Main menu

 

Odkedy preťahovať predkožku u chlapčekov

10th mar 2016

Rodičia malých chlapcov riešia, či predkožku preťahovať alebo nie, prípadne či začať s preťahovaním hneď od bábätka. Avšak preťahovanie predkožky je veľmi kontroverzná téma i medzi odborníkmi. Niektorí odporúčajú skôr populárnu metódu preťahovať už od narodenia, iní radia radšej s preťahovaním počkať do pol roka dieťaťa, ďalší varujú, že preťahovať rozhodne nie! Ani lekári teda nie sú zajedno, a tak sa rodičia musia nakoniec rozhodnúť sami, k akému názoru sa priklonia a ako budú postupovať. Či predkožku preťahovať už od bábätka alebo či vyčkať a nechať to na prírode.

kid-849363_1920

Predkožka

Je súčasť mužského pohlavného orgánu, ktorá prekrýva žaluď. Predkožka má dve vrstvy. Vonkajšia časť je koža a vnútorná časť je sliznica. Predkožka má funkciu ochrannú. Chráni pred baktériami, pred poranením, udržuje ideálnu vlhkosť a teplotu, v neskorších rokoch bude plniť funkciu sexuálnu.

Pri narodení chlapčeka predkožka úplne prekrýva žaluď. Počas prvých mesiacov života je úzka a prilepená k žaludi. Väčšinou nejde vôbec stiahnuť. Predkožka sa u chlapcov s rastom fyziologicky vyvíja. A je veľmi individuálne či ide pretiahnuť a povolí alebo nie. U väčšiny chlapcov by mala predkožka sama povoliť do 5 – 6 rokov. Niekedy sa však stane, že k uvoľňovaniu predkožky dochádza až v puberte. Iba u mizivého percenta chlapcov dochádza k závažnejším problémom, kedy sa uchyľuje k obriezke z dôvodu problémov pri močení a častých zápalov.

Hygiena

Úlohou rodičov je, aby udržiavali patričnú hygienu. V oblasti medzi žaluďom a predkožkou sa tvorí mázok (belavá hmota), ktorý ničomu nevadí. Dá sa odstrániť bežnou hygienou. Samozrejmosťou je každodenné umývanie alebo kúpanie. Rozhodne nie je nutné žiadne špeciálne drhnutie. Dôležitá je uvoľnenosť. A snaha naučiť chlapca samostatnosti hygienickej starostlivosti o pohlavie.

Preťahovanie má zmysel až v prípade, kde je už z väčšej časti predkožka odlepená od žaluďa. To býva až po 3. – 5. roku života. Potom je teda možné, že sa v tomto priestore môžu hromadiť odlučujúce sa kožné bunky, z ktorých vzniká smegma. Tu má potom preťahovanie zmysel z hľadiska hygienického. Nie však násilné preťahovanie. Vždy len také, kam to predkožka dovolí. Potom žaluď umyť, nijak zbytočne nemydliť, prípadne je možné predkožku a žaluď premastiť detským olejčekom. Dôležité je byť opatrní, aby nevznikli žiadne trhlinky a následné jazvičky.

S preťahovaním sa neponáhľať!

Novodobé štúdie radia neuponáhľať sa, ak je chlapec bez problémov. Násilné preťahovanie predkožky u novorodencov a dojčiat by mohlo spôsobiť viac škody než úžitku. Predkožka má dôležitú funkciu ochrannú. Pokiaľ dôjde k násilnému preťahovaniu, môžu sa vytvoriť mikrotrhlinky a narušiť tak prirodzenú mikroflóru. Následkom potom môžu byť časté zápaly močových ciest a opakované infekcie žalude a predkožky. Vo väčšine prípadov totiž dôjde k uvoľneniu predkožky s vekom.

Pokiaľ by sa objavili problémy, potom je na mieste navštíviť lekára. Napr. keď chlapec močí slabučkým a úzkym prúdom, alebo keď v predkožke vznikne začervenanie či opuch.

S prianím krásneho dňa

www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia