Main menu

 

Novorodenecká žltačka

26th feb 2016

Novorodenecká žltačka je častým ochorením novorodencov. Objavuje sa 2.-3. deň po pôrode a u detí pretrváva niekoľko dní až týždňov. U prevažnej väčšiny ide o fyziologickú (teda prirodzenú) žltačku a nie o infekčné ochorenie alebo vrodenú poruchu. Čo novorodeneckú žltačku spôsobuje a ako sa postupuje pri jej liečbe?

newborn-392990

Príčiny

Novorodenecká žltačka sa vyskytuje v telíčku novorodenca. Bábätko v brušku potrebuje dostatok červených krviniek pre dostatočné zásobovanie tkanív kyslíkom. Keď sa bábätko narodí, táto potreba veľmi rýchlo klesá a nadbytočné červené krvinky sa vylučujú stolicou. Rozpad červených krviniek je veľmi rýchly a novonarodené bábätko nie je schopné spracovať bilirubín, čo je odpadový produkt metabolizmu. Príčinou zožltnutia je prirodzene zvýšený rozpad červených krviniek. Tým, ako sa červené krvinky rozpadajú, vzniká žlté farbivo (bilirubín), ktoré sa usadzuje v bielku očí a v koži bábätka a spôsobuje ich zožltnutie.

Žlté farbivo sa z tela bábätka dostane pomocou pečene, ktorá bilirubín pozmení na formu, ktorá ho lepšie vyplaví stolicou a močom. Pečeň novonarodeného bábätka nedokáže také množstvo bilirubínu spracovať, pretože ešte nie je úplne vyzretá. Môže sa teda stať, pokiaľ je bilirubínu naozaj veľa, že sa bilirubín neusadzuje len do kože a bielka očí, ale i do určitých štruktúr mozgu, ktoré by mohol poškodiť. Preto sa hodnota bilirubínu v tele novorodenca veľmi dôkladne sleduje a deti s vysokými a stúpajúcimi hodnotami bilirubínu sú bedlivo sledované. Detskí lekári pracujúci na oddelení šestonedelia dokážu intenzitu nažltnutia odhadnúť, príp. používajú prístroj na zmeranie hladiny bilirubínu v tele a neskôr i odbery krvi.

Novorodenecká žltačka ohrozuje častejšie deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou, nevyzreté, predčasne narodené bábätká. Ovplyvniť ich môžu takisto infekcie, nedostatok kyslíka pre plod pred alebo počas pôrodu, rozdielnosť krvných skupín a Rh- faktor matky a dieťaťa.

Prevencia

Prevenciou novorodeneckej žltačky je neobmedzované dojčenie. Dojčený novorodenec sa ľahko zbavuje smolky (stolice), ktorá bilirubín z tela odvedie. Bilirubín sa tak z tela vylučuje a nedostane sa do krvi.

Takisto sa odporúča dávať bábätká k oknám na svetlo. I obyčajné slnko pomáha s rozkladom v koži usadeného žltého farbiva.

Liečba

U väčšiny detí ustane žltačka sama bez akejkoľvek liečby pár dní po pôrode.

Hneď ako hodnota bilirubínu v krvi presiahne určitú hranicu, je nutné pomôcť malému bábätku. Novorodenci s vysokými hodnotami bilirubínu sa dávajú pod špeciálne lampy, ktoré svojím svetlom pomáhajú rozkladať v koži usadené žlté farbivo. Tejto liečbe sa hovorí liečba modrým svetlom, tzv. fototerapia. Bábätko pri fototerapii leží len v plienke a so zakrytými očami pod modrým svetlom, ktoré zmení bilirubín na netoxickú látku, ktorá sa z tela ľahko vylúči močom. Ďalej sa podávajú vitamíny a ďalšie lieky. Mamičky detí nemusia mať strach, že by vysoká hladina bilirubínu mohla zasiahnuť detský mozog, pretože táto liečba sa zahajuje ďaleko pred takou hodnotou bilirubínu, ktorá by mohla bábätko ohroziť.

Všetky mamičky sa po narodení dieťatka tešia domov no niektorým môže zožltnutie bábätka pobyt v pôrodnici predĺžiť, pretože ich nechcú z nemocnice prepustiť. Lekári však konajú v záujme dieťaťa, aby mali pri prepustení istotu, že je dieťa zdravé. Pokiaľ žltačka neustupuje, môže to byť príznak vrodených porúch tráviaceho systému (poruchy vývoja žlčových ciest, poruchy funkcie pečene, vrodené metabolické poruchy, nedostatočná funkcia štítnej žľazy).

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Novorodenecká žltačka

  1. Pingback: Ako dlho by mali deti spať? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Na čo by si mali dať pozor novopečení rodičia? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia