Main menu

 

Novorodenecká prietrž

15th dec 2015

U novorodencov a dojčiat je pomerne bežné, že sa im objaví prietrž. Ide o pupočnú prietrž, kedy sa vyklenie pobrušnica v oblasti pupku, do ktorého sa môže vsunúť časť brušného obsahu. Napr. črevo, tuk, predstierka. To potom môže spôsobovať problémy a takisto to nevyzerá dobre. Ako prietrž vzniká, ako sa lieči a aké sú možné riziká?

adorable-21998_640

Ako vzniká pupočná prietrž?

Po pôrode a po zhojení pupku zostáva pod pupočnou jazvou väzivový kruh. Niekedy je viac otvorený a pri zvýšenom vnútrobrušnom tlaku (častý plač a krik bábätka, hlavne v prvých mesiacoch života, často takisto pri bolení bruška z dôvodu zvýšenej plynatosti čriev) sa tlakom črevných kľučiek rozširuje. Koža sa v mieste pupočnej jazvy vyklenie a vo väzive v mieste pupku môžeme pohmatom objaviť rôzne široký otvor. Keď dieťa kričí a plače alebo sa vyprázdňuje, zvyšuje sa vnútrobrušný tlak a v mieste pupku je viditeľné vyklenutie, ktoré po chvíli v pokoji zmizne.

Aby sme lepšie pochopili mechanizmus vzniku prietrže, musíme vedieť, že dutina brušná je vystlaná priesvitnou membránou – pobrušnicou (peritoneum). Tá zároveň obaľuje väčšinu brušných vnútorných orgánov. Práve pobrušnica sa môže vychlipnúť cez slabú a narušenú brušnú stenu.

Pupočná prietrž sa často vytvorí práve u detí, ktoré majú ochabnutú kožu a svalovinu a nízky tukový vankúš. Najviac sú ohrozené deti predčasne narodené, podvyživené a deti s celkovým závažným postihnutím.

Ako sa prietrž lieči?

Keď nie je prietrž príliš veľká, dochádza väčšinou k tomu, že sa sama uzatvorí zosilnením svalstva a väziva a takisto tým, ako sa s rastom dieťaťa vytvára tukový vankúš.

Predtým sa u dojčiat k liečbe používala široká náplasťová fixácia. Vytvorila tak hlboký pozdĺžny záhyb kože v strednej čiare. Takisto sa do pupočnej jazvy dávala vrstva tampónov, tá sa prelepila širokým pruhom náplasti. Zistilo sa, že tieto metódy nevedú k zlepšeniu, navyše bola koža pod náplasťou veľmi poškodená. Najdôležitejšie je zosilnenie väziva a svaloviny počas rastu dieťaťa. Niečo iné je, keď má bábätko vrodenú extrémne veľkú pupočnú prietrž.

Bežné pupočné prietrže sa dnes u dojčiat neucviknú, takže nie je nutné sa ponáhľať s chirurgickým zákrokom. Ak zistíte, že má vaše dieťa pupočnú prietrž, nespanikárte, nedeste sa. Skôr sa snažte mierniť brušné koliky. Nenechávajte bábätko dlho plakať a kričať. Cvičte s ním. Nenechávajte ho spať na brušku.

Pokiaľ prietrž zostáva až do predškolského veku, odporúča sa chirurgický zákrok. So zvýšenou pohybovou a fyzickou aktivitou dieťaťa v predškolskom a školskom veku by sa mohla prietrž zväčšovať a zároveň by mohla byť príčinou opakovaných bolestí bruška.

Pokiaľ má dieťa pupočnú prietrž, odporúča sa cvičiť. Fyzioterapeut zistí kvalitu funkcie brušnej steny a podľa toho odporučí včasnú a presnú terapiu, pomocou ktorej môže pupočná prietrž vymiznúť. Dieťa potom v budúcnosti nemusí na operáciu. Pomocou cvičenia sa usiluje o zlepšenie funkcie brušných svalov. Hneď ako začnú dobre pracovať šikmé brušné svaly, spevní sa celá brušná stena a zúži sa rozostup, ktorým vystupuje pupok. Pupočná prietrž sa tak zatiahne a pupok sa zmenší. Fyzioterapeut ukáže rodičom, ako s dieťaťom cvičiť, ako ho držať, aké polohy sú pre dieťa vhodné. A informuje, čomu sa vyhýbať.

Riziká

U bábätiek nie je prietrž nebezpečná. V neskoršom veku hrozí z interného hľadiska ucviknutie pri zvýšenom vnútrobrušnom tlaku. Zlá a nedostatočná funkcia brušných svalov ovplyvňuje celý pohybový vývoj dieťaťa, takisto držanie tela, prehnutie chrbta apod.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia