Main menu

 

Menštruácia po pôrode

12th aug 2016

Tak ako je každá žena iná, tak sa aj menštruácia po pôrode u každej ženy dostavuje rôzne. Ženy, ktoré svoje dieťa nedojčia, mávajú zvyčajne prvú menštruáciu už po šestonedelí. Zato dojčiace ženy môžu byť veľa mesiacov po pôrode stále bez menštruácie a prvá sa môže objaviť, až keď prestanú dojčiť.

Popôrodné krvácanie

Po pôrode najprv žena krváca. Počas šestonedelia je krvácanie normálne a prirodzené. Vyplavujú sa zvyšky krvných zrazenín a plodových obalov. Toto vaginálne krvácanie môže trvať 2 – 6 týždňov po pôrode a nemá s menštruáciou nič spoločné. Žena v šestonedelí by nemala používať na toto krvácanie tampóny, ale mala by nosiť a často si meniť vložky.

Prvá menštruácia

Menštruačné krvácanie sa po pôrode vracia veľmi individuálne. Dostaviť sa môže po šestonedelí, alebo mnoho mesiacov po pôrode. Prvá menštruácia často predstavuje zmenu proti tým, na ktoré bola žena zvyknutá pred tehotenstvom. Je to z dôvodu výrazných zmien hladiny hormónov, ktorým ženine telo čelilo v tehotenstve, pri a po pôrode.

Zásadný vplyv na návrat menštruácie po pôrode má skutočnosť, či žena dojčí. Nedojčiace matky mávajú prvý menzes už ihneď po šestonedelí. Teda akonáhle skončí šestonedelie, kedy sa telo rodičky čistí a dáva dohromady po pôrode. Na rozdiel od dojčiacich žien, kedy často menštruácia nastupuje s oneskorením, ba dokonca až vtedy, keď žena prestane úplne dojčiť. A to vďaka hormónu prolaktínu, ktorý je vylučovaný pri dojčení, a ktorý blokuje spúšťacie mechanizmy u vaječníkov.

Priebeh menštruácie po pôrode

Priebeh menštruácie po pôrode môže byť odlišný od predpôrodného priebehu. Krvácanie môže byť silnejšie alebo naopak takmer žiadne. Žena môže pozorovať výraznejšie zmeny nálady (predmenštruačný syndróm). Môžu sa objaviť výkyvy v chutiach (rovnako ako v tehotenstve). Pociťovať môže žena bolesti v podbrušku, alebo nemusí pociťovať nič. Popôrodná menštruácia môže byť skrátka iná.

Mnoho žien postihuje predmenštruačný syndróm, ktorý sa objavuje asi týždeň až 10 dní pred samotnou menštruáciou. Je to veľmi individuálna záležitosť. Sú ženy, ktoré upadajú do depresií, striedajú sa u nich nálady, objaviť sa môže aj úzkosť, agresivita. Ak sú príznaky predmenštruačného syndrómu príliš silné, odporúča sa navštíviť gynekológa, ktorý spresní diagnózu a odporučí optimálnu liečbu.

Počas prvej menštruácie po pôrode by žena mala dostatočne odpočívať. Vzhľadom k starostlivosti o bábätko je to síce takmer nemožné, no mala by sa o to aspoň pokúsiť. Pomôcť by mal partner a rodina. Ďalej sa odporúča prijímať viac tekutín, ľahšia strava a obmedziť alkohol. Relaxovať a neprepínať sa. Po prvej menštruácii dochádza k návratu do starých koľají a nasledujúca menštruácia býva už tolerovaná dobre.

Menštruácia, dojčenie a antikoncepcia

Dojčenie je prirodzená hormonálna antikoncepcia. Avšak aby dojčenie fungovalo ako antikoncepcia, musia byť prísne splnené podmienky – žena musí dojčiť plne, intervaly medzi jednotlivými dojčeniami nesmie presiahnuť 6 hodín v noci a 4 hodiny cez deň, dieťa musí byť výlučne dojčené a nesmie mu byť podávaná žiadna iná strava ani tekutiny, matka doteraz nemala menštruáciu. Ak sú tieto podmienky splnené, možno dojčenie považovať za pomerne spoľahlivú antikoncepciu. Ale platí to iba prvých 6 mesiacov po pôrode. Akonáhle od pôrodu uplynie viac ako 6 mesiacov, objaví sa menštruácia, dojčenie potom nemožno považovať za formu antikoncepcie. Avšak to, že žena dojčí, neznamená, že nemôže otehotnieť. Na dojčenie ako antikoncepciu sa spoliehať nedá a žena aj pri dojčení môže otehotnieť. Tým, že žena nemenštruuje, nemá šancu zistiť, či sa už nedostavila prvá popôrodná ovulácia. Ak neplánujete ďalšie bábätko, vyberte si niektorú z foriem antikoncepcie.

Prečítajte si aj ďalšie články o obdobie po pôrode:

Pozrite sa na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S prianím pekného dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Menštruácia po pôrode

  1. Pingback: Šestonedelie | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia