Main menu

 

Nechať dieťaťu odstrániť mandle pri opakujúcich sa angínach?

27th jún 2016

Mnoho rodičov premýšľa, či nechať pre opakujúce sa a časté angíny dieťaťu odstrániť krčné mandle. Mandle majú v tele svoj význam, a tak sa rodičia pýtajú, či je odstránenie nevyhnutné.

Krčné mandle

Krčné mandle sú párovým orgánom. Ide o oválne ostrovčeky lymfatického tkaniva. Sú viditeľné pri pohľade do otvorených úst. Umiestnené sú na zadnej stene nosohltana, v dutine ústnej medzi oblúkmi mäkkého podnebia a sú dôležité pre imunitu človeka. Ich hlavné funkcie je zachytávať škodlivé baktérie a vírusy, ktoré môže dieťa vdýchnuť nosom alebo ústami. V mandliach sú protilátky a bunky, ktoré zodpovedajú za imunitnú reakciu a pomáhajú škodlivé látky, ktoré vstupujú do tela, zničiť. Slúži teda ako prevencia vzniku ochorení horných a dolných dýchacích ciest.

Problémy s krčnými mandľami bývajú u detí celkom časté. V mandliach sa môžu objavovať zápaly, ktoré môžu prechádzať v trvalý chronický zápal. Alebo môže dôjsť k trvalému výraznému zväčšeniu mandlí. U dieťaťa sa to prejavuje podobnými dychovými ťažkostvami ako pri zväčšených nosných mandliach (horšie dýchanie, chrápanie). Pokiaľ dôjde k chronickému postihnutiu krčných mandlí, je niekedy potrebné podstúpiť odstránenie mandlí, čiže tonzilektómia.

Ako poznáme zväčšené krčné mandle?

Najčastejším príznakom sú časté angíny (zápaly). Pokojne aj 8x a viac ročne. Pri angínach bývajú krčné mandle zdurené a na nich belavé čapy, ktoré môžu niekedy aj krvácať. Vždy ich sprevádza horúčka, intenzívne bolesti v krku s nemožnosťou prehĺtať, celková únava a zväčšené lymfatické uzliny.

Odstrániť krčné mandle?

Odstránenie krčných mandlí je rozporuplná téma. Názory na odstránenie sa líšia. Jedni zákrok odmietajú, druhí ho odporúčajú, pokiaľ mandle prestanú plniť funkciu filtra. Všeobecne sa hovorí, že časté angíny zapríčiňujú problémy s krčnými mandľami a platí to aj naopak. K neustálemu opakovaniu angín, aj napriek liečbe antibiotikami, môže dochádzať tým, že lymfatické tkanivo mandlí je zdrojom infekcie, pretože mikroorganizmy môžu pretrvávať v priestore medzi krčnou mandľou a jej lôžkom. Dôsledkom častých infekcií sa lymfatické tkanivo zjazví a premení sa na tkanivo väzivové, ktoré je však bez imunologickej funkcie.

Mandle sa odporúčajú odstrániť obzvlášť v prípade, keď je pôvodcom opakovaných infekcií baktéria beta-hemolitická streptokok skupiny A (spaľovať bacil). Tá môže zapríčiniť komplikácie u angín.

Operácia

Krčné mandle sa odstraňujú chirurgicky v celkovej alebo lokálnej anestézii. Odstránenie krčných mandlí je závažnejší a zložitejší úkon než odstránenie nosových. Operácia môže trvať približne pol hodiny. Ak sú mandle zjazvené, môže trvať aj dlhšie. Po operácii prichádza pomerne veľká bolesť, ako pri ťažkej angíne. A môže trvať aj týždeň. Je potom niekedy nutné tlmiť bolesť analgetikami. Celková doba hojenia po operácii je asi 3 týždne. Krčné mandle, na rozdiel od nosných, už znovu nenarastajú.

Po operácii sa musí dbať na to, aby sa nedráždil krk. Mohlo by dôjsť k nebezpečnému krvácaniu. Deti privítajú odporúčanie jesť zmrzlinu, pretože chladné robí dobre.

S pozdravom a želaním krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Nechať dieťaťu odstrániť mandle pri opakujúcich sa angínach?

  1. Pingback: Detský kašeľ. Ako ho spoznáme a ako ho liečiť? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Ako podporiť deťom imunitu na jeseň | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia