Main menu

 

Nočné pomočovanie u detí

11th aug 2017

Nočné pomočovanie detí koľkokrát potrápi nejedného rodiča a nejedno dieťa. Ale väčšinou u detí od dvoch alebo troch rokov, ktoré už nenosia plienku a prechádzajú na nočník, je to úplne bežný jav. Otázkou zostáva, či je pomočovanie ešte v poriadku, keď už dieťa chodí na nočník dlhšiu dobu alebo keď chodí do škôlky. Od kedy by sme mali nočné pomočovanie vidieť ako problém, ako sa dá vyriešiť a kedy je už nutné navštíviť pediatra?

Čo je enuréza?

Pomočovanie u detí, odborne nazývané enuréza, je väčšinou nekontrolovaný únik moču medzi štvrtým a piatym rokom života dieťaťa. Môže mať niekoľko príčin. Pokiaľ nie je známa žiadna anatomická alebo infekčná príčina, teda organická príčina, pomočovanie dieťaťa môže mať súvislosť s psychickou záťažou dieťaťa. U 80% detí dochádza k nočnému pomočovaniu, zvyšných 20% sa pomočuje aj vo dne. Termín enuréza je odvodený z gréckeho slova enourein, čo znamená vypúšťať moč.

Približne 15% detí nad päť rokov sa dlhodobo pomočuje. Chlapcov to trápi častejšie. Ak je enuréza ponechaná bez liečby, postupne sa zmierňuje a väčšinou spontánne vymizne v priebehu dospievania. Asi 0,5% zdravých dospelých medzi 18. – 64. rokom života trpí pomočovaním.

Od kedy je pomočovanie u detí problém?

Asi od 3 rokov by malo zdravé dieťa zachovávať čistotu. Občasné denné i nočné pomočovanie je bežné aj u detí medzi tretím a štvrtým rokom. Dieťa ešte nie je natoľko zrelé, aby dokázalo zadržať moč vo všetkých situáciách a niekedy sa zabudne pri hre s kamarátmi. Ojedinelé nočné pomočenie sa u päťročného dieťaťa vás nemusí vyvádzať z miery. Dôležitá je frekvencia pomočovania. Ak je enuréza náhle častejšia, mali by ste spozornieť a uvažovať, či sa nejedná o nejakú chorobu.

Kedy spozornieť a ísť za lekárom?

Ak sa nočné pomočovanie u vášho dieťaťa pravidelne opakuje a je staršie ako päť rokov, je už namieste zamyslieť sa, či sa nejedná o nejaký konkrétny problém. Najprv sa s dieťaťom porozprávajte, je dobré mu vysvetliť, že sa nič nedeje, zdôraznite mu, že ho za to nebudete kárať ani trestať a nech skúsi pred zaspávaním myslieť na to, že cikať už nepotrebuje a že na toalete bol a pod. Väčšinou pomočovanie prestane takmer okamžite.

Ale ak sa vám ako rodičom nepodarí príčinu odhaliť alebo zavedené opatrenia nie sú efektívne, je načase navštíviť detského lekára, ktorý má diagnostické aj liečebné možnosti širšie. Lekár sa vás najprv bude podrobne vypytovať na aktuálne problémy, frekvenciu a okolnosti pomočovania, pridružené príznaky ako bolesť pri močení, tupá bolesť brucha alebo driekovej krajiny, teploty, nutkanie na močenie, nechutenstvo, hnačka a vracanie dieťaťa. Okrem zdravotného stavu ho bude zaujímať psychomotorický vývoj dieťaťa, rodinné zázemie, vzťahy medzi súrodencami a kamarátmi v škole či záujmové činnosti.

Náhle vzniknuté pomočovanie u detí môže mať príčinu v infekcii močových ciest, preto lekár vyšetrí moč biochemicky pomocou testovacích prúžkov na bielkovinu, biele krvinky, ketolátky…Vzorku odošle aj do laboratória na mikroskopické a kultivačné vyšetrenie (či neobsahuje baktérie spôsobujúce infekciu).

Lekár vám odporučí viesť enuretický kalendár, teda zaznamenávať, kedy sa dieťa pomočilo. Aby boli záznamy vypovedajúce, kalendár musíte viesť najmenej po dobu 4 týždňov.

Predchádzanie pomočovania u detí

Pomočovanie nie je samo o sebe závažné, ale môže dieťa sekundárne traumatizovať. U dieťaťa môže vyvolať pocit menejcennosti, neschopnosti a strach z prezradenia poruchy. Dieťa má obavy z trápnej príhody, ktorá sa môže stať v škole, na internáte, na výlete alebo v krúžku.

Ako teda problémom s pomočovaním predísť? Načúvajte svojmu dieťaťu, či ho niečo trápi, spoznáte to tak oveľa skôr. Nepýtajte sa len, čo bolo v škole a čo mal na obed. Naučte sa pýtať otázkami, na ktoré nejde odpovedať iba áno a nie. Problémy v rodine alebo v škole nepodceňujte, riešte ich včas. S dieťaťom si o nich pohovorte, aj keď sa vám zdá, že ich nevníma.

Svoje dieťa naučte správnej hygiene intímnych partií. Po toalete by sa malo utierať od močovej trubice smerom ku konečníku, aby sa do močových ciest nezaniesla infekcia. Taktiež dodržujte správny pitný režim a to aspoň 2,5 litra tekutín denne.

Ak sa dieťa začne častejšie pomočovať, zamyslite sa nad tým, či ho nemôže niečo trápiť. Nepoužívajte parfumovaný toaletný papier. Pre hygienu intímnych oblastí vyberajte radšej prostriedky neutrálnej vône, než parfumované mydlá a gély. Uľahčujú totiž vznik infekcie.

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia