Main menu

 

Nástrih hrádze

1st jún 2017

V pôrodníckych zariadeniach je pomerne častým výkonom pri pôrode aj nástrih hrádze. Nástrih hrádze, tiež zvaný epiziotómia, je chirurgický zákrok, ktorý v slovenských pôrodniciach podstúpi približne každá druhá žena, ktorá rodí vaginálnou cestou. V mnohých pôrodniciach sa vykonáva rutinne, avšak to so sebou nenesie žiadne výhody pre ženu ani pre dieťa. Zato je to veľmi diskutovaná kontroverzná téma, ktoré má mnoho odporcov. Čo je to nástrih hrádze? Dá sa mu predchádzať? Je výhodnejší nástrih alebo spontánne natrhnutie?

Čo je to nástrih hrádze?

Epiziotómia je nastrihnutie miesta medzi pošvou a konečníkom. Vykonáva sa pri pôrode počas druhej doby pôrodnej, na vrchole kontrakcie, keď je hrádza pod tlakom hlavičky napnutá, aby sa rozšíril vaginálny otvor pri pôrode hlavičky. Ide o zákrok, ktorý sa vykonáva bez anestézie. Po nástrihu sa poranenie ošetruje, šije v lokálnej anestézii samovstrebávacími stehmi, ktoré obvykle zmiznú do dvoch týždňov po pôrode. Nástrih by sa mal vykonávať len v indikovaných prípadoch, nie rutinne ako sa to dialo pred pár rokmi (v niektorých pôrodniciach možno rutinne i dnes).

V niektorých prípadoch môže dôjsť k poraneniu krčka maternice, pošvy a hrádze. Napríklad ženy, ktoré trpia v tehotenstve na pošvové infekcie, majú sliznicu krehkejšiu a ľahšie zraniteľnejšiu pri pôrode. Hlavné dôvody pre vykonanie epiziotómie sú:

  • pôrod koncom panvovým
  • prílišná veľkosť plodu
  • predčasný pôrod
  • kliešťový pôrod
  • plod s dýchacími ťažkosťami
  • vysoká pevná hrádza rodičky
  • nekontrolované tlačenie rodičky

História nástrihu

Prvá epiziotómia bola zaznamenaná v 18. storočí. Ďalšie storočia sa nástrih vykonával len výnimočne, a to predovšetkým mužskými pôrodníkmi. Pri pôrodoch doma, ktorých bola väčšina, a ku ktorým dochádzali babice, prípadne rodili ženy len s inou ženou z rodiny alebo samy, sa epiziotómia nevykonávala. Svetová miera epiziotómie výrazne vzrástla až na začiatku 20. storočia s presunom pôrodov z domu do nemocníc. Nástrih sa tak stal najčastejšie vykonávanou chirurgickou operáciou. Až v posledných 10 – 15 rokoch sa začali vykonávať výskumy, ktoré hodnotia, či výhody epiziotómie prevažujú nad zápormi. A pristupuje sa s k záverom, že epiziotómia je skôr škodlivejšia ako prospešná.

Výhody či nevýhody?

Urýchlenie pôrodu – Skracuje sa však len kratučký časový úsek na úplnom konci pôrodu.

Ochrana pred ochabnutím svalstva panvového dna – Ukázalo sa však, že z tohto ohľadu nemá nástrih žiadny význam. Rozhodne epiziotómia nechráni pred inkontinenciou ani pred prolapsom genitálií. Je spájaná s nižšou svalovou silou panvového dna v porovnaní so spontánnym natrhnutím.
Ochrana pred natrhnutím – Čo do rozsahu je nástrih rovnaký ako natrhnutie 2. stupňa (to je najčastejšie natrhnutie pri pôrode). Navyše epiziotómia vykonaná pri prvom pôrode výrazne zvyšuje riziko spontánneho natrhnutia pri ďalších pôrodoch.

Lepšie hojaci sa čistý rez? – Nie vždy sa čistý rez vedený pôrodníkom bude hojiť lepšie ako natrhnutie. Prirodzené natrhnutie si totiž vyberá cestu najmenšieho odporu, a tak sa vyhýba veľkým cievam, nervom či svalu a väčšinou ani nie je tak hlboké a rozsiahle. Kým nástrih si nevyberá a ide skrz všetky tieto štruktúry.

Svoje opodstatnenie môže mať epiziotómia v prípadoch, keď je extrémne dlhá vypudzovacia fáza, alebo keď sa plodu nedarí.

Závažnou komplikáciou nástrihu môžu byť trhliny zasahujúce svaly v análnej oblasti. Takýto problém môže viesť až k problémom s udržaním stolice. Potom je väčšinou nutné operatívne riešenie.

Podľa WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) by nemala miera epiziotómie u vaginálnych pôrodov presiahnuť 10%. V Českej republike bola táto miera v roku 2012 45%. Vo Veľkej Británii len 8%.

Zásah do psychiky ženy – Rutinne vykonaný nástrih hrádze môže žene spôsobiť emočné a psychické ťažkosti. Týka sa to predovšetkým nástrihov, ktoré boli vykonané bez súhlasu rodičky, ba dokonca proti vôli ženy.

Ako sa nástrihu vyhnúť?

Pri ochrane hrádze je zásadný samotný priebeh pôrodu, predovšetkým voľba pôrodnej polohy a spôsob tlačenia. Spontánne tlačenie znižuje riziko poškodenia hrádze, pretože rešpektuje prirodzené tempo pôrodu a dáva čas, aby sa hrádza prispôsobila veľkosti hlavičky. Najmenej vhodná poloha pri tlačení je pozícia na chrbte s kolenami pri tele. Naopak vhodnou polohou pre ochranu hrádze sú polohy vertikálne, s nohami široko rozkročenými, prípadne poloha poležiačky na boku. Pri samotnom pôrode je dôležité, aby žene nebola zima, pretože tkanivá sa uvoľňujú vplyvom tepla. Preto býva pôrod do vody k hrádzi šetrnejší. Možné je tiež prikladať teplý mokrý obklad v čase, keď sa začne prerezávať hlavička dieťatka.

Pomôcť môže do istej miery príprava už v tehotenstve. Pravidelná masáž hrádze a posilňovanie svalov panvového dna môže zlepšiť elasticitu tkanív. Odporúčajú sa Kegelove cviky na posilnenie panvového dna. Ide o rytmické sťahovanie svalov pošvového vchodu. Na zvýšenie pružnosti a uvoľnenie svalov panvového dna sa odporúča piť odvar z ľanového semienka. Všeobecne je dôležitý pohyb (chôdza, tehotenské plávanie, tehotenský telocvik, tanec). Ďalšou preventívnou pomôckou sú trénovacie balóniky, ktoré sa nafukujú a vytláčajú von z pošvy. Trénuje sa posledných pár týždňov pred termínom pôrodu. Ak sa chce žena nástrihu vyhnúť, môže tomu predísť výberom vhodnej pôrodnice alebo spísaním pôrodného plánu.

Prečítajte si aj ďalšie články o pôrode:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského oblečenie a dojčenských potreb.

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Nástrih hrádze

  1. Pingback: Čo všetko potrebujem, keď čakám bábätko na jar? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia