Main menu

 

Naučte sa hovoriť svojim deťom NIE!

12th okt 2016

Deti by mali mať možnosť spoznávať svet. Je však potrebné, aby im rodičia stanovili určité hranice, aby deťom nehrozilo žiadne nebezpečenstvo, aby si nemohli ublížiť. Ako to však urobiť? Pomôže hovoriť deťom NIE? „Nelež tam! Nerob to! Nesiahaj na to! … „Takéto a podobné zákazy a príkazy hovorí často mnoho rodičov. Dieťa však nechápe a často v zakázanej činnosti pokračuje. Vždy je lepšie dieťaťu vysvetliť, prečo nemá to či ono robiť, prečo nemá niekam liezť … Ako správne stanoviť dieťaťu hranice? Kedy je dieťa schopné pochopiť význam slova „nie“?

child-636022_640

Stanovenie hraníc

Dieťa, aby sa cítilo bezpečne, potrebuje poznať hranice, na ktorých budeme trvať, aby ich vždy dodržiavalo. Avšak namiesto zákazov: „Nedotýkaj sa toho!“, Skúsme povedať: „Keď budeš siahať na horúcu rúru, tak sa môžeš spáliť.“ Keď dieťaťu nevysvetlíte, prečo nemá to či ono robiť, nebude vedieť, prečo. Prečo tam nemá siahať, prečo nemá danú činnosť robiť.

Keď rodičia používajú negatívne príkazy a zákazy, dieťaťu to spôsobí stres a v danej situácii je potom stresom ovplyvnené, takže je to pre neho nebezpečnejšie, než keby sme mu nehovorili nič.

Napríklad dvojročná Hanička je s mamičkou na návšteve, kde majú na poličke keramické hrnčeky. Mamička na dievčatko prísne zavolá: „Hanička, nie, nesiahaj na to, veď tie hrnčeky rozbiješ.“ Hostiteľka však Haničke dovolí hrať sa s tými hrnčekmi, a tá jeden tiež po chvíli rozbije, pretože je v strese z mamičkinho prísneho tónu a tiež príkazy , že tie hrnčeky predsa rozbije. Keby mamička povedala pokojným hlasom: „Hanička, môžeš sa s hrnčekom hrať. Tak si ho vezmi, dávaj si do neho guľôčky, ale potom ho zase pekne vráť na svoje miesto. „, Dievčatko by sa v pokojne hrala, nebola by v strese a hrnček by možno nerozbila.

Dieťa medzi 1.-3. rokom je na zákazy a príkazy veľmi citlivé. Preto by sa príkazy a zákazy mali vo výchove objavovať minimálne. Keď už je niekedy potrebné z hľadiska bezpečnosti nejaký ten zákaz vysloviť, vždy je potreba zákaz vysvetliť.

Odkedy hovoriť nie?

Asi do svojich 8-10 mesiacov života dieťa nechápe, čo znamená slovo „nie“. Dieťa ešte nechápe zmysel slov. To však neznamená, že mu nemusíte nič vysvetľovať, alebo že na ne nemusíte vôbec hovoriť. Naopak. Dieťa povzbudzujte v jeho poznávaní, všetko komentujte a hovorte, čo a prečo robíte.

Dieťa po 8.-10. mesiacoch síce už môže byť schopné chápať význam zákazov, dokonca ich môže byť schopné aj počúvať. Ovšem nemá prakticky žiadnu pamäť. Takže mu budete zakaždým hovoriť to isté. Nemôžete takto malé dieťa trestať za to, že ho objavíte, ako strká piesok do pusy, ako sa chce rýpať v elektrickej zásuvke, ako sa hrá s obsahom svojho nočníka, … Dieťa v tomto veku sa učí. Učí sa, že veci sú stále, že to čo poviete raz, platí aj druhýkrát.

Medzi prvými a druhými narodeninami sa dieťa zásadne stavia vždy proti nejakému zákazu a príkazu. Je to obdobie, keď dieťa začína hovoriť. Dozrieva nervový systém. Niektorí odborníci odporúčajú metódu rozptyľovania, teda viesť dieťa k inej činnosti, ako je tá, ktorú mu rodičia práve zakazujú. Každopádne už ide o obdobie, kedy môžeme formulovať zákaz a trvať na ňom. Dieťa si overuje, či stále platí to, čo sme mu zakázali. Napríklad dieťa stojí pri elektrickej zásuvke a strká ruku na ňu, pritom očami sleduje rodičia, čo oni na to. A k tomu ešte dieťa hovorí: „nie.“

Od dvoch rokov sa znateľne situácia mení. Dieťa už celkom jasne chápe, čo mu rodičia oznamujú, prikazujú a zakazujú. Pri takto starých detí musíme, z hľadiska bezpečnosti, trvať na svojom. Napríklad ideme po ulici. Dieťa by malo ísť za ruku, ale nechce. Rodičia musia trvať na svojom. Zakaždým keď ideme na ulicu, ideme za ruku. V tejto situácii je vždy lepšie ustáť rev a zlosť dieťaťa, ako riskovať, že sa dieťa rozbehne do cesty.

Záverom

Každý zákaz dieťaťu vysvetlíme. Je potrebné, aby si rodičia uvedomili, ako by chceli, keby boli na mieste dieťaťa, aby sa k nim rodičia správali. Asi by sa nám tiež nepáčilo počúvať len zákazy a príkazy. Určite by sme chceli mať láskavého a trpezlivého rodičia, ktorí v kľude vysvetlí, čo po nás chcú, a podporí nás, keď chceme skúšať niečo nové.

Prečítajte si aj ďalšie články na tému výchova detí:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia