Main menu

 

Máme batoľa – ako si vytvoriť bezpečnejšie byt?

12th nov 2015

Malé bábätko sa nám mení pred očami az nepatrného, pohybom neoplývajícího tvorčeka sa mení v šikovné a zvedavé batoľa, začína pekne sedieť a hlavne, a to v oveľa väčšej miere, pekne všade cestovať po byte po štyroch. Musíme začať byť v týchto dňoch naozaj viac v strehu, ale nie je nutné dieťa každú sekundu prenasledovať, obmedzovať alebo ho snáď zatvárať neustále do postieľok či ohrádok, pretože dieťaťu predsa každý pohyb svedčí, o to viac pokiaľ ide o lezenie. Stačí mať byt tak upravený, aby nedochádzalo k nechceným zraneniam. Na čo musíme myslieť predovšetkým?

baby girl crawling on floor over white background

Pozor na rohy a ostré hrany

Ak máte v byte stoly alebo iný nábytok, ktorý ostré hrany, tak ho okamžite na čas uschovajte, než vám dieťa trochu poporoste alebo, obzvlášť pri stoloch, si kúpte zaoblené chrániče rohov, vyrábajú je v drevené, silikónové alebo plastovej podobe, teda vyberať možno podľa vašich potrieb a nenarušíte dizajnový ráz stola. Tiež ak váš byt také schéma, kde sa objavuje viac hrán (ide predovšetkým o byty, ktoré majú uprostred zakomponované tzv. Bytové jadro), môžete si zaobstarať silikónové ochrany rohov hrán tak, aby ste predišli akýmkoľvek úrazom svojho dieťatka.

Preč s drobnými predmetmi

Veľmi nebezpečné pre vaše dieťa môže byť vdýchnutie či prehltnutí nejakého drobného predmetu. Každé batoľa musí všetko, v rámci svojho poznávania, ochutnať a vyskúšať v ústach. V mnohých domácnostiach takto došlo tiež k úmrtiu dieťaťa. V prípade staršieho súrodenca okamžite všetky drobné hračky bezpečne schovajte, aby si s nimi deti nemohli hrať a (v prípade zvedavého batoľaťa) strkať do úst. Ak tiež vy máte nejaké malé dekorácie, všetky dajte na nejakú dobu z dosahu svojich detí. Všetko pre ich bezpečnosť.

Všade zarážky

Aby malo vaše dieťa naozaj bezpečný domov, je dobré si tiež zaobstarať do bytu pár funkčných zarážok. Pre dobrý pocit a samozrejme nielen pre neho si kúpte pár dverových zarážok (aj iných napr. k zásuvkám a skriniam), slúži na zabezpečenie dverí nielen proti prievanu a na ochranu múrov či nábytku, ale tiež zabráni priškrtenia detských prstov a dôležitá je zarážka / zábrana ku schodom ak je doma niekde máte. U schodov sa lezúci batoľatá rady motajú a nehoda na seba potom nenechá dlho čakať. Schody sú obľúbené prekážky našich najmenších a nie je nič lepšie ako ich prekonávať.

Pozor na elektrické zásuvky

Naši malí koumaci“ milujú zásuvky. Strkajú do nich prsty, olizujú ich a zasúvajú do nich tiež hocijaké ďalšie predmety a hračky. Preto je lepšie, keď zásuvky deťom znepřístupníme alebo je inak zabezpečíme, existujú poistky do elektrických zásuviek a predávajú sa dokonca po niekoľkých kusoch, tie sa stanú najlepšími pomocníkmi zase pre nás rodičov.

Preč s dekoráciami

Aj keď vám to možno bude veľmi ľúto, svoje krásne dekorácie si radšej tiež na čas uschovajte alebo si ich vystavte mimo dosahu vášho batoľaťa, pretože také veci, ktoré bývajú výrazné, zaujímavé a tie ktoré bude mať vaša ratolesť najviac zakázané, si bude chcieť najviac vyskúšať a nechať je preskúmať svojimi prstíky a ústami. Preto mnoho krásnych vecí končí v odpadkovom koši a niekedy horšie nato aj dieťa v nemocnici.

Či už si necháte poradiť alebo nie, bude všetko závisieť na vašom rodičovskom prístupe a na vašej opatrnosti. Domov má byť vždy pre naše deti symbol istoty a bezpečia a taký domov tvoria deťom predovšetkým rodinné zázemie, teda samotní rodičia.

Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

music-818459_1920

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Máme batoľa – ako si vytvoriť bezpečnejšie byt?

  1. Pingback: Čoho sa deti najviac boja? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia