Main menu

 

O slovo sa hlási nočníček …

16th mar 2015

Pokiaľ sa dieťa nočníka nebojí, posaďte ho na neho a vysvetlite mu, čo od neho chcete. Na začiatku sa dieťaťu podarí vymočiť skôr náhodou. Je preto potrebné posadzovať dieťa na nočník často a na kratšiu dobu, aby sa mu nočník nesprotivil. Pokiaľ je to možné, nechajte ho niekedy behať bez plienky s nočníkom pripraveným po ruke. Povedzte mu, že ho môže kedykoľvek použiť a občas mu ešte pripomeňte, že ak bude potrebovať, je tu pre neho nočník.

U niektorých detí sa takisto osvedčili tzv. učiace nohavičky, ktoré vzhľadom pripomínajú bežnú spodnú bielizeň. Tieto nohavičky sú vhodné na prechodnú dobu, kedy dieťa ešte úplne nezvláda chodenie na nočník, pretože v prípade nehody zadržia väčšinu tekutiny a dieťa si v nich pripadá veľmi mokré.

Snáď každému dieťaťu sa počas učenia na nočník prihodia nejaké nehody. Na dieťa sa preto nehnevajte a netrestajte ho. Jednoducho to len upracte a povedzte mu, aby sa nabudúce pokúsilo nočník použiť. Pri každom úspechu naopak vyjadrujte veľmi výrazne svoju radosť a nešetrite pochvalami.

 

Child on potty

Kedy začať?

Univerzálna odpoveď neexistuje, vhodná doba záleží na fyzickom a psychickom vývoji dieťaťa a je u každého iná. Povzbudzujte dieťa k používaniu nočníka kedykoľvek cíti potrebu. Dieťa si musí byť isté, že kedykoľvek dá najavo, že potrebuje na nočník, budete mu v tom pomáhať.

Deti mladšie ako 12 mesiacov ešte nedokážu vyprázdňovanie ovládať vôľou a tento stav pretrváva u väčšiny detí minimálne do 18 mesiacov. Známky pripravenosti na učenie na nočník sa objavujú často medzi 18. a 24. mesiacom veku, ale niektoré deti nie sú pripravené ani v 30 mesiacoch a dlhšie. Procesu učenia na nočník prospeje, ak si dieťa vyberie nočník samo a vytvorí si tak k nemu vopred kladný vzťah. Nočník by mal byť primeraný veľkosti dieťaťa. Dieťa by na ňom malo sedieť stabilne s nohami opretými o zem.

Niektoré deti nočník odmietajú a chodia rovno na dospelý záchod. V tomto prípade používajte rozhodne detské sedadlo a stoličku pod nohy, tzv. stupadlo, aby sa dieťa mohlo pri vylučovaní stolice zaprieť nohami. Prvýkrát posaďte dieťa na nočník radšej oblečené, aby sa nebálo a zvyklo si na neho. Pokiaľ je dieťa vystrašené, nedávajte ho na nočník a skúste to druhý deň alebo neskôr znovu.

Kto má vybrať nočník – rodič alebo dieťa?

Keď pôjdete kupovať nočník, nechajte dieťa, aby si ho vybralo samo. Pokiaľ sa mu bude páčiť, lepšie a rýchlejšie sa s ním zoznámi. Tvary zvieratiek, nočníky s nálepkami, obrázkami a motívmi deti veľmi rýchlo nadchnú. Pri učení základných hygienických návykov uspejete, len ak bude dieťa spolupracovať. Buďte si istí, že to nebude jednoduché. Dieťa si najprv musí uvedomiť, k čomu nočník je.

Na čo si dať pozor pri výbere nočníka?

Jedným z dôležitých kritérií je pohodlie. Nočník by mal byť dostatočne veľký, aby dieťa netlačil a neodradil od ďalšieho snaženia. Skontrolujte, či je nočník stabilný a dieťa z neho nespadne. Chlapčekom vyberáme modely so zvýšeným predným okrajom, aby nedochádzalo príliš často k nehodám. Zadná časť by mala vytvárať akúsi opierku pre pohodlnejšie sedenie. Pokiaľ máte po ruke viac peňazí, môžete kúpiť ten typ, ktorý pripomína normálny záchod s plnohodnotnou opierkou.

Pokiaľ vyberiete nočník s poriadne vysokým okrajom alebo napríklad s riadidlami, môže sa stať, že budete musieť dieťaťu pri každom posadení dať dole nohavičky, pretože inak sa neposadí.

Materiál nočníkov je plastový. Nočník by mal byť umývateľný, skladný a ľahký, pretože ho budete často prenášať a umývať.

Farby veľmi stimulujú detský vývoj. Na výber je mnoho druhov a farieb. Od úplne obyčajných až po dômyselné hracie nočníky, ktoré po vycikaní zahrajú pesničku. Niektoré nočníky majú tvar autíčka či nejakého zvieratka.

 

^A1E731C688879F396C522BA232B7553AD3DC6D29ADC4AA9179^pimgpsh_fullsize_distr

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia