Main menu

 

Moje tehotenstvo – 9. – 13. týždeň

19th apr 2017

Byť prvýkrát tehotná je krása a zážitok na celý život. Ale byť tehotná druhýkrát je zaručene ešte krajšie. Všetko vnímam dvakrát toľko. Mám pocit, že tieto spomienky si musím uchovať nastálo. A tu príbeh pokračuje. Bruško začína pomaly vykukovať, čaká ma kontrola v 11. týždni, 5 ampuliek krvi a ultrazvukový skríning.

Najskôr kontrola + odbery

Začína dlhá ceremónia. Odbery (biochemický skríning), vypisovanie preukazu, kontrola. Sestrička si ma zavolá a na úvod obdržím tehotenský balíček – sprievodca tehotenstvom, vzorky a ďalšie lajstre k pôrodu (vyhlásenie o mene, dotazník pre pôrodnicu a ponuku predpôrodného kurzu). Následne mi meria tlak. Je ukážkový. Potom prídu na rad odbery krvi. Nachystaných 5 ampuliek. Sestrička sa ma pýta, či to zvládnem v sede. Asi pri mojej proporcii tela, momentálnych 53 kg a 159 cm, si nebola úplne tak istá. Ja myslím, že ano. Celú dobu dobre, až na poslednú ampulku, kedy sestričke spadla na zem ešte prázdna ampulka. Snaží sa ju jednou rukou pozbierať, druhou rukou mi pridržiava ihlu v ruke a ja cítim, ako sa mi krásne tá ihla vŕta všetkými smermi. Z toho sa mi urobí fakt blbo. Zvládam to až do konca, ale už cítim tlak v hlave a stav na omdletie. Chvíľu sa spamätávam a neskôr si ma zavolá do ordinácie dr. Na ultrazvuku je dieťatko o dosť väčšie ako by malo byť podľa MS. Upravuje termín pôrodu o 9 dní skôr. Musela som teda otehotnieť skoro po MS. To vysvetľuje aj ten krátky cyklus pred otehotnením (pozri 1. diel – Moje tehotenstvo). Potom sa už len rozplývajú, ako hýbe ručičkami. Skôr nebolo vidieť, že by sa nejako hýbal, preto to rozněžnenie :). Nakoniec ostávajú len formalitky do tehotenského preukazu a z ordinácie odchádzam nabalená obdržaným balíčkom, preukážkou a hlavou nových zážitkov.

Ultrazvukový skríning

Tento ultrazvuk môj dr. nerobí, respektíve nemá na to dostatočné vybavenie, a tak ma objednáva k špecialistovi na odhalenie vrodených vývojových vád. Už som u neho bola pri prvom tehotenstve, takže som vedela, čo ma čaká. Podrobne meria šijové prejasnenie, zameriava sa na jednotlivé časti celého telíčka bábätka, tep srdiečka a podľa ich slov to bude na 60% druhý chlapec (ja som mala od začiatku tehotenstva vnútorný pocit opačný, asi viete aký :), ale zdravie je to hlavné). Našťastie bolo všetko v poriadku a pravdepodobnosť postihnutia je úplne minimálna. Veľkosť bábätka je podľa neho tiež väčšia, o 7 dní. Odchádzame s manželom šťastní, že je bábätko zdravé a odnášame si fotečky 4D. Tieto fotky sú fakt bomba a nedajú sa porovnať s obyčajnou fotkou z ultrazvuku. Takže ak máte možnosť si takú fotku vybrať, hoci si priplatíte, neváhajte ani chvíľku. Stojí to za to.

Ach, tie chute!

Minule som zaryto písala, ako nemám chuť na sladké. Aká som bola naivná. Všetko sa zmenilo, keď ma prestalo naťahovať asi okolo 10. týždňa. Obrat o 360. Nemám vyložene žravé dni, ale nejakú sladkú mňamku, to môžem :). A raz prišla jedna mega chuť na hranolky. Tie z domácich zemiakov. Klasické vyprážané hranolky som snáď nejedla niekoľko rokov a naraz toto. Jeden deň mi to nestačilo a druhý deň som musela dať repete. Proste chuť ako blázon. Nemôžem za to, som „len“ tehotná :).

Bruško sa začína vykukovať

Všímam si, ako sa mi podbruško začína zaguľacovať. A to je ešte len 13. týždeň. U prvého to bolo ďaleko neskôr, snáď v 18. týždni. Prsia rastú, oťažievajú, ale nijako nebolia. Bruško a prsia zatiaľ ničím nenatieram, ale ako tak pozerám, za chvíľu budem musieť. Natierala som rastúcí bruško aj u prvého tehotenstva a len posledný týždeň mi nad pupkom vyskočili centimetrové strie. Celkové dojmy mám teraz také, že to nejako rýchlo uteká. V porovnaní so začiatkom tehotenstva som mala dojem, že sa týždne hrozne vlečú a každý týždeň si čítala vývoj bábätka na netu. Od doby, čo mi dr. povedal, že je maličký cca o týždeň väčší, mi pripadá, že všetko rýchlejšie uteká. Nevedomky som akoby preskočila jeden týždeň a články o vývoji bábätka čítam len občas. A nakoniec jedna fotka zo 14. týždňa ráno pred raňajkami. Zámerne fotím ráno. Večer som ako balón a fotečka by bola trochu zavádzajúca :).

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

Prečítajte si aj ďalšie tehotenské denníky:

 

S prianím nádherného dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Moje tehotenstvo – 9. – 13. týždeň

  1. Pingback: Čo vníma bábätko v brušku? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Moje tehotenstvo – 5. – 8. týždeň tehotenstva | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia