Main menu

 

Letná dovolenka s bábätkom

5th jún 2015

Leto už klope na dvere. Začínate snívať o romantickej preslnenej dovolenke s kopou zážitkov, ale… Je tu jedno veľké „ale“, máte malé dieťa! A náhle sa váš sen o krásnej dovolenke stráca pod tiažou otázok – „Čo s bábätkom? Môžem s ním ísť na dovolenku? A môžem si ju vôbec ešte užiť?“ Zdá sa, že toho roku asi budete doma. Nebojte sa, nemusíte. Na dovolenku môžete vycestovať i ako nová rodina s malým drobčekom. Bude to iná dovolenka, než ste zvyknutá, ale možno i o to krajšia. Stačí si len všetky záležitosti poriadne naplánovať, to je totiž to, čo už s dieťaťom budete musieť neustále – plánovať. Naplánujte si, čo zbaliť, ktoré destinácie sa najviac hodia pre rodiny s deťmi, a všetko si dôkladne premyslite.

Happy infant baby toddler sitting in yellow plastic travel suitcase on wheels getting ready for vacation and looking at the corner isolated on a white background

Kam s dojčaťom vycestovať

Určite sa prv, než sa rozhodnete kam na dovolenku pôjdete, poraďte s pediatrom. Ten by mal mať posledné slovo, či cestu odporučí, alebo nie. Záleží na zdravotnom stave dieťaťa, prekonaných ochoreniach, očkovaní. Ale pokiaľ máte zdravé dieťa, nie je dôvod nevyraziť. Avšak každý lekár odporučí letnú dovolenku iba s bábätkom, ktoré má minimálne pol roka. Do prvého roku života radšej necestujte príliš ďaleko. Voľte skôr pobyt v rámci republiky (jednoduchšie zachováte dieťaťu vlastný režim, lekára máte po ruke) alebo príjemnú prímorskú destináciu, kde sa bez problémov dostanete v prípade potreby autom domov. Preto je teda Chorvátsko, Taliansko, Francúzsko či ďalšie destinácie okolo Stredozemného mora tou pravou voľbou.

Dôležitá je takisto voľba dopravných prostriedkov. Medzi ne bezpochyby patrí lietadlo a auto. Letiská sú už dnes dôkladne vybavené pre mamičky s deťmi, majú miestnosti na prebaľovanie a takisto miestnosti pre dojčiace mamičky. Do kabíny lietadla si môžete vziať cestovnú postieľku alebo korbu od kočíka, jednoducho si tam vezmete veci, na ktoré je bábätko zvyknuté, aby sa pri ceste cítilo isté a v bezpečí. Klimatizácia je pre vašu cestu takisto dôležitá, a tu kokpity zaisťujú. Auto je pre cestovanie s deťmi jednoznačne najvhodnejšie, môžete si zbaliť všetky potrebné veci pre dieťa a čokoľvek, čo vaše auto uvezie. Na zadnom sedadle si pri dieťati urobíte svoje pohodlie a budete mať potreby pre bábätko po ruke.

Čo nezabudnúť zbaliť

Nepochybne všetko, čo je pre bábätko v lete nevyhnutne dôležité.

  • Dojčenskú vodu na prevarenie na prípravu čaju či akéhokoľvek nápoja vhodného pre dojča. Pitný režim je pre dieťa dôležitý!
  • Vybavte sa príkrmami, ideálne kupovanými (značkovými s atestáciami), alebo zaváraninami domácej výroby. Budete vždy vedieť, že má dieťa zaručenú kvalitu a navyše ušetríte nejakú tú korunu na dobrú kávu či zmrzlinu, aby ste si mohli dovolenku vychutnať so všetkým, čo k nej patrí.
  • Postieľka, kočík a obľúbené hračky sú ďalšou dôležitou súčasťou vašej výbavy na cestu. Ako už bolo zmienené vyššie, dieťa sa bude cítiť bezpečnejšie, keď bude mať okolo seba veci, ktoré už dobre pozná, skrátka veci, ktoré mu voňajú domovom a materskou náručou.
  • Ďalšími nevyhnutnosťami sú kvalitné opaľovacie krémy pre deti s vysokým ochranným UV faktorom alebo plavkový overal s UV faktorom, slnečníky, stany pre deti, nafukovacie plavecké potreby. Malé deti do jedného roka by sa ale slnku nemali vôbec vystavovať.
  • Nezabudnime na domácu lekárničku – lieky proti bolesti, zásypy, mastičku na zapareniny, špeciálne krémy alebo tekutý púder na vyrážky, repelent, náplasti, dezinfekciu, teplomer.
  • A takisto vezmite dostatok bodyčiek, topánok do vody podľa potreby, čiapočiek, klobúčikov, plienok apod. Oblečenie kvalitné a z čistej bavlny, aby dieťa nemalo vyrážku keď sa spotí.

Happy toddler on sand beach
Pár cenných rád

Vyberte si miesto priateľské k rodinám s malými deťmi (penzióny, hotely, apartmány majú na svojich stránkach uvedené služby, ktoré sú schopné zaistiť – od postieľok cez špeciálne vybavenie po detské kútiky, bazény, detské menu, nefajčiarske priestory …).
Dodržujte pokojový režim v dobe medzi 11. a 15. hodinou, odpočívajte v tieni apartmánu.
Zmena režimu spánku a bdenia sa môže upravovať i niekoľko dní, pripravte sa na to. Deti reagujú veľmi citlivo a s novým prostredím sa musia najprv „vyrovnať“.
Mamička, ktorá dojčí, by nemala experimentovať s jedlom. Je potrebné dbať na zvýšené hygienické opatrenia nielen pri stravovaní a pití (žiadny ľad, vyvarujte sa surovým, nedostatočne umytým a ošetreným surovinám), ale i pri čistení zubov či manipulácii s bábätkom.
Pri drobných poraneniach či poštípaní hmyzom postupujte opatrne. Ranky ošetrujte dezinfekciou, deti preventívne chráňte sieťkami na kočíku a potieraním špeciálnymi repelentmi. Práve hmyz môže prenášať infekcie a hrozí i alergická reakcia.
Fľaše a cumlíky umývajte iba v pitnej alebo dojčenskej vode. Oblečenie používajte jedine bavlnené, bábätko občas nechajte nahé, aby nedochádzalo k telesnému prehriatiu, dieťa otierajte vlhkými obrúskami alebo plienkou namočenou v pitnej vode.
So sebou okrem všetkého zmieňovaného si pribaľte takisto prarodičov alebo aspoň babičku, nech máte chvíľku na nejakú tú romantiku alebo jednoducho len tak pre seba, aby ste si takisto vyčistili hlavu a trochu si odpočinuli od každodenného stereotypu, preto sa na dovolenku predsa chodí. Dovolenku si užite.
Výprava s bábätkom je náročná, ale stojí to za tie začiatočné starosti. Predovšetkým sa musíte tešiť, že potom budete ako znovuzrodená a nabitá energiou pre ďalšie (nielen) letné dni s vaším zlatíčkom. Šťastnú cestu celej rodine.

Krásnu a pokojnú dovolenku Vám praje

Daniela Fruhwirtová Hradská (autorka článku)

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia