Main menu

 

Opaľovanie počas tehotenstva

18th júl 2016

Slnko má zázračný vplyv nielen na náladu budúcej mamičky, ale zároveň si jej telo vytvára vitamín D, ktorý je nutný pre správny vývoj kostí nenarodeného bábätka. Avšak aj slnenie má svoje negatíva, a v tehotenstve obzvlášť. Preto vám prinášame niekoľko rád a varovaní.

V tehotenstve vplyvom hormonálnych a iných zmien, ktoré sa v tele tehotnej ženy odohrávajú, je pokožka voči slnečným lúčom citlivejšia ako obvykle. Tak sa zvyšuje riziko spálenia a s tým súvisiacich zdravotných problémov, preto by sa budúce mamičky mali vystavovať slnečným lúčom len s najväčšou opatrnosťou. Ak sa žena rozhodne slniečku vystaviť, mala by použiť opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom.

Femme enceinte la plage

Prehriatie

Pre tehotné je veľkým nebezpečenstvom prehriatia a s tým spojená dehydratácia. Môže ohroziť nielen matku, ale aj jej plod. Telesná teplota je totiž v tehotenstve prirodzene vyššia, a tak môže k prehriatiu dôjsť ďaleko ľahšie. Preto je dôležité dbať na dodržiavanie pitného režimu. Platí to aj v prípade, že sa žena pohybuje v tieni. Ďalej je dôležité sa vyhýbať priamemu slnku, hlavne v poludňajších a popoludňajších hodinách, kedy je žiarenie najsilnejšie. A tiež používať pokrývku hlavy, ktorú môže žena namočiť do vody a tým sa chladiť.

Pigmentácie

Veľa žien v tehotenstve trpí javom nazývaným chloasma, ide o tmavé pigmentové škvrny v oblasti pier, nosa, očí a tváre. Tiež sa to označuje ako „tehotenská maska“. Tieto škvrnky má na svedomí zvýšená tvorba melanínu, čo je pigment, ktorý pokožke dáva farbu. Vyššia tvorba melanínu je dôsledkom vyššej produkcie hormónu oxytocínu v tele tehotnej. Hoci sú tieto fliačky zdravotne neškodné a väčšine žien i po pôrode zmizne, môže však nadmerné slnenie viesť k tomu, že chloasma bude výraznejšia a bude sa neskôr horšie strácať.

Zvýšená pigmentácia sa môže v tehotenstve objaviť aj bez slnenia. Ak sa u ženy objaví chloasma aj bez slniečka, potom by sa mala o to viac slnku vyhýbať, pretože zbaviť sa neskôr škvŕn by bolo zložitejšie.

Slnko a kyselina listová

Intenzívne vystavovanie sa slnečným lúčom, najmä v ranom tehotenstve, môže viesť k poklesu hladiny kyseliny listovej, resp. folátov v krvi. Foláty sú nevyhnutné pre správny vývoj chrbtice a mozgu bábätka. Dostatočné množstvo kyseliny listovej je počas tehotenstva obzvlášť dôležité, pretože znižuje riziko vzniku niektorých vrodených vád plodu. Z tohto dôvodu by tehotné ženy mali opaľovanie dôkladne zvážiť. Úplne vyhýbať sa slnku však tiež neprospieva, takže aj tu platí pravidlo „všetko s mierou“.

Vitamín D

Vitamín D je nevyhnutný pre správny vývoj kostí bábätka. Telo tehotných žien si však vie vitamín D vytvoriť z jednoduchého desaťminútového pobyte na slnku každý deň. A hlavne stačí slniečku vystaviť iba časť tela (ruku, nohu), takže žena sa nemusí opaľovať, stačí ísť na rannú prechádzku, kedy už svieti slnko a mať tričko s krátkym rukávom. Úlohou vitamínu D je regulovať vstrebávanie vápnika, fosforu a tiež horčíka. Nedostatok vitamínu D spôsobuje, že sú kosti zdeformované, mäkké a neschopné regenerácie, čo sa neskôr môže u dieťaťa prejaviť ako ochorenie krivica.

Opaľovanie na chrbte

Dlhé ležanie na chrbte, predovšetkým v pokročilom štádiu tehotenstva, je nevhodné, pretože váha dieťaťa môže žene stláčať vnútorné orgány a dutú žilu, ktorá privádza krv z dolných častí tela späť k srdcu. Tlak na túto žilu môže zapríčiniť mdloby, búšenie srdca, zrýchlený dych, preto sa v treťom trimestri na chrbte radšej neopaľujte.

Samoopaľovacie krémy a solárium

Ani samoopaľovacie krémy a solária nie sú pre tehotné ženy príliš vhodné. Soláriá žene neodporučí žiadny lekár. Jeho vplyv na ľudské zdravie nie je pozitívny, či už je žena tehotná alebo nie. Ani samoopaľovacie krémy nie sú príliš vhodné. Ich účinok býva väčšinou založený na báze dihydroxyacetonu, čo je látka, ktorá preniká aj cez placentu a môže sa dostať až k dieťaťu.

Prečítajte si aj ďalšie články o tehotenstve:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia