Main menu

 

Opary u detí

19th máj 2015

Drobné kožné ochorenia spôsobené vírusmi sa bohužiaľ nevyhýbajú ani deťom. Naopak deti sa stávajú častejším terčom a nosičom týchto ochorení než dospelí. Medzi takéto kožné trápenia detí patria aj opary. Mnohokrát sú len chvíľkovou estetickou chybou, niekedy sa však stávajú celoživotným problémom. U detí je to o to horšie, že nevieme, čo priamo u nich opary spôsobuje (väčšinou sa s oparmi vyskytuje u detí i vysoká horúčka) a či sa ich môžeme navždy zbaviť. Avšak otázkou zostáva, či príčina vzniku oparov nemá za následok takisto ďalšie a horšie dlhodobé ochorenia, preto je s výskytom oparu u detí spojených i niekoľko mýtov.

Opary patria medzi nepríjemné infekčné ochorenia. Mnoho ľudí už bolo nakazených od detstva a mnohí zostávajú nosičmi vírusu. Herpes simplex vírus, (vírus spôsobujúci praskajúce pľuzgiere), ktorý vznik oparov spôsobuje, pretrváva po prvotnej nákaze v ľudskom tele a čaká na svoju príležitosť. Predchádzanie vyvolávajúcim faktorom (oslabená imunita, stres, prechladenie, nadmerné slnenie apod.) a včasná liečba sú prvým krokom, ako potlačiť vznik bolestivého oparu alebo proces jeho hojenia čo najviac urýchliť.

Bambina malata a letto

Opar na perách

Opar okolo úst sa u detí objavuje častejšie už preto, že deti toľko nedbajú na hygienu a hygienické praktiky, občas si zabudnú umyť ruky alebo si požičiavajú príbory, poháre, pomády apod. Väčšinou sa opar u detí ukáže síce v okolí pier, ale môže sa objaviť takisto na nose, na brade a v okolí očí.

Ak je potom ich telo zasiahnuté infekciou alebo ich trápi zvýšená telesná teplota (oslabená imunita) najčastejšie sa objavujú tieto pľuzgieriky a ak sa neustále opakujú, môže výskyt oparov u našich najmenších vyvolávať i nebezpečné horúčkovité ochorenia.

Opar sa takisto často vyskytuje v kútikoch a praská. Potom vzniká bolestivý infekčný kútik, ktorý dieťa páli. Predtým bývali známkou nedostatku vitamínov.

Opary môžeme liečiť virostatickou masťou (virostatiká – lieky pôsobiace proti vírusom, užívané pri niektorých vírusových ochoreniach, tiež antivirotiká), krémom alebo gélom. V lekárňach nájdeme široký výber týchto produktov. Pokiaľ chceme naše deti pred oparmi chrániť, nevystavujme ich prílišnému stresu, chráňme ich pred slnečným žiarením alebo chráňme pery pomádou s ochrannými faktormi a posilňujme ich imunitu.

Pásový opar

Pásový opar je bolestivé ochorenie kože sprevádzané svrbením a pálením zasiahnutého miesta. Môže ním ochorieť každý, kto v minulosti prekonal ovčie kiahne, teda i malé deti. Prvé príznaky si môžu rodičia niekedy popliesť s rubeolou, osýpkami alebo podobným ochorením postihujúcim kožu a sliznice. Pásový opar sa našťastie u detí nevyskytuje príliš často. Deti tvoria asi len 5% pacientov postihnutých touto chorobou. Pásový opar spôsobuje vírus herpes zoster, ktorý je zodpovedný takisto za ovčie kiahne Spúšťačom pásového oparu u detí býva prekonaný stres (úmrtie v rodine, nástup do školy apod.) alebo vážnejšie ochorenia (dlhodobá angína či chrípka).

Ranné príznaky výsevu pľuzgierov pásového oparu možno u malých detí veľmi ľahko prehliadnuť. Prvých 12-24 hodín sa pokožka len veľmi nepríjemne napína, ale nesvrbí. Môže byť prítomný i pocit tlaku, výnimočne i pálenie. Staršie dieťa sa s problémom pravdepodobne rodičom zverí, ale predškoláci sa často len nepríjemne ošívajú, vrtia a nedokážu príznaky presne popísať. Po fáze pnutia prichádza svrbenie a začervenanie pokožky a čoskoro sú už jasné malé hrčky či kopčeky tesne pod pokožkou. Samotné pľuzgiere sa objavia najneskôr do 24 hodín. Pľuzgiere tvoria charakteristický vzor. V oblasti pásu ide o súvislý pruh cez zadnú časť drieku, na ďalších miestach (tvár a hrudník) sa môžu objaviť i v niekoľkých radách.

Pokiaľ dôjde k včasnému zachyteniu zmien na pokožke, je dobré okamžite potrieť miesto antivírusovým krémom (voľne predajný v lekárni) určeným priamo k ošetreniu oparov. Ak sa objaví pľuzgier, mala by prvá cesta rodičov viesť do lekárne po lieky proti bolesti (paracetamol apod.), ktoré okrem bolesti zmiernia i svrbenie, čo je veľmi žiaduce, pretože rozškrabané pľuzgiere sa hoja omnoho pomalšie. Telu prospieva i zvýšený prísun vitamínov B a C, ktoré urýchľujú hojenie rán a posilňujú imunitu. Podobne pôsobí i zinok. Úľavu prinášajú i chladivé obklady. Látková plienka alebo iná jemná tkanina sa namočí do studenej vody (podľa miery citlivosti pacienta), dobre sa vyžmýka a priloží na bolestivé miesto.

5 častých mýtov o oparoch

  1. Po oparoch bude mať dieťa jazvy ako po kiahňach. – Pri správnom ošetrovaní a včasnej liečbe neostávajú po oparoch žiadne jazvy.
  2. Opary v okolí očí môžu spôsobiť oslepnutie. – Opäť pokiaľ by sme nepoužili správnu a včasnú liečbu, môže ísť o skutočnú hrozbu pre naše oči či oči našich detí, ale v dnešnej dobe oslepnutie nehrozí.
  3. Opakované opary v tehotenstve spôsobia nenarodenému dieťaťu zápal mozgových blán. – Nie, vírus herpes simplex je infekčný, ale nie je dedičný a matka trpiaca oparmi v očakávaní môže po porade s lekárom kedykoľvek používať antivírusové masti na opary a nenarodenému dieťaťu z tohto hľadiska žiadne riziko či ochorenie nehrozí.
  4. Keď mám opar a dám dieťaťu pusu, nakazím ho. – Pokiaľ je dieťa obrnené imunitou, nákaza nehrozí. Každý oparmi netrpí, preto sa ani pri kontakte s „nakazeným“ nemusíme ihneď obávať prenosu.
  5. Mliečne výrobky zhoršujú stav kože pri opare. – Naopak. Konzumácia mliečnych produktov je nielen skvelou prevenciou proti oparom, ale takisto slúži ako chladivá emulzia pre naše už vzniknuté pľuzgiere.

 

Článok pre Vás napísala: Daniela Fruhwirtová Hradská

Informácie boli čerpané: mýty sú zozbierané zo skúseností pediatra Mudr. Miroslava Nováková, ostatné informácie sú čerpané z knihy: Velemínský, M .: Dieťa – 3 x 333 otázok pre detského lekára a ešte z webov www.rodicka.cz (pásový opar) a lekarske.slovniky.cz

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Opary u detí

  1. Pingback: Kiahne | Blog Mimulo

  2. Pingback: Je nutné žehliť oblečenie pre bábätko? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia