Main menu

 

Letné nebezpečenstvo – úpal

14th júl 2017

V letných mesiacoch, keď prevládajú vysoké teploty, často dochádza k prehriatiu organizmu, obzvlášť pokiaľ nedodržiavame pitný režim a zbytočne svoje telá vystavujeme slnku. Všetko spomínané môže byť veľmi nebezpečné pre dospelých, nieto pre deti. S prehriatím organizmu a slnečným žiarením spájame tiež úpal. Ako ich rozoznáme? Aké sú príznaky u detí? A aká je prvá pomoc vo chvíľach, keď naše dieťa bude mať úpal či úpal?

Úpal u detí

Laikovi sa úpal u detí môže javiť ako jedno a to isté ochorenia, ale nie je to tak. Úpal môže dieťa dostať, aj keď ho úzkostlivo chránime pred slnkom. Úpal je oveľa vzácnejší, ale o to nebezpečnejší.
Úpal má s priamym slnečným žiarením spoločného len veľmi málo. Dochádza pri ňom k zlýhaniu prirodzených termoregulačných mechanizmov tela, ktoré chránia telo pred prehriatím. Tie už nedokážu kompenzovať pôsobenie okolitých vysokých teplôt a zachovávať stálu teplotu organizmu. To môže viesť k opuchom dolných končatín a dehydratácii organizmu.

Úpal u detí a príznaky:

  • zvýšená telesná teplota
  • nechuť do jedla
  • veľký smäd
  • závraty
  • zrýchlený tep
  • nevoľnosť
  • zvracanie

U najmenších detí možno niektoré príznaky identifikovať len ťažko, ale ak sa dieťa pri veľkých teplotách prejavuje apaticky, stále spí a má teplotu, mali by ste jeho stav rozhodne konzultovať s lekárom.

K úpalu možno prísť kdekoľvek, kde je zvýšená teplota prostredia alebo „vydýchaný vzduch.“ Pre deti je osobitne nebezpečné cestovanie MHD, kde klimatizácia funguje málo alebo vôbec nie (kvôli často otváraným dverám) a otvorené okno dovnútra vháňa len ďalší teplý vzduch. Rizikovým faktorom je tiež príliš tesné alebo teplé oblečenie, ktoré bráni dostatočnému odvodu tepla. V letnej horúčave by mali byť deti oblečené výhradne do oblečenia vyrobeného z čistej bavlny, ktoré umožňuje odparovanie potu a bráni prehriatiu.

Prvá pomoc pri úpale u detí

Úpal sa vždy prejavuje okamžite. Akonáhle sa termoregulačné mechanizmy pokazia, dieťa sa začne cítiť zle a treba mu okamžite pomôcť. A čo v takom prípade robiť?

1. Dieťa premiestnime do chladnejšej miestnosti.
2. Uvoľníme oblečenie, prípadne ho úplne vyzlečieme.
3. ochladzujú ho studenými obkladmi na zápästí, členkoch a krku, môžeme ho aj osprchovať vlažnou vodou, ak je to možné.
4. Podávame mu dostatok tekutín. Tie by mali byť vlažné a obohatené o minerály. Hodia sa minerálky aj mierne osolená voda.

V niektorých prípadoch nemusí uvedená pomoc stačiť. Ak dieťa začne strácať vedomie alebo sa dostavia nebezpečné kŕče končatín, je nutné ihneď vyhľadať lekársku pomoc a medzitým ďalej pokračovať v ochladzovaní.

Úpal u detí

Úpal vzniká vďaka priamemu vystaveniu tela slnku. Rizikom je hlavne chýbajúca pokrývka hlavy. Pokožka na vrchole hlavy je veľmi tenká a krv prúdiaca pod ňou sa tak ľahko prehreje a u malých detí to platí dvojnásobne. Deti do troch rokov by sa na priamom slnku nemali objavovať vôbec. Škodí im aj obyčajné opaľovanie. Staršie deti potom musia mať vhodný klobúk alebo šatku, ktorý je dobré z času na čas namočiť vlažnou vodou.

A čo je to vlastne úpal? V skratke možno povedať, že ide o nerovnováhu organizmu vyvolanú nadmernou stratou niektorých minerálov. Tie z tela odchádzajú potením, ktoré úpal vo veľkom sprevádza.

Úpal u detí príznaky:

Zapamätajte si, že úpal sa veľmi často objavuje až po niekoľkých hodinách. Dieťaťu sa tak neurobí zle pri rybníku alebo na ihrisku, ale až potom čo príde domov alebo uprostred noci, kedy sa zobudí s horúčkou a nevoľnosťou.

1. vysoká teplota (aj nad 40 ° C)
2. zrýchlený tep
3. malátnosť
4. apatia
5. nevoľnosť
6. zvracanie
7. tŕpnutie šije
8. dezorientácia

Prvá pomoc

Úpal u detí patrí medzi život ohrozujúce stavy a nezaobíde sa bez konzultácie s lekárom. Nie je potrebné ihneď dieťa voziť na pohotovosť, vyžiadajte si telefonickú konzultáciu na najbližšej detskej pohotovosti. Dieťa zároveň starostlivo ochladzujte – umývajte ho vlažnou vodou a prikladajte studené obklady na krk, zápästia a členky. Snažte sa tiež, aby veľa pilo.
Základom je osolená voda, ale oveľa lepšie sa osvedčili rehydratačné roztoky z lekárne. Ak sa vám dieťa nepodarí na pitie prinútiť napríklad preto, že je príliš apatické, je nutné ho dopraviť k lekárovi a nechať zaviesť infúziu. Hospitalizácia zvyčajne netrvá dlhšie ako 24 hodín a dieťa sa po nej zotavuje veľmi rýchlo. Nezabudnite, že deti do šiestich rokov majú nárok na prítomnosť rodičov v nemocnici, ktorá je hradená poisťovňou.

Pozrite sa na veľký výber dojčenského oblečenia a potrieb pre bábätká.

Prečítajte si aj ďalšie články na tému dovolenka s deťmi:

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Zdroj: Šimůnková, M .: Náš malý pacient, TeMi CZ, 2010 + www.zdravilek.cz

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Letné nebezpečenstvo – úpal

  1. Pingback: Balíme s bábätkom na dovolenku | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia