a skladovania. Pokiaľ si na cumlíku všimnete nejaké prederavenie či iný „defekt“, dieťaťu ho nedávajte. Nezabúdajte na pravidelné sterilizovanie cumlíka.

 

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Ktorý cumlík je ten najlepší?

  1. Lenka on said:

    Pre nás doma je najvhodnejší fyziologicky tvarovaný dudlík od sauvinex ten fusion. Našla som ho na nete u predajcu dadaaa a zatiaľ sme spokojní. Máme ho vo výraznej tyrkysovej a náš drobec s nim vyzerá rozkošne :))

Pridaj komentár

CzechSlovakia