Main menu

 

Moje tehu – 14. – 18. týždeň

26th máj 2017

Uteká to mega turbo rýchlo! Kde je tá chvíľa, kedy som sa dozvedela, že čakáme druhé dieťatko a teraz som sa prehupla do druhého trimestra … Čo sa deje teraz? Začínam pravidelne mazať brucho, priberám jedna báseň a k tomu chodím na bazén, často obávaný mnohými tehuľkami.

Mesačná kontrola tehuľky

Ako som písala minule, screening dopadol dobre. Až na jednu menšiu výnimku, a to ľahko zvýšené hodnoty štítnej žľazy. Aj keď sa nejedná o nič drastického, v tehotenstve sa to vraj musí viac strážiť. A tak ma gynekológ posiela k špecialistovi, endokrinológovi, ktorý mi na základe ďalších odberov ordinuje Euthyrox a Jodid. Ani som netušila, že neliečená štítna žľaza môže bábätku nejako ublížiť. Endokrinologička ma upokojila, že vývoj mozgu dieťatka nie je v ohrození, ale hodnoty sú mierne nižšie, takže preto tie lieky. Každý mesiac som preto pod dohľadom a podľa odberov mi upravujú dávky.

Klasická kontrola na gynde dopadla v poriadku a po druhej sa dozvedám pohlavie (v 16. týždni). „Vidíte, niečo mu tam vyčnieva… podľa môjho názoru, na 90% chlapec!“ – hovorí doktor. Je to jasné, videla som to tiež. Je to chlapec ako buk. Náš syn si prial bračeka, takže ho bude mať 😊. Ostatne snáď všetky moje kamarátky, ktoré rodia v rovnakom mesiaci, čakajú takisto chlapca, takže sa chlapci na návštevách dúfam pohrajú 😊.

Natieram bruško

Osvedčil sa obyčajný detský olejček. A to rovno detský pre bábätká. Doma som našla detský s prímesou olivového oleja. Dobre mastí a to je hlavné. Rozhodne mi vždy viac vyhovujú oleje než krémy. Po kréme mi nezostala pokožka tak krásne vláčna ako po oleji. U prvého tehotenstva som natierala drahým olejčekom priamo pre tehotné. Ach, ako úžasne funguje reklama 😊. Až po narodení môjho chlapčeka som jeho pokožku natierala detským olejčekom, ktorý mi prišiel takmer totožný s tým pre tehotné. Mažem teda pravidelne po večernej sprche a je to už môj rituál. Na konci tehotenstva vám určite napíšem, či mi vykukli nejaké nové strie.

Chodím na bazén

Manžel má permanentku na bazén, ktorej skoro končí platnosť. Chceli sme ju všetci traja ako rodina využiť a vziať nášho malého prvýkrát na krytý bazén. Ja som mala za seba spočiatku obavy, aby som si z vody niečo „neodniesla“. Nie som síce nejako náchylná k mykózam z vody, ale strach tam aj tak bol. A to najskôr vplyvom internetu a názorov kamarátok, ktoré majú hrôzostrašné príbehy čo kde počuli … Pre pokoj duše som si pre istotu kúpila probiotické tampóny. Od tej doby sme boli na bazéne snáď 10x a musím zaklopať, cítim sa skvelo. Človek sa cíti vo vode naraz o dosť ľahší 😊. Niekedy si dám aj pár kondičných bazénov. Nášho malého bazén neskutočne chytil a vždy sa veľmi teší. A to ma teší o to viac.

Prvé pohyby alebo to najlepšie nakoniec

Veľa prvorodičiek hrozne zaujíma, kedy ucíti prvé pohyby. U prvého bábätka som prvýkrát cítila v 18 týždni tzv. Motýliky (šteklenie) a až niekedy v 22 týždni zreteľné kopanečky. A teraz? Už v 14 týždni jedno pošteklenie a potom týždeň nič. Tak sa to opakovalo aj ďalší týždeň. A potom to začalo. V 16 týždni som cítila zreteľný kopaneček. Je to niečo také, akoby niekto len raz ťukol na dvere. A tak to pokračovalo ďalej, občasné jedno ťuknutie. Potom v 18 týždni to už boli zreteľné a veľa častejšie kopanečky. Prvé pohyby sú niečo neopísateľné. Zrazu Vám príde, že sa s bábätkom ešte viac rozprávate ako kedykoľvek predtým 🙂.

Nabudúce nás čaká veľký ultrazvuk v 20. týždni. Snáď všetko dopadne dobre. Držte päste.

P.S. Fotila som týždeň po týždni … v 16. týždni vyzerá bruško nejaké väčšie … asi blbý uhol alebo čo, fakt neviem 😊

Prečítajte si aj ďalšie tehotenské príbehy alebo pokračovanie môjho príbehu – Moje tehotenstvo – 19. – 23. týždeň.

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského oblečenia a dojčenských potreb.

 

 

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Moje tehu – 14. – 18. týždeň

  1. Pingback: Moje tehotenstvo – 5. – 8. týždeň tehotenstva | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia