Main menu

 

Narodil som sa predčasne. Čo mňa a mojich rodičov čaká?

16th nov 2016

Príroda poväčšinou bábätkám dopraje možnosť dostatočne dozrieť v matkinom lone, v poslednej dobe ale niektoré deti, napriek všetkej snahe prírody a rodičiek, nemajú to šťastie …

Dôsledkom trendu posledných rokov, ktorý zahŕňa zvyšujúci sa vek matiek a rastúce počty umelých oplodnení, je, že počet predčasne narodených detí celosvetovo stúpa. Ale práve preto, že v dnešnej dobe skutočne predčasných pôrodov pribúda, sú už odborníci na nedonosené detičky pripravení takmer vo všetkých pôrodniciach a neonatológia je už na vysokej úrovni a dokáže zachrániť v podstate každé predčasne narodené dieťa, teda plod, ktorý je už životaschopný.

Ešte pred dvadsiatimi rokmi sa za životaschopné považovali iba deti s pôrodnou hmotnosťou nad jeden kilogram a aj tie boli veľmi ohrozené najrôznejšími závažnými komplikáciami. V roku 1994 však bola v Českej republike legislatívna hranica životaschopnosti znížila na pôrodnú hmotnosť 500 g alebo 24. týždeň tehotenstva, pričom ani menšie deti, ak sa narodia v dobrom stave, nie sú celkom bez šance.

Aj keď sú lekári na takéto prípady pripravení dokonale, rodičia nikdy. Musia si pri príchode dieťaťa na svet pripustiť, že ich čaká dlhá, veľakrát nekončiaca cesta. Musia sa obrniť trpezlivosťou a zhovievavosť. Čo všetko rodičov a ich predčasne narodené dieťatko čaká?

Baby boy born premature only one day old in ICU

Prichádzam na svet

Ahoj, som chlapec a volám sa Tobiáš. Narodil som sa mamičke o niečo skôr, preto je pre mňa príchod na svet o niečo náročnejšie ako pre ostatné novonarodené deti. Nie že by som nemal vyvinuté niektoré orgány, skôr sa jedná o to, že ich nemám dostatočne zrelé a pripravené na mimomaternicový život. Preto je veľmi často nutné mi s touto adaptáciou pomôcť. Bol som teda hneď po pôrode umiestnený do inkubátora, ktorý zabezpečoval udržiavanie mojej primeranej telesnej teploty. V podstate sú to také plexisklové „rúry“, ktoré pre mňa nie sú nijako škodlivé. Súčasne som bol napojený na rad monitorov, ktoré snímajú mojé základné životné funkcie a pomáhajú môjmu doktorovi rozhodovať o ďalšom liečebnom postupe. Mamička sa o mňa nemusí báť, hadičky a drôtiky mi nijako neubližujú, to všetko iba umožňuje lepšie sledovanie mojich funkcií a potrieb. Mamička sa ma môže tiež dotýkaťa hladkať, ak jej to môj zdravotný stav dovolí, čítať mi rozprávky alebo mi spievať. Podľa môjho doktora je pre mňa priamy kontakt s mamičkou alebo oteckom veľmi dôležitý.

Než budem môcť domov

Ak ma páni doktori pustia domov, mám za sebou rad vyšetrení. Hneď v prvých dňoch mi kontrolujú pomocou ultrazvuku mozog (kde v oblasti mozgových komôr môže dôjsť ku krvácaniu rôznej intenzity. Výskyt krvácania sa v poslednej dobe výrazne znižuje. Tento problém je väčšinou obrazom ťažkej popôrodnej adaptácie. Najväčšie riziko je u najmenej zrelých detí) a oči .
V posledných týždňoch pred prepustením je u detí narodených pod 32. týždeň tehotenstva vyšetrovaných očné pozadie, kde by sa mohlo vyvinúť ochorenie zraku nezrelých – tzv. Retinopatia. Ide o poruchu rastu ciev, ktoré sietnicu vyživujú a rastú od centra sietnice do jej periférie, a táto porucha môže viesť k následnému poškodeniu zraku. Príčina nie je celkom známa, ako hlavný faktor sa uvádza kolísanie hladiny kyslíka v prvých týždňoch života. Výrazný spolupôsobiaci faktor sa pripisuje infekcii, ktorá prebehla v období pôrodu či v popôrodnom období.

Čo sa mi môže stať?

Ďalším z problémov, ktoré sa môžu vyskytnúť u nezrelých detí, je chronické pľúcne ochorenie, ktoré vzniká ako následok dlhodobej umelej pľúcnej ventilácie (bez tejto terapie by sa však nepodarilo množstvo detí zachrániť). Za deti s chronickým pľúcnym ochorením označujeme také nezrelé deti, ktoré potrebujú kyslík alebo ventilačnú podporu ešte štyri týždne pred ich pôvodným termínom pôrodu (v 36. týždni tehotenstva). Neznamená to však, že tieto deti budú potrebovať kyslík i naďalej, s rastom a dozrievaním pľúc sa dýchanie väčšinou postupne zlepšuje a prevažná väčšina detí je prepustená domov bez kyslíka. Konečným dôsledkom môže byť mierne obmedzenie maximálnej dychovej kapacity, ktoré však dieťa zvyčajne vôbec neobmedzuje v bežných aktivitách.
U detí s chronickým pľúcnym ochorením môžu byť častejšie ochorenia dýchacích ciest v dojčenskom a batoľacom veku.

Hurá domov

Pustili nás s mamičkou domov v čase, keď som sa mal narodiť, má to tak väčšina detí, ktoré sa narodia o niečo skôr ako ja. Našťastie odchádzam zdravý, plný života bez vyššie menovaných problémov, a takých nás je väčšina. Doma to má mamička so mnou o niečo náročnejšie. Kŕmiť ma tiež nie je jednoduché. Mamička sa zo začiatku dosť trápi. Ale veľakrát to býva iba zo strachu, či sa mi ešte niečo nestane, či to najhoršie už mám skutočne za sebou.
Mojich rodičov so mnou čaká rad kontrol a nutných sledovaní, ale ak bude môj vývoj primeraný, počet návštev lekárskych ordinácií sa postupne bude znižovať. Možno budem musieť chodiť do rizikových poradní, ak ma tam detská pani doktorka odošle. Tam sa budú sústreďovať na moju dobrú výživu a rast a sledovať vývoj respiračných funkcií. Pri problémoch mi pomôžu potrebnou liečbou.
Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou je monitorovanie psychomotorického vývoja, ktorý sleduje špecializovaný neurológ a zaisťuje či koordinuje potrebnú reflexnú rehabilitáciu.

A rastie a rastie …

Pravdepodobne budem zo začiatku na všetok svoj pohyb veľmi opatrný, ale myslím si, že rovnako deti svojho veku čoskoro dostihnem, tiež páni doktori to hovoria. A určite porastú rovnako rýchlo. Ak budem zdravý a usilovný a rodičia budú pri všetkých mojich snahách so mnou, nikto neskôr nespozná, že som sa narodil mamičke skôr, ako som mal. Rodičom budem časom robiť radosť, aj keď budem zo začiatku v chodení aj rozprávaní pomalší, ako ostatné deti rovnakého veku. A mamu a otca budem mať stále rovnako rád a možno aj viac, než čakajú, až podrastiete.

(Definitívnu prognózu celého psychomotorického vývoja však v prvých týždňoch života nikto odhadnúť nevie. Predčasne narodené bábätko bude potrebovať trochu dlhší čas na to, aby bolo rovnako šikovné ako jeho vrstovníci, ktorí prišli na svet vo vopred určenom termíne pôrodu. Pre rodinu to môže byť o niečo väčšia záťaž ako s celkom zdravým donoseným novorodencom, ale väčšinou sa výchova a starostlivosť o nezrelé deti veľmi rýchlo porovnáva. Väčšina detí nastupuje do školských lavíc so svojimi rovesníkmi. Samozrejme platí, že najmenšie deti sú najrizikovejšie, ale každé dieťa je iné a faktorov , ktoré ovplyvňujú budúci vývoj dieťaťa, je mnoho.)

Prečítajte si aj ďalšie články na tému pôrod:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

CzechSlovakia