Main menu

 

Mám doma dvojčatá!

2nd jún 2017

Milé mamičky, volám sa Markéta a mám doma dve desaťročné deti. Áno, dvojčatá. Keď som sa dozvedela, že namiesto jedného bábätka čakáme dve, myslela som na najhoršie, mala som veľký strach, bála som sa, že si nebudem vedieť rady. Nikto v rodine ani nikto z priateľov dvojčatá nemal, a tak ma nikto nedokázal povzbudiť. Bolo to moje prvé tehotenstvo, tým horšie, že som ani nevedela, čo to starostlivosť o dieťa je a aká je náročná. A teraz ma všetko čakalo dvakrát. Ale nakoniec som všetku starostlivosť zvládla s prehľadom aj vďaka svojej materskej intuícii, na ktorú nezabúdajte. A samozrejme som veľmi vďačná za každú pomoc, ktorú mi ponúkla moja rodina, tu tiež nikdy neodmietajte, bude potrebná. Teraz vám ponúknem na čítanie svoje skúsenosti a každá z vás už bude vedieť na čo sa pripraviť, nebudete tápať v strachu z nevedomosti ako ja. A tak vám, milé mamičky, prajem pekné čítanie.

Dve deti, dvoje starostí, dvoje výdaje

Keď sa mi moje krásne deti narodili, bola som tá najšťastnejšia mamička, pretože jednoducho prišlo dvakrát toľko šťastia, Kubko a Katka boli na svete. A potom to prišlo, strašná psychická kríza. Myslela som, že nemôže byť horšie. Vôbec som nevedela, ako mám dojčiť, dvojčatá mali hlad, neustále plakali, Kubko niekedy až kričal, vôbec nič nebolo v pohode. Aj rady odborníkov sa veľmi líšili. Niektorí hovorili – nedojčite, lepšie byť bez stresu so spokojnými bábätkami, dve deti, málo mlieka atď. A iní hovorili prečo dojčenie neskúsiť, je to prirodzené a ponúkam tým svojim deťom to najlepšie, teda až po materskej láske, čo pre bábätká existuje. Nakoniec som sa rozhodla pre dojčenie a dopadlo to dobre. Síce zo začiatku naozaj žiadna sranda nebola, ale vyšlo to. Avšak ak sa rozhodnete dvojčatá nedojčiť, som tiež na vašej strane, mať viacerčatá je aj tak náročné a stresujúce, tak prečo sa ešte stresovať niečím, čo ide ihneď a bezpečne riešiť. Ak máte málo mlieka alebo vám dojčenie jednoducho nie je umožnené, začnite sa sústreďovať predovšetkým na deti a všetko bude v poriadku.

Ďalej by vás mohlo zaujímať, že moje dvojčatá začali obe spať celú noc až v roku. Čo mi bolo platné, že dcérka spinkala ukážkovo od siedmej do siedmej, keď jej braček prekričal šesť nocí v týždni? Dvojvaječné dvojčatá toho nemajú geneticky spoločné viac než bežní súrodenci, len sa narodila v rovnaký deň. Nie je výnimkou, že jednému dvojčaťu stačí osem hodín spánku a druhému je dvanásť málo. Napriek tomu sa od začiatku snažte o spoločný režim. V prvých mesiacoch to asi bude skôr teória ako prax, zvlášť ak dojčíte (potreba jedla sa často líši rovnako radikálne ako potreba spánku), avšak vytrvajte, neskôr sa vám to bohato vráti. Ak nedojčite, môžete na pravidelný režim nabehnúť hneď.

Čo ma zo začiatku tiež veľmi trápilo, boli výdavky. Aj jedno bábätko stojí veľa peňazí, nieto keď vám prihrá osud rovno dve. Aby som minimalizovala výdavky, maximum vecí som si požičala alebo kúpila z detských bazárov. A to nielen dojčenské oblečenie, ale aj postieľky, prebaľovaciu podložku, kolotoč nad postieľku, kúpacie vedierko, elektronickú pestúnku, odsávačku mlieka… Výnimka? Kočík. Kúpte nový a najlepší, aký si môžete dovoliť. Najskôr ho dosť „doratujete“, takže požičiavať si ho neodporúčam, ale aj tak ho neskôr dobre predáte a oveľa lepšie ako kočík pre jedno dieťa, pretože ponuka dvojkočíkov je výrazne menšia.

Kto sa hrá, nezlostí!

Čo ešte by som vám chcela napísať a okrem iného odporučiť je dôležitý fakt, že je dobré deti odmalička viesť k tomu, že sú parťáci. Po čase som spomínaný fakt vyskúšala a pochopila. Už v batoľacom veku si totiž môžu po určitý čas „vystačiť samy“, napríklad ráno, než vyrazíte do víru ihrísk či parkov. Ich izbička nech je ich kráľovstvom! Nemusíte byť pri všetkom, využite výhody, že máte dve deti, ktoré sú na tom vývojovo i mentálne dosť podobne. Občas sa človek hračkami doslova brodí a s nehodami sa počíta, ale keď deťom nechávate určitý priestor, a teda dôveru, učíte ich tým samostatnosti a zodpovednosti.

Čas na seba

Toto je najťažšie, ale veľmi dôležité. V záujme svojho duševného zdravia a rodinnej pohody som si po čase každý deň naplánovala aspoň štvrťhodinku pre seba, aj keby to mala byť káva vypitá s „kamarátkou na telefóne“, zatiaľ čo moje deti, páni, zázrak! – spia. Nechala som prach prachom a riad riadom a chvíľu som bola sama (so) sebou. Liečivý okamžik. Možno som teraz najviac zo všetkého mama, ale predsa nie som „len“ mama.

Mimochodom, od škôlkového veku a vyššie spoznáte, že ako úžasný, takmer kúpeľný odpočinok vnímate aj program s jedným dieťaťom, či už je to dievčenské nakupovanie, alebo zmrzlina so synom. Až v tej chvíli vám dôjde, že inak ste v permanentnom záprahu a podprahovom strese a potrebujete relax za dve mamy!

Dve deti naraz? Väčší prídel radosti a výhod

Zo začiatku mi dvojčatá dali zabrať, ale to sa postupom času obrátilo! Kým uštvané kamarátky s deťmi prebehovali zo škôlky do školy a z krúžku na krúžok, ja som si zanechala obe deti na tom istom mieste a tanečným krokom zamierila domov či do práce s vedomím, že si svoje 2v1 zase pekne pri jednom vyzdvihnem.

Až postupom času práve oceníte, že vaše deti sú v rovnakej vývojovej fáze, že nepoznáte hádky a krivdy typu „mladší kontra starší“, že majú spoločnú izbičku aj spoločný režim, že sa spoločne učia lyžovať, korčuľovať, jazdiť na bicykli atď. Jednoducho parťáci !

Tip: Až ich budete prihlasovať na cvičenie pre deti alebo dávať do kútika, skúste sa popýtať na zľavu pre dvojčatá či jednoducho pre druhého súrodenca.
Kamarátky nadovšetko

Pravé priateľky sú najlepší životný dar, ktorý sa vám ponúka. Dobrá kamarátka chápe, že máte plné ruky práce a sama od seba vám pomôže, za žiadnych okolností vás neľutuje. Nikdy nezabudnem, ako moja kamarátka Petra po cvičení pre batoľatá vždy plynule prešla od svojho syna k niektorému z mojich dvojčiat a začala ho obliekať, bez toho aby prerušila hovor. Čoby „druhorodička“ mala všetko dávno v malíčku, zatiaľ čo ja, neistá, sa morila so všetkým a ešte mi hocikedy tiekli nervy. To vďaka nej som prežila materskú v zdraví a odvážila sa s deťmi na veľa akcií a výletov. Skrátka sme boli dve na tri deti, a bolo jedno, ktoré je koho. A rozhodne sa tiež stretávajte s mamičkami viacerčat, môžu vám veľa poradiť aj pomôcť a zároveň tiež zistíte, že rozhodne si nevediete ako mama dvojičiek zle.

Mám dvojčatá a som hrdá mamička

Aj keď niekedy padáte, vy to zvládnete a vyjdete z toho silnejšie. Keď som bola chronicky nevyspatá, opakovala som si, že Boh / príroda (doplňte si samy) vie, čo robí, a dvojčatá nadelí len žene, ktorá to zvládne. Že skrátka nie je náhoda, že som „dostala dôveru“, a že ju predsa nemôžem sklamať! Užívajte si svoje dvojité materstvo a buďte právom hrdá na svoje deti, ale aj na seba. Máte prečo.

Prečítajte si aj ďalšie články o súrodencoch:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského oblečenia.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Mám doma dvojčatá!

  1. Pingback: Čo mi materstvo dalo … | Blog Mimulo

  2. Pingback: Môj prvý týždeň s bábätkom | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia